Nepál - krajina skrytých pokladov

30.Dec 2024 | 11:15
Autor: Lili
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: nepál

Ktorý milovník hôr by nechcel raz navštíviť krajinu pod majestátnymi štítmi Himalájí? Krajinu, kde nejeden človek našiel seba samého a objavil pravé hodnoty života. Kde pod osemtisícovkami sa ukrýva bohatý svet divokej prírody. Nepál patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta,ale získa si vás svojou krásou, má totiž všetko. Nádherné Himaláje, ryžové polia, vodopády, divokú džungľu, kde žijú nosorožce, slony, tigre a opice-tie sú naozaj všade!


Nepál vás úplne dostane, tak ako mňa, pretože každý si tu nájde to svoje. Či už náročný alebo nenáročný trek v Himalájach, alebo v džungli, rafting či už divoký alebo kľudnejší, alebo Bunjee Jumping. Niečo úžasné je tiež Paragliding v Himalájach, alebo výhliadkové lety k Everestu. Aj keď môj najväčší sen bola vždy India, nakoniec som sa rozhodla pre Nepál a neľutujem toho,pretože ma dostal úplne a celú!

Síce prvý dojem,keď som vystúpila v Kathmandu z lietadla a sadla do taxíka bol strašný, pretože som mala pocit, akoby Kathmandu postihlo silné zemetrasenie a k tomu dusno, špina a trúbenie aut či motoriek. Ale stačí sprcha v hotely čo vás preberie a hneď máte chuť všetko vidieť. Turistická štvrť Thamel, ponúka veľa hotelov, obchodíkov so suvenírmi a reštaurácii.

Prvý deň som si prezrela Kathmandu, starobylé námestie Durbar square s desiatkami staručkých chrámov a palácov. V jednom z nich žije jediná skutočná žijúca bohyňa, Bohyňa Kumári. Opičí chrám – Swayabunáth – budhistická stúpa, kde stretnete naozaj veľa budhistických mníchov, čo sa na vás milo usmievajú. Magické miesto Boudhanath je jedno z najposvätnejších miest budhistov, väčšinu návštevníkov tvoria pútnici z Tibetu a mnísi.


Chrám Pashupatinath je najposvätnejšie hinduistické miesto v Nepále. Bol vybudovaný na brehu rieky Bagmati na počesť jednej z manifestácií Šivu, nazvanej Pashupati – Pán zvierat. Je navštevovaný zástupmi hinduistov z celého sveta, pre nehinduistov je ale vstup do väčšiny svätyní a samozrejme do hlavného chrámu zakázaný. Toto miesto je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pashupatinath slúži zároveň ako kremačné miesto a podobne ako pre hinduistov v Indii, túžiacich zomrieť vo Varanasi a nechať svoj popol vysypať do svätej rieky Gangy, je pre Nepálcov možnosť byť spopolnený v Pashupatinat považovaná za najväčšiu prestíž. Riečka Bagmati sa preto dňom i nocou plní popolom z mŕtvych veriacich.


Hneď ráno ma čakala celodenná cesta busom do Pokhary, mestom pod úpätím Annapurny (8091 m). Najvyššie prevýšenie na svete. Medzi jazerom Phewa Tal a vrcholom je 7300 m. Je to krásne miesto, kde sa môžete člnkovať a pritom mať nádherný výhľad na Himaláje. A hlavne relax po treku, pretože si tu môžete vychutnať Ajurvedsku masáž a veľa obchodíkov a reštaurácii. Ďalší deň ma čakal trek ale nastala zmena,pretože Nepálci štrajkovali a lietadla neleteli, tak som musela zmeniť plán.

Nešla som priamo do Himaláji, ale na Gorepani Poon Hill trek, za čo som dnes veľmi vďačná, pretože sa nedá slovami opísať tá krása a tie zážitky. Prekrásna príroda, ryžové polia, banánovníky a vodopády v ktorých sa jednoducho musíte okúpať, pretože by to bol hriech a aj tak v tej horúčave je to asi najlepší nápad, ako vládať šľapať ďalej. Tí milí skromní ľudia, čo tam v horách žijú vás chytia za srdce a jednoducho si vás získajú svojím úsmevom, skromnosťou a jednoduchosťou.


Poon Hill je miesto 3210 m.n.m, kde je prekrásny výhľad na Himaláje. Treba si privstať, pretože na tomto kopci sa obdivuje vychádzajúce slnko. Na severe sa ukáže Dhaulágirí (8161m) v celej svojej nádhere aj so sedemtisícovými hrebeňovými vrcholmi Dhaulágirí II až V. Na severovýchode trčí kužeľ Južnej Annapurny (7219m) vzdialený len 18 kilometrov. Len o pár kilometrov ďalej je Annapurna I (8091m). Napravo od nich trčí ostrý hrebeň posvätnej hory Machhapuchhre (6997 m), ktorú nikto nikdy nezdolal.


Po 4 dňovom treku som si samozrejme dala Ajurvédsku masáž a nakúpila som suveníry, pre priateľov. Potom ma čakal rafting na rieke Seti, čo bol tiež nezabudnuteľný zážitok. Plavíte sa po modrej rieke nedotknutou džungľou,kde občas vidieť domorodé dedinky, kde ľudia žijú skromne v slamených domčekoch a obrábajú si políčka. Po celodennom raftingu sme kempovali na malej plážičke pri takejto dedinke a to bolo asi môj najsilnejší zážitok, pretože sme išli do dediny a vidieť tú skromnosť, ako si títo ľudia žijú, sa mi hlboko vrylo do pamäti.

Hlavne keď večer prišla celá dedina na plážičku a začali spievať a tancovať ich miestne ľudové piesne. Chitwan – výlety na slonoch, pozorovanie nosorožcov, krokodílov, opice, tigre a komáre. To všetko ponúka národný park Chitwan, ktorý nemôžete vynechať, ak navštívite Nepál.

Autor a foto: Lili