style=

ŠTOKHOLM

thumbnail

Štokholm je hlavné a najväčšie mesto Švédska. Je to kultúrne, ekonomické, masmediálne a politické centrum krajiny. Je sídlom švédskej vlády, parlamentu a kráľovskej rodiny. Toto historickým mestom ležiacim na vyše 20-tich ostrovoch spojených desiatkami mostov. Mesto leží pri ústí jazera Malären do Baltského mora a je nazývané tiež Benátkami severu. Štokholm je rozdelený do troch veľkých oblastí. Hlavné centrum mesta, južná a západná časť. Tie sa potom delia do jednotlivých dištriktov. V rámci nich sú sformované malé mestečká (boroughs), ktoré nesú zodpovednosť za školstvo, sociálnu starostlivosť či kultúru. Centrom mesta je Gamla Stan (staré mesto) s množstvom historických stavieb ako sú kráľovský palác, či Storkyrkan (Veľký kostol – miesto korunovácie švédskych kráľov).

Na predmestí sa nachádza palác Drottningholm, ktorý je na zozname Svetového dedičstva UNESCO.Turisticky zaujímavé sú úzke uličky na ostrove Södermalm, či ostrovy Skeppsholmen, Kastellholmen a tiež známy zelený ostrov Djurgarden.

Stortorget
Stortorget

Štokholm je tiež univerzitným mestom, mestom s množstvom múzeí a sídlom Švédskej Akadémie, ktorá každoročne od roku 1900 udeľuje významným osobnostiam sveta Nobelove ceny. Štokholm ponúka veľa možností na rekreáciu v rôznej podobe. Či už je to rybárčenie, možnosť požičať si kolieskové korčule, plavenie sa na člnoch alebo obyčajná prechádzka po meste. Je to priam ideálne miesto na prechádzky, nakoľko centrálna časť mesta je relatívne malá a všetko sa dá ľahko nájsť. V meste sa každý deň udeje okolo 200 odlišných atrakcií, z ktorých máte možnosť vybrať si. Rôzne exhibície, koncerty a zábavy.

Viac info o Štokholme v EN tu.

Ako do Štokholmu

Priamu linku z Bratislavy na letisko Stockholm (Skavsta) prevádzkuje 2x týždenne spoločnosť Ryanair. Letisko Skavsta sa nachádza pri meste Nyköping, ktoré je vzdialené od Stockholmu necelých 90km.

Ďalšou možnosťou je využiť letisko Viedeň, odkiaľ lieta Austrian Airlines (ceny od 89€) alebo AirBerlin (od 89€). Obe spoločnosti lietajú na letisko Stockholm-Arlanda.


Vyhľadať a rezervovať letenky do Štokholmu Zobraziť

Doprava z letiska Skavsta

Do Štokholmu sa dá dostať viacerými spôsobmi.

 • Dopravu z letiska Skavska do Štokholmu obsluhuje  Flygbussarna Airport Coaches s cenou za spiatočný lístok 248 SEK (cca 30€).
 • Ďalšou možnosťou ako sa dostať z letiska je použiť autobus č.515 a č.715 ktorý nás za 2,50€ odvezie do neďalekého mestečka Nyköping, kde môžeme nastúpiť na vlak do Štokholmu.
  Možnosti dopravy z letiska Arlanda sú popísané tu.


TAXI
Nyköping 10 minút 200 SEK
Norrköping 45 minút 900 SEK
Linköping 60 minút 1400 SEK
Stockholm 70 minút 1400 SEK
Arlanda 90 minút 1900 SEK

Doprava v Štokholme

Na dopravu po Štokholme  môžeme použiť :

 • Zone tickets – zonbiljetter za 20 SEK (klasický lístok platný 1 hodinu)
 • Travelcards – 1-dňova za 100 SEK a 3-dňová za 200 SEK


Stockholm Card: Asi najpraktickejšie riešenie spojenia dopravy po Stockholme a návštevou múzeí.


 • Voľný vstup do 80 múzeí a atrakcií
 • MHD zadarmo
 • Bezplatne bicyklové prehliadky (v lete)
 • Bezplatné používanie Hop Hop-On-Off lodí a vyhliadkových lodí (len v lete)
 • Bonus – zľavy na poznávacie zájazdy s autobusovou spoločnosťou Stockholm Panorama a Open Top Tours a zľavy na lodné výlety do Drottningholmu


´

Ďalšou možnosťou ako spoznať Štokholm je pomocou výletných autobusov a výletných lodí.

Stockholm Panorama (90 minút) –  250 SEKHop-on Hop-of bus – Blue (24hod) –  220 SEKHop-on Hop-of bus – Yellow (24hod) –  220SEK ´
Info
Royal Canal Tour (50 minút) – 150 SEKHistorical Canal Tour (50 minút) – 150 SEKHop-on Hop-off Boat (24hod) – 100SEK ´
Info

´
Poznámka: Orientačný kurz 100 SEK (švédskych korún) je asi 11€.
´

Ubytovanie v Štokholme

V Štokholme je na výber z viac než 180 hotelov Zobraziť ponuky…

Pravdepodobne finančne najzaujímavejšia je asi ponuka letiskového hotela Connect Hotels, kde za 4-lôžkovú izbu zaplatíme od 70€ za noc (17,50€ na osobu a noc) alebo za 2-lôžkovú od 60€. Priamo v Štokholme si môžeme nájsť ubytovanie v hoteloch už od 60€ na noc ( 2-lôžková izba) a v hosteloch od 45€ za 2-lôžkovú izbu.

Tip na ubytovanie

Connect Hotel Skavsta ***

Tento hotel sa nachádza iba 75 metrov od letiska Stockholm-Skavsta pri meste Nyköping. Ponúka raňajky od 4 hodiny rannej a 24 hodín denne organickú kávu. Hostia majú bezplatný vstup do hotelovej sauny a fitness centra.

´
´
´
REZERVOVAŤ

Jumbo Stay **

Tento unikátní hostel sídlí v prostorách bývalého jumbo jetu Boeing 747, hned vedle stockholmského letiště Arlanda. Svým hostům nabízí bezplatný autobusový transfer na letiště, Wi-Fi připojení k internetu zdarma a snídaně podávané již od 4:00 hod.

´
´
´
REZERVOVAŤ

Loginn Hotel

Tento pôvabný hotel na lodi s výhľadom na zátoku Riddarfjärden a malebné Staré Mesto sa nachádza pri brehu v štvrti Söder Mälarstrand v centre Štokholmu. Ponúka v káblové pripojenie na internet na izbe.

´
´
´
REZERVOVAŤ

´
Ďalšie užitočné info stránky:

´
´
Priemerná teplota v Stockholme

´

Vlakom po Švédsku alebo ako za polárny kruh

Vyše 12 000 km tratí spája všetky veľké mestá. Švédske štátne železnice SJ ( viac na www.sj.sewww.inlandsbanan.se) ponúkajú najrôznejšie zľavy, aby si udržali cestujúcich. Štát podporuje železničnú dopravu ako ekologickejšiu než iné druhy dopravy. Vlaky sú mimoriadne populárne aj medzi zahraničnými turistami, lebo poskytujú jedinečnú panorámu. Cestujúci do 26 rokov i seniori majú výrazné zľavy.

Železničná sieť vo Švédsku

Švédske štátne železnice SJ prevádzkujú na svojich tratiach tieto vlaky:

 • regionálne vlaky
 • Inter City vlaky
 • Double-decker (X40) vlaky
 • SJ Night trains
 • X 2000

Okrem regionálnych vlakov sa cena lístka v ostatných typoch vlakov líši aj cestovnej triedy a v prípade nočných vlakov (Night trains – vlaky na dlhé vzdialenosti) aj od toho, či si rezervujeme sedadlo, lehátko alebo lôžko. Ak svoju cestu plánujete dostatočne v predstihu, tak by ste mohli zvážiť aj nákup cestovného lístka. Najlacnejšie lístky je možné zakúpiť až 90 dní pred vaším odchodom. Cena lístka môže byť až o 50% nižšia. Vyhľadať a rezervovať cestovné lístky na vlak si môžete pohodlne na stránkach  Švédskych železníc.

Orientačné ceny takýchto lístkov, kúpených v predstihu, si môžete pozrieť v následujúcej tabuľke:

Poznámka: Všetky ceny sú vo švédskych korunách. Orientačný kurz 100 SEK (švédskych korún) je asi 11€. V každej triede si môžeme kúpiť 3 druhy cestovných lístok. V prom stĺpci je cena za lístok, ktorý nemôžeme zmeniť a ani zrušiť. V druhom stĺpci je cena lístka v ktorom môžeme vykonať zmenu dátumu a pri poslednom lístku môžeme zrušiť rezerváciu s vrátením peňazí.

Ako za polárnou žiarou

Ak už sme sa dostali do Švédska za pár euro so spoločnosťou Ryanair alebo s AirBerlin či Austrian Airlines o niečo drahšie z Viedne tak finančne zaujímavou možnosťou ako pokračovať na sever za polárny kruh je cestovanie vlakom. A to konkrétne nočným vlakom zo Stockholmu do Narviku (Nórsko) s pár zastávkami v Laponsku a to napríklad v Kirune, čo bude aj cieľom našej cesty. Tento vlak odchádza zo Stockholmu o 17:57 a v Kirune je na druhý deň ráno o 10:22. Cena lístka, kúpeného v dostatočnom predstihu za sedadlo je už od 329 SEK a za lehátko už od 397 SEK v jednom smere.

Ubytovanie v severských krajinách nepatrí medzi najlacnejšie a obzvlášť to platí o oblastiach za polárnym kruhom. No aj tu sa dá nájsť prijateľné ubytovanie, ktoré až tak nezaťaží náš rozpočet. Napríklad noc v hoteli Yellowhouse pri obsadení 4 osobami nás bude stáť aj s raňajkami 230 SEK čo je asi 26€ na osobu a to už je prijateľná cena za ubytovanie.

Hotel Yellowhouse4-Bedrooms 170 SEK/osoba/noc
3-Bedrooms 180 SEK/osoba/noc
2-Bedrooms 220 SEK/osoba/noc
Singleroom 350 SEK/osoba/noc
Breakfast 60 SEK/person
´
´
´
REZERVOVAŤ

´

Aktivity v Kirune

Kiruna

Ak už sme absolvovali tak dlhú cestu na sever, tak by nebolo na škodu vyplniť pobyt nejakou zaujímavou aktivitou. Priamo v Kirune pôsobí spoločnosť Kiruna Guidetur, ktorá má v ponuke viac než 20 rôznych výletov a iných zaujímavých aktivít. Napríklad jazda na psích záprahoch, snežné skútre, sobie safari či noc v iglú.

Cena za 3 hodinovú jazdu za polárnou žiarou na snežných skútroch s malým občerstvením si môžete rezervovať za 875 SEK. A ak dáte prednosť psím záprahom, tak za tento trip zaplatíte 975 SEK.Za polárnym kruhom – Kiruna a okolie

Kiruna

Kiruna

Kiruna je mesto nachádzajúce sa vo Švédsku. Leží v severovýchodnej časti krajiny za severným polárnym kruhom v oblasti..

(0 km)

Ľadový hotel

Ľadový hotel

Ľadový hotel sa nachádza vo Švédsku. Leží v starej dedine Jukkasjärvi vo švédskom Laponsku na brehu rieky Torn. Ľadový..

(15 km)

Jukkasjärvi

Jukkasjärvi

Jukkasjärvi je malá dedinka vo Švédsku, ktorá sa preslávila svojím ľadovým hotelom. Leží v severovýchodnej časti kraji..

(16 km)

Nikkaluokta

Nikkaluokta

Nikkaluokta je malá dedina vo Švédsku. Je vyhľadávanou základňou športovo založených turistov sa pripravuje na výpravy..

(51 km)

Národné park Abisko

Národné park Abisko

Národné park Abisko leží vo Švédsku, v provincii Laponsko. Je obklopený vysokými horami av jeho severnej časti sa nach..

(82 km)

www.tixik.com


Aktuálne počasie

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

14 Comments

 • Lucia

  Takze my sme sa vratili zo Stockholmu minuly tyzden a bolo paradne!Lenteli sme cez Ryanair, takze nas letenky vysli pre 3dospele osoby a babo 200Eur tam i spat. Trochu som sa obavala, lebo Skavsta letisko je od Stockholmu az 100km, ze ako sa dostaneme do mesta. Ale tam sa vybavi vsetko velmi rychlo a jednoducho. Kazdych 30minut chodi autobus az na Central Station v Stockholme.Jedna cesta stala 150SEK(staci dat prec nulu a tolko je to Eur), no spiatocny listok bol za 230. Autobus bol bomba, dokonca ma sofer poziadal, ze kedze mam na sebe babo je pre mna bezpecnejsie sa priputat!V Stockholme sme boli za 1.20 hodiny. Nevedeli sme, ako to v meste funguje, tak sme si zobrali do hotela taxi. 2km, 20Eur!keby sme vedeli, ze to je tak blizko, sli by sme pesi. Inac Stockholm ma velmi male centrum, takze vsade sa da ist pesi. My sme mali hotel asi 2km od centra a vsade sme chodili pesi(s kocikom sa tam super pohybuje, ziadne rozbite chodniky ako u nas). Mesto je krasne, ciste, kludne(v porovnani napr. s Londynom alb. Parizom). Ludia su tam otuzilci, hoci bolo len oklo 8stupnov, mnohi mali len svetre, niektori kratasy, deti v kocikoch bez fusakov!Ale vsetci vedia anglicky, aj predavacky v obchodoch. Ceny su tam skoro ako u nas(okrem jedla a pitia v restikach a taxikov :) Takze sme si nakupili aj dost oblecenia. Co sa tyka tych restik, raz sme boli v thajskej, raz v talianskej a raz v americkej restauracii a vzdy priemerna vecera vysla okolo 20Eur na osobu(hlavne jedlo plus drink). Bolo to dost a urcite by sa dalo najst aj nieco lacnejsie, ale kedze sme tam boli len na 4dni, bolo nam to jedno a chceli sme si to uzit. A aj sa nam to podarilo, bolo famozne, vsetkym odporucam!!!

  • adamyova

   Prosim a kde ste boli ubytovany, chceme isť dve seniorky!Ďakujem

 • Lucia

  boli sme ubytovani v hotely Oden…nie je to podla mna take luxusne, ako to vyzera na tych fotkach, ale bol to utulny hotel…v cene hotela boli i ranajky, ktore boli na celkom slusnej urovni…my sme si zajednali hotel priamo cez net, tak vam posielam link HOTEL ODEN*** urcite by som do toho hotela sla znovu…Lucia

 • Marek

  Ahojte…neviete mi poradit nejaké lacne ubytovanie v Narviku?…ceny co som zatial nasiel na nete su dost vysoke:(…a este nejaku lacnu autopožicovnu:)…dakujem
  PS: akekolvek informacie ohladom ubytovania, atrakci atd. v okoli Narvikui privitam:)

  • Marek, napíš kedy tam chceš ísť a za koľko si našiel to ubytovanie. Nech je s čím porovnať.
   Skús sa pozrieť na Tixik.com , tam je pár info ohľadom Narviku a okolia.

 • Nina

  Letenky Ryanair za 1€ (september 2009) nás presvedčili, aby sme išli objavovať krásy severu. Strávili sme tam 4 dni. Po dlhom googlení nám najschodnejšie ubytovanie prišlo pri letisku, keďže odlet domov sme mali naplánovaný na ranné hodiny. Connect Hotel Skavsta *** môžem odporučiť, prijemný personál, izby na úrovni s vyhrievaním podlahy v kúpeľni, vysokými posteľami a TV. Švédske televízie našťastie vysielajú prevažne každý program v angličtine so švédskymi titulkami, tak sa dal aj večer zabiť čas. V cene ubytovania boli zahrnuté aj raňajky formou bufetu, široký výber od sladkých po anglické, tiež káva, džús, čaj. V rámci hotela bolo aj fitko a sauna grátis pre hostí. Prvý deň sme sme boli pozrieť Nyköping. . Do Nyköpingu sme išli zo zástavky priamo z pred hotela. Pekné mesto s historickými budovami a zaujímavým prístavom. Aj keď nám začalo dosť pršať, boli sme očarení atmosférou mestečka a nepokazilo nám to náladu. Už sme sa nevedeli dočkať Stockholmu. Cestu do Stockholmu sme chceli pôvodne absolvovať autom, ale po zistení že na to treba embosovanú kreditnú kartu, ktorú nanešťastie nikto z nás nemal, sme museli ísť autobusom. Na letisku sme sa informovali, ktoré autobusy kedy chodia a koľko stojí lístok. Nakoniec nám pani, nakoľko sme boli piati, navrhla skupinovú zľavu. Túto ponuku nám dali v stánku Ryanair. Takže sme mali za 6 € spiatočný lístok na osobu. Cesta trvala približne hodinu a pol. Od stanice sme sa podľa GPS vybrali do historického centra Stockholmu. Keď sme potrebovali zistiť nejaké informácie, domáci boli veľmi ochotní a od malých detí po dôchodcov hovorili všetci plynulou angličtinou, čo nás milo prekvapilo. Vrelo odporúčam každému Hop-on Hop-off Boats. Za 10€ sme absolvovali plavbu loďou a videli toho toľko čo by sme za celé 4 dni nestihli. Princíp spočíval v okružnej plavbe fjordami historického centra mesta rozdelenej na približne osem zastávok, pričom cestujúci má možnosť na ktorejkoľvek vystúpiť, preskúmať okolie a následne nastúpiť na ďalšiu loď. Lode plávali v 30 minútových intervaloch. Trasa plavby bola zaujímavá…ostrovy, polostrovy plné zaujímavých atrakcií ako napr. zábavný park, skanzen, múzeum a ďalšie. V klasických reštauráciách sme nejedli, ceny boli veľmi vysoké. Ostali sme verní fastfoodom. Zaujímavé je, že v rámci reštaurácii sú platené toalety – 5 SEK až 10 SEK, tak isto aj na autobusovej stanici. Aj keď čo sa čistoty a interiéru nedajú sa so slovenskými porovnávať. Určite odolajte prvej nákupnej horúčke na autobusovej stanici a letisku. V meste nakúpite oveľa lacnejšie a krajšie kúsky.

 • Roman

  Vie niekto ci Ryanair obnoví lety z BA?

 • Milos

  Od 19.1. do 22.1 idem s priatelkou do Stockholmu. Mam prestudovanych vela cestopisov, stranok o Stockholme a tak, ale ak by mal niekto nejaku zaujimavost co treba vidiet, kupit, zjest, vypit alebo nieco podobne, tak sa potesim ak to napisete. S pozdravom

 • slnienko

  Strávili sme v Stockholme predlzeny vikend od 5.9. – 10.9.2012 – bolo super – vrelo vsetkym odporucam. Táto stránka je výborná pre zaujímavé tipy na letenky. ďakujeme!

 • pali

  slnienko …. nebyvali ste nahodou v hoteli Gustav af klint ? :)

 • slnienko

  pali: nie, my sme boli 6 dospely + 3 deti a mali sme objednany cely dom iba pre seba – velmi sme boli spokojni s ubytovanim, ak chces poslem ti tip. Mali sme kupenu na 3 dni Stockholm kartu za 91 Eur su v tom vsetky muzea zadarmo, + doprava (metro, autobus), + vylet lodou. Vrelo odporucam, bez tejto karty by sme minuli denne 100 + viac eur.

 • towdy

  Tiež vrelo odporučam… nadhera, čistota, usmiaty a privetivý ludia..inak ako sa sem vkladaju fotky?? aj by som nejake vložil

 • Ahoj towdy, momentálne to s tým pridávaním obrázkov do komentárov ešte nemáme vyriešené. V blízkej budúcnosti pribudne aj táto funkcia. Ak chceš, môžeš mi tie fotky poslať mailom na info@kadetade.com a ja by som z nich urobil galériu a vložil ich do článku.

 • Mirka

  Chystam sa do Stokholmu pracovne na 3 tyzdne a dost sa toho obavam. Idem sama a tuto krajinu este vobec nepoznam. Po precitani vasich komentov som o nieco kludnejsia. Vdaka. Tak mi drzte palce a prip. odporucte, co mi tam urcite nesmie uniknut…. ;-)

Pridaj komentár

Používaním stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. viac informácií

Nastavenie cookies na tejto stránke nám umožnuje dodávať Vám čo najlepší obsah. Vdaka ním vieme čo Vás na našom webe najviac zaujíma. Informacie neposkytujeme tretím stranám. Povoloním cookies budete môcť používať našu stránku tak ako doteraz.

Zatvoriť