Ostrov Phuket - môj malý sprievodca

21.Mar 2016 | 15:24
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: thajsko phuket rady na cestu

Cestovanie ma lákalo už od nepamäti. Po pár európskych cestách mi začal byť náš starý kontinent, ako sa hovorí, „pritesný". Zatúžila aj po exotickejších miestach. Prečo ale Thajsko? Typické bedekerové dôvody ako krásne pláže, príroda a slnko v januári tiež zavážili. Neboli ale rozhodujúce. Na ostrove Phuket som už mala nejakých kamarátov. A kam inam by sa som sa mala ako sólo cestovateľka vydať na svoju prvú ďalekú cestu ? No predsa tam, kde aspoň niekoho poznám. A nakoniec som tam vyrazila hneď dvakrát.


Ostrov Phuket - Vo februári za teplom

Dosť dlho som váhala. To sa prejavilo na výslednej cene letenky. Predsa len, vo februári chce za teplom každý. Treba rezervovať aspoň 2 mesiace dopredu, čo sa mi ani raz nepodarilo. To by šla cena aj pod 650 € za spiatočnú letenku. Hoci, na tejto cene sa podpísal aj komfort letu len s jedným prestupom. Celá cesta vydá pokojne aj na 20 hodín. Jeden prestup navyše preto nie je zanedbateľný technický detail.

Samozrejme podobný problém ma čakal aj s ubytovaním. Nie tak s cenou, ako s obsadenosťou. Zistila som, že treba pohnúť zadkom, v sezóne nepomôžu ani známosti. Ak nemáte vybranú lokalitu, alebo nebodaj aj hotel, môže vám to byť jedno. Ja som mala. S ubytovaním bola nakoniec bola veľmi spokojná. S miestom menej. Preto som hlučný Patong nasledujúci rok vymenila za pokojnú Kamalu.

Prilietala som neskoro v noci. Oba razy. Preto som ocenila hotelové taxi. Z letiska sa dá dostať bez problémov. Pokiaľ nesadnete do auta taxikárovi podvodníkovi. Pamätám si, že ten môj vyzeral dosť hrozivo. Väčšinou podobné typy robia na diskotéke vyhadzovačov. A vraj že Thajčania sú malí a vychrtlí. Ešte že ho kamarát poznal, inak by som k niekomu takému ani do auta nesadla. Cesta z letiska ubiehala rýchlo. Asi preto, že cesty sú v noci dosť prázdne.


Ako precestovať Phuket – Autom, skútrom, či autobusom

Hoci som mala na ostrove stráviť 2 týždne (a o rok 3), snažila som sa naplánovať si program tak, aby som videla čo najviac. To sa dá najlepšie na vlastnú päsť. Stačí si zaobstarať najobľúbenejší dopravný prostriedok juhovýchodnej Ázie – skúter. Na cestách, kde platí právo odvážnejšieho sú ich stovky. Dokáže prepraviť celú rodinu. Aj s nákladom a domácimi zvieratami. Najviac ma pobavil jeden,„šoféroval" ho veľký pes. Hoci som sa každodenne cítila ohrozená už pri prechode cez cestu, jazdu na skútri som si nemohla nechať ujsť. Najviac sa mi páčila tá sloboda. Možnosť zastaviť kdekoľvek a kedykoľvek. Na krásnej pláži, či pri majestátnom chráme. Prešla som tak celou Kamalou, až hore k soche Veľkého Budhu, k chrámu v Chalongu a k všetkým vyhliadkovým bodom. Spomenuté miesta som mala možnosť navštíviť aj ako organizovaný výlet. Poťahali nás po všetkých prezentáciách orechov, medu, perál…a na pamiatky ostalo minimum času. Na skútri to bol nezabudnuteľný zážitok s možnosťou kochať sa nádhernou prírodou (keď môj šofér nešiel prirýchlo).

Songthaew – miestna lacná autobusová doprava


To je tak, s mojimi šoférskymi (ne)schopnosťami som bohužiaľ na vlastný skúter nemala. Preto som sa musela občas spoľahnúť na lacné songthaews (lokálne autobusy). Ich čaro som objavila až na druhý pohľad. Je to taká otvorená dodávka. Stačí zamávať a naskočiť. Hoci sa občas stane, že autobus ani neprišiel, za babku som sa dostala do vytúženého cieľa, aj bližšie k thajskej kultúre. Zastávka je v každej hlavnej destinácii – Patong, Chalong, Karon, Kata, Kamala, MakhamBay, NaiHarn, NaiYang, Rawai, Surin a Thalang. Sieť spája tieto turistické centrá s mestom Phuket. Hoci autobus zastaví kdekoľvek pozdĺž trasy na požiadanie, nechodí z jednej pláže na druhú. Takže, napríklad cestovať z Patongu do Kamaly, sa dá len cez Phuket, čo je smiešne a časovo náročné.

Mňa dosť prekvapila možnosť songthaewssi prenajať aj s vodičom. Je to vec, o ktorej stojí za to uvažovať, ak idete viacerí. Podobne je to aj dlhými loďami, ktoré premávajú na rajské pláže. Na cesty po okolí mi občas poslúžili aj taxíky. Patria k tomu najdrahšiemu, čo sa tu ponúka. Taxikári už sú väčšinou dosť odolní a veľmi ťažko sa s nimi zjednávalo. Najjednoduchšie to šlo s taxikármi na motorkách. Tie boli aj najlepšou voľbou počas ranných a večerných dopravných špičiek. Neprehliadnuteľné boli aj Tuk Tuky. Najviac ma fascinovali tie diskotékové, vyhrávajúce pod mojím oknom o 4 ráno (Väčšinou to ľudom nevadí, o 4 ráno sa totiž v Patongu ešte nespí). Stretla som sa aj s Tuk Tuk mafiou. Našťastie len z počutia. Každopádne som radšej po zotmení sama do žiadneho nesadla.

Patong disko tuk tuky


„Skákanie" po ostrovoch (Island hoping)

Ostrov Phuket je ideálny východiskový bod na preskúmanie okolitých ostrovov a provincií. Počas niekoľkých hodín som sa dostala na Krabi, Phi Phi, do provincie Phang Nga a aj na slávne Similanove ostrovy. Stačilo nasadnúť ráno na songtewa odviesť sa do prístavu Rossada v meste Phuket. Odtiaľto premávajú lode na Krabi a Phi Phi (aj Trang a Koh Samui, ale tie som nenavštívila)každý deň a lístky je dostať v prístave aj online. Ja som na každom ostrove strávila jeden deň, ale nebránila by som sa ani dlhšiemu času. Po okolí ma sprevádzali domáci na ich dlhých úzkych lodiach.

Bohužiaľ, sú miesta ako ostrovy Raya a Similan, na ktoré sa dá dostať len prostredníctvom organizovanej exkurzie, alebo potápačskej spoločnosti.Tie majú síce pohodlné a výborne vybavené lode (Liveboard). No ako už hovorí názov, ponúkajú výlet za potápaním a tak uvidíte „len" podmorský svet. Mňa zaujímali svety oba. A tak som s musela pustiť do siahodlhého výbery z asi tisíc turistických spoločností, ktoré organizujú výlety z Phuketu. Každá spoločnosť poskytuje transfer priamo z hotela ak sa im ho podarí nájsť. Nakoniec som počas svojich dvoch pobytov rezervovala rôzne výlety od asi 5 rôznych spoločností. Je takmer nemožné nájsť jednu, ktorej vodiči nebojujú s orientáciou. Pravidelne sa im asi polovica minivanov stratí. Väčšina spoločností s tou časovou stratou ráta. Mne sa aj napriek skúmaniu recenzií „podarilo" nájsť aj jednu, ktorá nie. Program mali ale fantastický. Videla som takmer všetky „highlighty" ostrovov, mala som možnosť si zašnorchlovať (dokonca aj s korytnačkou) a obed, čerstvé ovocie, občerstvenie thajglický sprievodca boli fajn bonusmi.


Pár typov na výlete Phuketom:

  • Ostrovy Similan sú priďaleko, najlepšie je ísť na dva dni
  • Veľké lode sú príliš pomalé a preplnené, ak sa dá treba voliť motorový čln
  • Spojený výlet na ostrovy Koral a Raya sa neoplatí, radšej by som mala celý deň len na ostrove Raya
  • Cena sa dá veľmi dobre zjednávať, mne sa to podarilo od 30 do 60 percent, čím väčšia skupina, tým väčšia zľava
  • Ak nájdete dobrého predajcu, nepúšťajte ho.
  • Výlety môžu byť aj súkromné, ale to už niečo stojí


Na záver snáď najdôležitejší typ – chodievajte s miestnymi a tam, kde miestny a tak ako ja objavíte neobjavené.


Autor: Jana Kristeková
Foto a Video: Jana Kristeková
Web: trvll.info