Amsterdam - Mesto zahalené v kanabisovom opare

27.Mar 2016 | 23:33
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: rady na cestu holandsko amsterdam

V posledných dňoch sa akoby roztrhlo vrece so zaujímavými ponukami leteniek do celého sveta. Zdá sa, že objavovať (Európu) nikdy nebolo možnejšie. Pred pár mesiacmi som sa tiež rozhodla ísť objavovať a vyrazila na pár dní do Helsínk.


Ako sa z Helsínk stal Amsterdam

Teraz sa asi viacerí z vás zarazili, že čo sa deje. Skrýva sa pod nadpisom „Amsterdam" v skutočnosti článok o Helsinkách ? Alebo som si snáď zarezervovala zlú letenku ? Ani jedno, ani druhé. Keď som hľadala letenky do Helsínk, všimla som si, že tie za rozumnú cenu sú bez prestupu len výnimočne. Prečo to ale nevyužiť vo svoj prospech. V Amsterdame som bola ešte na strednej. Mesto sa mi páčilo, ale veľa som z neho vtedy nevidela. Navyše centrum je pár kilometrov od letiska a nešla som naslepo. Bola som vyzbrojená tipmi svojich kamarátov zo štúdia. Takže som nemusela dvakrát rozmýšľať a z dvoch hodín na prestup sa stalo hodín 12. A do týždňového itineráru pribudlo ďalšie zaujímavé mesto.


Užiť si Amsterdam za 12 hodín

Keď sa povie Londýn, každý si hneď spomenie na Big Ben. V súvislosti s Rímom si zase vybavíš Koloseum. Amsterdam nemá takúto významnú dominantu. Dokonca je to hlavné mesto bez kráľa a parlamentu. Čo teda vystihuje toto mesto najviac ? Ako si ho vychutnáš aj za takúto krátku dobu?


Zo sedla bicykla (popri kanáloch)

Amsterdam je ako stvorený na prechádzky, alebo jazdu na bicykli. Nie že by tu nepremávala výborne organizovaná verejná doprava. Premáva. To by ale bola nuda. Totiž ten skutočný Amsterdam sa nachádza vonku. Určite by si nechcel prísť o všetky kanály a mosty, ktoré križujú ulice so zachovanou pôvodnou architektúrou. Navyše, centrálna (turistická) časť mesta nie je veľká, preto sa nemusíš báť, že sa zničíš, alebo nebudeš stíhať. Ja som sa rozhodla križovať mesto ako pravý Holanďan, na bicykli. Sú všade, aj tie na požičanie pre turistov. Dávaj si naň ale veľký pozor. Počula som, že v Amsterdame ich veľmi často kradnú. Hlavne nepozorným turistom.


Prehliadka s profíkmi

Hoci pochybujem, že sú to vôbec certifikovaní sprievodcovia, väčšina týchto nadšencov svojim entuziazmom a vedomosti tromfne aj „skutočných" sprievodcov. Sú to miestni nadšenci, ktorí dennodenne ponúkajú zadarmo (malý tringelt) svoje služby turistom. Povodia ťa po všetkých pamiatkach, aj tých najtajnejších zákutiach mesta a porozprávajú ti veci, o ktorých ani wikipedia netuší. Je to úplne ideálne riešenie, pokiaľ máš v nejakom meste málo času, ale chceš veľa vidieť a dozvedieť sa. V Amsterdame „operujú" minimálne štyri takéto skupiny. Všetky sa stretávajú pri národnom pamätníku na námestí Dam. Doobeda, aj poobede. Ja som si vybrala som si prehliadku od Original Amsterdam Tours. Prešli sme okrem iného Leidseplein, Vondelpark, Begijnhof, či vykričaný Red Light District a boli to najlepšie tri hodiny strávené v meste.


Mesto 50tich múzeí

Hoci sú kvalitné múzeá jednou z najväčších atrakcií Amsterdamu, neboli mojou prioritou. Nie som veľmi múzejný typ, ktorý dokáže hodiny obdivovať obrazy na stene. A navyše som nechcela stráviť čas "zavretá" vo vnútri. Nechystala som sa do žiadneho, ale jedno mi bolo počas prehliadky mesta tak veľmi odporúčané, až som neodolala. Bol to Dom Anny Frankovej. Miesto, kde Anna Franková a jej židovská rodina dva roky ukrývala pred Nacistami. Smutné svedectvo nesie nie len dom, kde dodnes vidieť pôvodné predmety, ale aj kniha - denník Anny Frankovej, ktorú jej otec nechal vydať po jej smrti. Smutné miesto patrí k jedným s najnavštevovanejších v meste, preto ak vieš, že pôjdeš, zarezervuj si lístok online. Ja som stratila dosť času v rade.


Viac ako Heineken

Je zaujímavé, že keď spočítaš Amsterdam a pivo výsledkom bude takmer vždy Heineken. Mne nechutí. No človek by bol povedal, že keď mám len pár hodín, uspokojím sa aj s návštevou jeho výrobne a nebudem sa „trepať" kilometre za nejakým minipivovarom. Opak je pravdou. A nebol to len tak nejaký minipivovar, ale ten najstarší reštauračný v Holandsku. V nádhernom prostredí klasických tehlových domov, takmer vedľa veterného mlyna. Volá sa Brouwerij ´t Ij. Ponúka najpestrejšiu a najzaujímavejšiu paletu pív, v ktorej nechýbajú svetlé, tmavé, pšeničné ani ovocné. Aktuálne platí, že prehliadky sú len v piatok, sobotu, nedeľu o 15:30. Zisti si to dopredu, aby si dlhú cestu neabsolvoval zbytočne.


Všade samé tulipány

Stovky vôní, farieb a hlasov mnohojazyčných kupcov priamo na brehu jedného z Amsterdamských kanálov. Už viac ako 200 rokov sem priplávajú lode s kvetinami a ponúkajú ich obchodníkom. Práve preto je Bloemenmarkt dodnes známy aj ako plávajúci kvetinový trh. Funguje celoročne. Ale pre milovníkov kvetov je rovnako, ako celé mesto, najatraktívnejší v čase, keď som ho navštívila aj ja. Na jar. Okrem iného tu nájdeš aj symbol holandskej národnej hrdosti – tulipány. Sú na fotkách, pohľadniciach, magnetkách, umelé, aj drevené. A samozrejme, tie skutočné. Alebo ich cibule, ktoré si môžeš kúpiť snáď v 20 rôznych farbách, dokonca v čiernej. Tie, čo som kúpila počas svojej prvej návštevy, mi robia radosť už vyše desať rokov. O možnosti, či nemožnosti vyvážať sa informuj u predavačov. Väčšina kvetov je bez problémov. To ale neplatí pre "Cannabis starter kits".


Na kávu a koláčik

Niet pochýb o tom, že marihuanový turizmus a liberálna politika Holandska láka na návštevu krajiny. Nemusíš byť nutne užívateľ ľahkých drog, aby ťa zlákalo prostredie a atmosféra coffeeshops . Alebo aby si zatúžil niečo sa o týchto rastlinkách dozvedieť. Práve o to sa starajú dobrovoľníci z Canabis College, takého malého múzea marihuany, ktoré som aj ja v meste navštívila. Chalani sa v problematike skutočne vyznajú a radi sa podelia o svojej skúsenosti, dokonca ukážu aj rastliny. A ak by si zatúžil po diplome z tejto „univerzity" nemusíš nutne do Holandska. Stačí úspešne zvládnuť kvíz na stránke organizácie.

A ak chceš ochutnávať, po celom meste nájdeš množstvo obchodíkov. Tu nájdeš okrem koláčov a cigariet aj semienka rozličných odrôd, farieb, veľkostí aj arómy. Len nezabudni, že ako náhle s cigaretou prekročíš prah, páchaš zločin. Užívanie marihuany na verejnosti nie je dovolená ani v Holandsku. A pozor, aby si potom našiel cestu na letisko.


Kanálmi za umením

Rembrandt, Van Gogh a iný velikáni svetovej umeleckej scény sú nepochybne neoddeliteľnou súčasťou Amsterdamu. Mesto čo sa týka umenia ale nezostáva v dobách dávno minulých a svoju cestu si sem našlo už aj súčasné umenie. Dá sa povedať, že dnes je jeho centrom Noord (NDSM). Severná časť mesta, kde kedysi stáli slávne lodenice je dnes plné umenia. Priestor sa veľmi nezmenil a stále tu nájdeš skladiská a kontajnery, ktoré boli ale pre transformované na umelecké ateliéry, plážové bary a reštaurácie. V časti bohato zdobenej pouličným umením sa tiež pravidelne konajú zaujímavé podujatia. A to najlepšie nakoniec. Tak ako ja môžeš spojiť umelecký zážitok s jazdou amsterdamskými kanálmi. Jazda trajektom zo stanice za Centraal Station je dokonca úplne zadarmo.


Pár tipov na záver (Nemala som možnosť všetky vyskúšať, ale prečo sa nepodeliť)

  • Najlacnejšia cesta z letiska Schiphol je vlakom na Centraal Station.
  • Hostely v Amsterdame sú na vysokej úrovni za výbornú cenu. Tie naj v centre nájdeš na ulici Warmoesstraat. Mysli na to ale v predstihu. Amsterdam je pomerne populárnou destináciou.
  • Ak cestuješ do mesta za múzeami, využi každoročný Museumweek. Podujatie, počas ktorého sa do viacerých múzeí dostaneš zadarmo, alebo za zvýhodnené vstupné.
  • Nemôžem povedať, že by mi nevýrazná holandská kuchyňa dvakrát chutila. Snáď okrem Vlaamse Frites a vynikajúcich miestnych syrov. V meste radšej využi bohatý výber medzinárodných reštaurácií.
  • V Amsterdame nie je leto ani v lete, mesto je preto ideálne na poznávanie v každom ročnom období.
  • Navštív mesto v čase jedného z viac ako 100 každoročne sa konajúcich festivalov. K tomu naj patria tradične oslavy kráľovniných narodenín, alebo Amsterdam pride.


Autor: Jana Kristeková
Foto: Jana Kristeková
Web: http://travelville.sk/