Tajomstvá thajskej kuchyne

21.Mar 2016 | 20:00
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: rady na cestu thajsko phuket

Spoznať kuchyňu navštívenej krajiny považujem za jeden z najlepších spôsobov, ako spoznať jej kultúru. Jednoduchá, ale pestrá, korenistá a veľmi chutná. Taká je tá thajská kuchyňa. V jednom jedle sa mieša ostrá, kyslá, sladká, slaná i trpká chuť. Je umením nájsť perfektné vyváženie týchto chutí. Oni to ale vedia. Preto je thajské jedlo z najpopulárnejších na svete a nie je prekvapením, že medzi 50 najchutnejších jedál rebríčka CNN sa dostalo až 7 ich špecialít.


Číňania a tí ostatní

Vplyv prišelcov na kultúru a architektúru ostrova (a hlavne mesta) Phuket je neprehliadnuteľný. Zachoval sa aj v jedle. Kuchyňa sa v Thajsku a jeho susedných štátoch vyvíjala spolu. Ovplyvnil ju Laos, Kambodža, Malajzia a najmä Čína. Sama som sa dosť čudovala zisteniu, že väčšina najpopulárnejších thajských jedál má čínske korene. Aj techniku prípravy jedál mali vyspelejšiu. Preto so sebou okrem niekoľko druhov cestovín, sójovej omáčky a tofu priniesli aj wok na varenie a vynovenú techniku fritovania a vyprážania. Svojou troškou, koreninami (najmä kari), prispeli Indi. Portugalci zase dovliekli ovos a kravské mlieko. A dovážali aj z Južnej Ameriky. Už aj tak zdravú Thajskú kuchyňu obohatili o paradajky, kukuricu, papáju, hrach, baklažán, ananás, tekvicu, kešu a arašidy. Nechýbala ani dnes najdôležitejšia ingrediencia – čili. Áno, ani čili nie je originálne thajské, hoci dnes patrí krajina k jeho najväčším vývozcom.


Thajské reštaurácie na kolieskach

Domáci nevaria. Načo aj, hotové jedla sú dokonca lacnejšie ako suroviny v obchodoch. Hoci ani ceny potravín nie sú nejak závratné. Ak teda nemáte chuť na niečo dovozové. Pri pohľade na cenu mojich obľúbených francúzskych syrov som si na ne na tri týždne nechala zájsť chuť.

Mestám dominujú malé komické skútre s kuchyňou za vodičom. Mobilné, alebo stojace pri otlčených stoloch. To sú najtradičnejšie thajské "reštaurácie". Tu si môžete dať mäso na ražni, rezance s čímkoľvek, alebo palacinky napríklad s tropickým ovocím.Spočiatku som ich dosť obchádzala. Predsa len, európska predstava o hygiene v reštaurácii je trochu iná. Pozvanie na večeru z takéhoto vozíka som si nakoniec cenila viac ako nóbl reštaurácie. Zistila som, že ponúkajú jedlo čerstvé a veľmi chutné.

"Reštaurácie" tohto typu sú najlepšie a najčistejšie práve v Thajsku. V podobnom duchu sa nesú aj stánky s jedlom dominujúce lokálnym trhov. Práve trhy sú miesta, kde si aj zadovážite najkvalitnejšie suroviny ako ryby, morské plody, koreniny a najmä ovocie. To ak by ste si chceli prípravu jedla sami vyskúšať. Alternatívou k pojazdným kuchyniam sú hotové jedlá v supermarketoch. Za neuveriteľných 12 bahtov (0.5 €) sa naobedujete. Ak sa im ich nepodarí predať, večera vás vyjde ešte o polovicu menej. Radi vám tu pripravia aj čerstvú rybu. Rybárov asi viac poteší možnosť dať si vo vybraných reštauráciách pripraviť vlastný úlovok.

Thajsko - Kamala Beach - reštaurácie na kolieskach


Ovocný raj

Thajsko je rajom čerstvého a neuveriteľne chutného ovocia. Je jedno či máte chuť na mango, banán, ananás alebo šťavu z kokosového orechu (ktorá mi zase až tak nechutila). Niekedy som jedla ovocie na raňajky, obed, aj na večeru a stále so ho nemala dosť. Špeciálnou kapitolou je durian. Fantastické ovocie, ktoré smrdí ako nohy po niekoľkohodinovej túre. Ak si túto zdravú pochúťku budete chcieť zobrať domov, vedzte,že jeho preprava v kabíne lietadla je zakázaná rovnako, ako aj konzumácia na verejnosti. V tropických teplotách sú výborným osviežením ovocné kokteily z čerstvého ovocia. V stánkoch na ulici vám namixujú kombinácie, ktoré ste ani nepovažovali za možné. Z ovocia, ktoré neviete ani pomenovať. Zdravotných problémov sa netreba báť. Ľad, ktorý do nich dávajú, je vyrobený z balenej vody.


Len pre silné žalúdky

Typické pre thajskú kuchyňu sú grilované kuracie nožičky napichnuté na špajli. To je ešte nič oproti červom, kobylkám, cvrčkom, termitom, švábom, alebo mravčím larvám upraženým v oleji s nejakou omáčkou.Vraj chutia ako pukance. Marinované v cesnaku, alebo v citrónovej šťave idú k pivu namiesto orieškov. Inak sa predávajú aj balené. Ich balenie vyzerá rovnako, ako to na zemiakové lupienky, tak pozor. Ak by niekto ešte stále nemal dosť, môže skúsiť smaženú žabu.


Ako sa je paličkami a neurobiť si hanbu pri stole

Každý, kto sa kedy snažil niekedy jesť paličkami, pozná tie zúfalé a často aj trápne pokusy o chytenie jedla. A jeho pády, v lepšom prípade na zem, v horšom na tričko, v ešte horšom pod tričko. Ešte aj pri svojej druhej návšteve Thajska som s nimi vždy statočne bojovala. Až kým mi niekto nepovedal, že Thajčania paličkami nejedia. Do krajiny ich doniesli Číňania a jedia nimi ich potomkovia. Domáci kedysi jedli tak ako, v Indii, (pravými) rukami. Dnes jedávajú lyžicou a vidličkou. Ale nie tak ako u nás, to by bola nuda.Vidlička tu neslúži na napichovanie jedla, ale jeho "nahnanie" na lyžicu. Nôž sa nepoužíva vôbec (nebojte sa v hoteloch a väčšine reštaurácií nájdete štandardné prestieranie), jedlo je (alebo by malo byť) porciované na menšie kúsky.

Vlastný úlovok - Laem Sign Beach


Pár praktických rád

  • Ak nie ste fanúšik pikantného, rýchlo si zapamätajte výraz „maipet" – neštipľavé (sú „len s 1 papričkou"). Jedlá označené "very hot" sú len pre odvážnych.
  • Domáci neznášajú plytvanie, sú snáď schopný po vás dojesť, len aby sa nevyhadzovalo.
  • Thajskému jedlu dominujú rozličné, pre našu krajinu až netypické, chute. Môžu prekvapiť, preto si radšej naberajte po menej.
  • Jedenie je spoločenská udalosť, Thajčania si vychutnávajú nie len jedlo, ale aj spoločnosť a konverzáciu pri ňom.
  • Nikdy nenechávajte paličky v miske, symbolizujú smrť a nešťastie.


Čo určite ochutnať z thajskej kuchyne

  • Pad Thai – sladkasté tenké rezance s klíčkami, krevetami, tofu, vajcom a arašidmi.
  • Tom Yum – najostrejšia polievka na svete s krevetami alebo kuracím mäsom, ochutená limetkovými listami, citrónovou trávou, čili a galangalu (ako zázvor).
  • Tom KaKai – Tiež s krevetami, alebo mäsom. Sladkú chuť jej dodáva kokosové mlieko.
  • Som Tam – štipľavý šalát z nezrelej papáje s limetkou, paradajkou a arašidmi.
  • Mango s lepkavou ryžou – Jeden z najlepších dezertov, v ktorom sa ryža zmieša s kokosovým mliekom a dochutí mäkkým mangom.
  • Pivo Chang (slon) alebo Singha – nie je síce ako naše, ale určite lepšie ako vodové nemecké.


A čo je na thajskej kuchyni najlepšie ? Je taká zdravá, že sa nemusíte báť, že sa vrátite s dovolenky z pár kilami navyše.

Autor: Jana Kristeková
Foto: Jana Kristeková
Web: trvll.info