style=

BENÁTKY

thumbnail

V Taliansku vládnu mestám bulváre plné kaviarničiek, ukričaných domácich a prekvapených turistov obdivujúcich život i prostredie. Benátky sú na tom podobne, akurát na miesto širokých ulíc ho križujú vodné kanály, plné motorových člnov a typických gondol, ktoré sú nie len dopravným prostriedkom, ale aj nepísaným znakom mesta. Fakt, že sa môžete cítiť akoby ste chodili po vode, robí z mesta celosvetovú atrakciu a ľahko tento povznášajúci pocit vymeníte za poznanie, že autobusmi sa tu voziť jednoducho nebudete. Kto chce výlet do dejín, musel by sa zahrabať do kníh siahajúcich až do 5. storočia. Vtedy sa na neobývaný ostrov stiahli obyvatelia blízkych osád pred nájazdmi barbarov. Tí, sa tu nakoniec usídlili a nevadila im ani lopota, že museli vystavať mesto od základov. V 8. storočí došlo k zjednoteniu osád pod vládcom ľudu dóžom. Vymanili sa spod byzantskej nadvlády a stali sa samostatným štátom. Zaslúžili sa o prudký rozvoj, dokonca sa rozrástli o ostrovy Dalmácie a svoje postavenie korunovali aj prinesením relikvií sv. Marka, ktorý sa tak stal od roku 829 oficiálnym patrónom mesta aj s vlastným námestím. Neskôr sa Benátky pripojili v roku 1866 k Talianskemu kráľovstvu a treba priznať, že do rodiny prišli aj s „mastným“ venom, veď boli dlhodobo obchodným spojením s Orientom a slávnou križovatkou obchodných ciest.

Canal Grande
Canal Grande

Kto sa chce dostať do Benátok, nezmáča si ani nohu. Benátky sú spojené s pevninou úzkou lagúnou. Pekná asfaltová dvojprúdovka vás dovedie až na hlavnú stanicu, alebo na centrálne parkovisko. V centre totiž nebudete počuť zvuk žiadneho automobilu. Doprava patrí výhradne lodiam a vlastným nohám. Čo iné by ste čakali od mesta, ktorého dopravnými tepnami sú vodné kanále a chodníky? Vodné taxíky, ale nepatria k lacným záležitostiam a už len to, že patria medzi najdrahšie taxíky v Európe, zamrazí. Vzhľadom na minulosť sa niet čo čudovať, že miestni majú obchod v krvi. Romantická plavba gondolu vie tiež poriadne vybrakovať vrecká. Nie je žiadna rarita, že gondolier vezme cez 70 eur aj od zamilovanej dvojice. Skrátka z lásky sa nepovozíte. Rovnako tragické je to aj s ubytovaním. Benátky pôsobia ako jedno z najkrajších miest sveta. Mesto jednoznačne vie nadchnúť, aj napriek nedostatkom je pre turistov naozajstným potešením prejsť Námestím sv. Marca, dať si kávu v jednej z najstarších kaviarní, či z výšky 99 metrovej zvonice baziliky sv. Marca prehliadnuť všetko z vtáčej perspektívy. Hneď vedľa je Dóžovský palác. Cez celé Benátky tečie Canale Grande a určite si nezabudnite spraviť fotku na slávnom moste Rialto alebo sa previesť popod Most vzdychov. Našťastie v Benátkach je všetko blízko. Pokračovanie na Cestovanie.sk

Ako sa dostať do Benátok

Na prvý pohľad by sa zdalo, že tých možností nieje až tak veľa, no opak je pravdou. Do Benátok sa dá cestovať letecky, vlakom alebo kombináciou leteckej a vlakovej dopravy a v neposlednom rade, dá sa tam cestovať hlavne lacno.

Letecká doprava:

 • Z VIEDNE – Austrian Airlines, AirBerlin
 • Z BUDAPEŠTI – WizzAir, Ryanair
 • Z PRAHY – WizzAir, Czech Airlines


Vyhľadať a rezervovať letenky do Benátok Zobraziť

Vlaková doprava:

Tento pomerne pohodlný a relatívne lacný spôsob dopravy môže byť zaujímavý nie len pre ľudí, ktorí majú tak trochu strach z lietania. Veď jednosmerný lístok z Viedne do Benátok sa dá kúpiť už od 29€.

VIEDEŇ – BENÁTKY
 Viedeň Meidling – Benátky Mestre  19:30 – 02:52  číslo vlaku EN 235
 Viedeň Westbahnhof – Benátky Santa Lucia  20:40 – 08:43  číslo vlaku EN 237
Vyhľadať a rezervovať lístok na vlak do Benátok


BRATISLAVA – BENÁTKY
 Bratislava (Petržalka) – Bruck/Leitha  20:34 – 21:03  číslo vlaku R7638
 >>> PRESTUP >>>
 Bruck/Leitha – Salzburg  21:22 – 01:26  číslo vlaku EN 466
 >>> PRESTUP >>>
 Salzburg – Benátky Santa Lucia  01:34 – 08:34  číslo vlaku EN 237


Kombinácia leteckej a vlakovej dopravy z Bratislavy

Ďalšia možnosť ako sa dostať do Benátok je letecky z Bratislavy do Milána (Bergama). Na tieto letenky bývajú dosť často akcie. No a z Bergama vlakom. A tu máme na výber ktorým smerom sa vyberieme.

 • Bergamo -> Miláno – regionálny vlak jazdiaci 2-3x za hodinu a cena lístka je 4,05€ alebo 4,70€
 • Miláno -> Benátky (S.Lucia) – regionálny vlak 4x za deň a cena lístka je 14,55€. Alebo Eurostar City jazdiaci 1-2x za hodinu a lístok sa dá cez internet kúpiť už od 9€, kúpený na mieste stojí 30,50€.


 • Bergamo -> Brescia – regionálny vlak jazdí cca každú hodinu a cena lístka je 4,05€
 • Brescia -> Benátky (S.Lucia) – regionálny vlak 4x za deň a cena lístka je 10,35€. Alebo Eurostar City jazdiaci 1-2x za hodinu a lístok sa dá cez internet kúpiť už od 14€, kúpený na mieste stojí 27€.

Doprava z letísk v Benátkach

V oblasti Benátok sa nachádzajú dve letiská, kam lietajú let. spoločnosti z Viedne, Budapešti a Prahy:

 • LetiskoVenice Marco Polo Airport Autobusové spojenie z letiska zabezpečujú dve spoločnosti a to ACTV linka č.5 a linka č.15  a spoločnosť ATVO. Cena jednosmerného lístka je 3,50€ a spiatočného je 5,50€. Ďalšou možnosťou je využiť dopravu vodnými motorovými člnmi spoločnosti Alilugana, cena za jednosmerný lístok je 12€.
 • Letisko Sant’Angelo Treviso Airport Autobusové spojenie z letiska zabezpečuje spoločnosť ATVO. Cena jednosmerného lístka je 5,50€ a spiatočného 9€.

Ubytovanie v Benátkach

V Benátkach sa nachádza viac než 300 rôznych hotelov, hostelov, apartmánov a kempov v blízkosti mora. Ubytovanie podľa miesta alebo oblasti v Benátkach si môžete pomocou týchto odkazov.

Benátky Viac než 300 hotelov a penziónov… Vyhľadať
Mestre Viac než 60 hotelov a penziónov… Vyhľadať
Lido Viac než 40 hotelov a penziónov… Vyhľadať

Aktuálne počasie v Benátkach

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

40 Comments

 • Jala

  Benátkami jsi mi, Dušane, udělal velikou radost. Byli jsme tam sice jen jedenkrát – loni – ale přirostly mi velice k srdci. Strávili jsme tam nakonec 7 nocí (na poslední dvě jsme měli původně naplánovanou Padovu, Veronu a Vicenzu autem), ale doufám, že se tam ještě určitě podíváme.
  Byli jsme jedni z posledních, kteří se tam dostali ještě se SKY před jejich krachem.
  Toto město má nepopsatelnou atmosféru, musí se prostě ZAŽÍT!

 • Jozef

  Spolu s priatelkou sme boli v Benatkach na jednodnovom vylete z Bologne 22.oktobra 2010. Cestovali sme spominanym vlakom z tohto clanku. Benatky su naozaj nadherne a kedze nam pocasie vyslo dokonale (slnecno, 17° C), mohli sme si ich krasu vychutnat naplno.

 • Benatky su vynikajuce hlavne pre deti, nevedia sa vynadivat na tie domy, ktore akoby vyrastali spod hladiny vody. A tiez ta doprava ma fascinuje – vsade same lodky.

  Je to vynikajuci zazitok a tiez romantika. Odporucam si dat jedlo vo vychytenej Benatskej restauracii.

  Zhodou okolnosti byvam na ulici, ktora sa kedysi volala Venezia, ale z akeho dovodu, neviem.

 • Janet

  Zdravim, ja by som sa chcela opytat, ci je aj nejaka ina moznost ako sa dostat do Benatok. Teda okrem nocneho vlaku. Pozerala som letenky z Viedne, no skoro 150 euro, a teda ci nieje aj lacnejsia moznost. Dakujem za odpoved.
  Janka.

 • Ahoj Janka, lacnejšia možnosť ako sa dostať do Benátok: Letecky z Bratislavy do Milána (Bergama), na tieto letenky bývajú dosť často akcie. No a z Bergama vlakom. A tu máš na výber ktorým smerom sa vyberieš.

  1. Bergamo -> Miláno – regionálny vlak jazdiaci 2-3x za hodinu a cena lístka je 4,05€ alebo 4,70€
  Miláno -> Benátky (S.Lucia) – regionálny vlak 4x za deň a cena lístka je 14,55€. Alebo Eurostar City jazdiaci 1-2x za hodinu a lístok sa dá cez internet kúpiť už od 9€, kúpený na mieste stojí 30,50€.
  .
  2. Bergamo -> Brescia – regionálny vlak jazdí cca každú hodinu a cena lístka je 4,05€
  Brescia -> Benátky (S.Lucia) – regionálny vlak 4x za deň a cena lístka je 10,35€. Alebo Eurostar City jazdiaci 1-2x za hodinu a lístok sa dá cez internet kúpiť už od 14€, kúpený na mieste stojí 27€.

  • Mišo

   Dobrý deň,s priateľkou chceme ísť na otočku do Benátok,na karneval.Chcem sa vás opýtať,či ide vlak z Viedne rovno do Benátok,alebo sú aj nejaké prestupy,či už v iných štátoch,alebo až na mieste.A ešte,či ide priamo,či aj treba nejakú dopravu,taxi,autobus.Díky moc.

   • Ahoj Mišo. Z Viedne (stanica Westbahnhof) ide priamo do Benátok (St.Lucia) nočný vlak. Odchod z Viedne má o 20:40 a príchod do Benátok je o 8:34. Nikde nemusíš prestupovať. Spiatočný nočný vlak odchádza z Benátok o 21:05 a do Viedne má príchod o 8:22. Lístok si môžeš kúpiť cez net. Najlacnejší lístok kupovaný v dostatočnom predstihu sa dá rezervovať už za 29€.

 • Siska

  Ahojte, mňa by len zaujímalo či sú v Benátkach nejaké pláže, kde by sa dalo okúpať a stráviť pár hodín. ďakujem :)

 • Ahoj Siska, na Lide je verejná pláž (modrá vlajka) a je celkom dobre vybavená…

 • Siska

  Duško a ako sa tam najlepšie dostaneme so železničnej stanice Santa Lucia? A čo si myslel pod tým že je dobre vybavená, nejak sa nemôžem zorientovať :) Budeme tam len na jeden deň.

 • Siska, najlepšie vodným autobusom č.1. Nastúpiš naň rovno pred žel.stanicou Santa Lucia a vystúpiš na Lide (je tam len jedna zastávka). Keď vystúpiš, tak pôjdeš ulicou, ktorá je rovno pred zastávkou. Ulica ide krížom cez Lido (cca 300m) a dostaneš sa ňou rovno pred vstup na verejnú pláž. Na pláži si môžeš prenajať slnečník s lehátkami za poplatok (teda, ak nebudeš mať nejakú menšiu deku so sebou). Hneď ako je vstup na pláž, tak tam sa nachádzajú WC (1€), prezliekarne a sprchy (všetko za poplatok 1€). V budove, cez ktorú je vstup na pláž sa nachádza samoobslužná reštaurácia (naložíš si na tácku čo chceš a pri pokladni zaplatíš, do 10€ sa v pohode naješ) a kaviareň. Nad budovou je vyhliadková terasa a neďaleko sa nachádza aj mólo. Pláž je čistá, starajú sa o ňu,v piesku nájdeš nejaké malé mušličky. Boli sme tam v polovici augusta minulý rok a vôbec tam nebolo veľa ľudí. Miesta na deku “habadej” a aj nejaké slnečníky s lehátkami boli volné. More celkom teplé, na osvieženie fakt super.

 • Filip

  Mozte mi poradit nejaky lacny penzion/apartman pre dvoch v okoli Venezie/Lida? Vlak mame zdarma, tak hladame nieco, ale zatial vsetko drahe…

 • Filip, kedy chcete tam chcete ísť a na ako dlho? A ešte maličkosť, koľko by to malo byť to “lacné”, myslím max. suma za noc…

 • Filip

  Dusan, chceme tam ist v priebehu 3.9. az 9.9. cca na tyzden, mozno aj menej… Neviem, ci hladat cez portal, ktory ste tu dali alebo cez cestovky… no a Taliansko je momentalne dost drahe, preto cca 30Eur na noc/os. uz je pre nas vela

 • Filip, škoda že ste sa nevybrali v auguste, bolo by to o niečo lacnejšie. V tvojom termíne sú Benátky drahé, teda čo sa týka max. ceny za osobu 30€. Zvažoval si aj ubytovanie v kempoch, ktoré sa nachádzajú pri Benátkach??? Napríklad Camping Fusina. V tvojom termíne je cena za pobyt pre dve osoby (6 nocí) za 270€, čo je 22,50€ na osobu. S dobrým spojením do Benátok.
  .

 • olga

  Ahoj, Dušan. Zajtra- 21.8., sa chystáme do Lido Degli Estensi, na dovolenku autom. Cestou by sme sa ale chceli staviť v Benátkach, taká “rýchlovka”. Myslíš, že je to reálne? Boli by sme tak asi okolo 5 večer. Vedel by si mi poradiť, ako s parkovaním, kde zastaviť a ako sa tam čo najlepšie dostať? Budeme aj s 3 deťmi. Ďakujem.

 • Ak chcete ísť autom priamo do Benátok, tak by ste miesto na parkovanie mali hľadať niekde okolo autobusovej stanice. No možno to bude problém nájsť ho. V blízkosti si nachádzajú garáže, cena je trochu vysoká, do 12 hodín stánia sa platí 26€ : http://www.garagesanmarco.it/en/prices.html
  To skôr nechať auto niekde v Mestre na pevnine a potom do Benátok vlakom alebo autobusom…

 • jasne že na http://benatky.cestovanie.biz čo mám v podpise nie je toho toľko čo tu, ale zase sú tam iné info. Benátky sú neopakovateľné a pokiaľ sa tam chystáte, istotne verte stránkam ako je Kadetade, lebo očividne tam cestovateľ aj bol. Stránky, ktorým až tak veriť už netreba sú tie, ktoré majú na boku zavesenú reklamu na INVIA, lebo také weby narobili ľudia z posťahovaného obsahu z webu. Známy tak zarábal, že také weby vyrábal ako na bežiacom páse. Dnes od rôznych funguje asi 300 takých ešte stále.
  samozrejme že nie som autor, len kecálek, ale pokiaľ ma niekto vezme do venecie zadara, tak prevediem.

 • Tomas

  Ahojte. Ja som bol pred tyzdnom s priatelkou v Taliansku na vylete. Zabookoval som lacne letenky do Bergama. Prvu noc sme stravili v Bergame, druhy den sme isli vlakom do Milana (odporucam regionalne vlaky, su o polovicu lacnejsie, zo skusenosti viem ze ich netreba bookovat online, staci priamo kupit na stanici), pozriet vsetky pamiatky a mesto. Spali sme priamo v Milane na hoteli. Treti den sme isli opat vlakom, z Milana do Benatok, ale zastavili sme sa viac menej neplanovane na Lago Di Garda (zastavka tusim Peschiera di Garda). Toto bola najkrajsia cast celeho vyletu. Krasne jazero, pekne mesto, nedaleko Peschiery je “vodny svet” a zabavny park, kde som ale neboli, lebo sme nemali peniaze na zvys. Po jazere premavaju kazdu chvilu velke vyletne lode. My s priatelkou sme si pozicali maly motorovy cln (30 eur na hodinu plus benzin cca 15 euro). Vecer sme prisli na hotel, nebyvali sme vsak priamo v Benatkach, ale v Ca’ Sabbioni, co je pomerne daleko od Benatok, ale chodia busy, plus rano aj vecer chodil taky hotelovy taxik. Na prejdenie celych Benatok vam kludne bude stacit pol dna.
  Co sa tyka nakladov, tak nas to stalo viac ako sme predpokladali. V restauraciach si treba vypytat jedalny listok, treba pocitat ze za veceru zaplatite min. 30 euro pre 2 osoby. Oplati sa kupovat pizzu, za cestoviny som zaplatil 10 euro a nenajedol som sa ani zdaleka. Kava stoji od 2-4 eura. Pivo v restauracii aj 5 e. Najviac som vsak bol prekvapeny ked som zaplatil 4 eura za nabytok v restike, kde sme boli, teda aspon tak mi to vysvetlil pan veduci :/ Hotely som bookoval cez Booking.com a platil som cca 50 e na noc pre 2 osoby, to boli tie najlacnejsie.
  Tomas

 • Marinetina

  Ahoj Janet, pracujem na zaoceanskej lodi a v Benatkach som bola asi 80-krat. Okrem vlaku a lietadla sa do Benatok da dostat aj autobusovym spojom, nechcem robit reklamu, ale pozri si vsetky moznosti na internete. Tento autobus stoji vo viacerych mestach na Slovensku a je velmi pohodlny, zo severneho Slovenska sa tam dostanes za 14 hodin, z Bratislavy za 10 hodin. Odporucam.

 • Roxy

  Prosím Marinetina vedela by si mi dať bližšie info kde by som sa mohla informovať na ten bus čo spomínaš ? Plánujem ísť v septembri dik Roxy

 • Maja

  ahojte,ako sa dostanem z Košic do Benátok?

 • Maja: Tych zajazdov aj autobusom je teraz neurekom aj na zlavovych portaloch, niektore su za zaujimave ceny. Ak idete autom, my sme parkovali trosku mimo Benatok, v blizkom mestecku Mestre, odkial sa da vcelku rychlo dostat do centra aj autobusom / lodou.

 • Ema

  Halo,vie niekto z ktorej stanice v Benatkach sa da najlahsie dostat do Lido di Jesolo.A potom by sme si na spiatocnej ceste chceli pozriet Benatky.Ako casto chodia autobusy Benatky-Lido di Jesolo?tam aj spät? Dakujem :)

 • Ema

  Dakujem velmi pekne Dusan :)
  A k tym zlavovym portalom…prvykrat som chcela ist cez zlavovy portal- ck travel4ever,zaplatila som 300 euro a to : podvodnici zneuzili tuto ck,v jej mene ponukali zajazdy,ludia ktori zaplatili priamo cestovke,peniaze uz asi nikdy neuvidia :( …preto neverim uz nijakym portalom o ktorych som si myslela,ze maju vsetkych na 100% preverenych,ani nijakej cestovke…takze radsej budem chodit sama ,na vlastnu päst.som z toho sklamana :(

 • zuzana

  Mohli by ste mi poradit ci je vyhodnejsie cestovat autom alebo lodou do benatok ? A ak autom kde treba ist a ako dalej… Dakujem

  • Zuzka, nechápem, odkiaľ a kam? Trochu to viac rozpíš.

 • zuzana

  Takto ideme autom zajtra do rimini cestou spat by sme sa chceli zastavit v benatkach chcem ta poprosit ako je lepsie a lacnejsie tam ist, ci nechat auto na pevnine v meastre alebo autom priamo do benatok ? A keby ideme autom aj tak by sme museli ist na lodkou ?

 • Zuzka, už som to v jednom komentári písal:

  Ak chcete ísť autom priamo do Benátok, tak by ste miesto na parkovanie mali hľadať niekde okolo autobusovej stanice. No možno to bude problém nájsť ho. V blízkosti si nachádzajú garáže, cena je trochu vysoká, do 12 hodín stánia sa platí 26€ : http://www.garagesanmarco.it/en/prices.html
  To skôr nechať auto niekde v Mestre na pevnine a potom do Benátok vlakom alebo autobusom…

 • zuzana

  Dobre dakujem nečitala som vsetky komentare, a zastavka vlakova sa kde nachadza v mestre na akej ulici ak mozete poradit a cena vlaku ?

 • Ema

  Ahoj Dusan,este som sa chcela spytat,ci nahodou nevies,kde presne v Mestre stoja autobusy ÖBB(Intercitybus) do Lido di Jesolo.Lebo mam uz kupene listky a nie je tam vela casu na presun-aby som to nemusela dlho hladat :) Ako daleko su od seba vzdialene tieto dve stanice?Dakujem :)
  S vaporelom 1,2 sa da z tychto stanic dostat aj na St.Marcusplatz a potom aj naspät.Pesi to tiez asi nieje daleko alebo?dakujem :)

 • Ema, autobusy ÖBB(Intercitybus)stoja rovno pred vlakovou stanicou.
  Tej druhej časti nerozumiem, aké dve stanice?

 • Ema

  dakujem….som myslela autobusovu stanicu-Piazzale Roma a vlakovu St.Lucia.Lebo z Lida di Jesolo prideme autobusom na Piazza le Roma,potom si chceme pozriet Benatky a odchadzat budeme vlakom zo St.Lucia.

 • Piazzale Roma a vlaková stanica St.Lucia sú kúsok od seba, prejdeš len cez most, ktorý spája vlakovú a autobusovú stanicu.

 • zuzana

  Ahojte, vie mi niekto poradit nejaky penzion pri Benatkach, skadial sa da dostat autobusom do Benatok? ( v penzione by sme auto nechali). dakujem krasne

 • Jaro

  ahojte, neviete mi, prosim, poradit, ako je to s parkovanim busov v benatkach ? kde odparkovat, kolko stoji parkovanie na den/hodinu.
  dik. Jaro

Pridaj komentár

Používaním stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. viac informácií

Nastavenie cookies na tejto stránke nám umožnuje dodávať Vám čo najlepší obsah. Vdaka ním vieme čo Vás na našom webe najviac zaujíma. Informacie neposkytujeme tretím stranám. Povoloním cookies budete môcť používať našu stránku tak ako doteraz.

Zatvoriť