Ak chcete na jednom mieste vidieť gejzíry, horúce pramene, vodopády, nedotknutú prírodu plnú zvierat a nádherné hory, určite sa vyberte do Yellowstonského národného parku. Je to najstarší národný park na svete a niet sa čo čudovať, rozmanitosť a odlišnosť tohto miesta je dychberúca. Ak milujete prírodu, pri návšteve Ameriky teda tento národný park určite nevynechajte a pre skutočný zážitok si naň vyčleňte dosť času, nebudete ľutovať. Keďže som mala možnosť v tomto národnom parku žiť niekoľko mesiacov, prinášam pár dobrých rád a postrehov, ktoré sa vám môžu hodiť pri jeho návšteve.
1. Nesnažte sa nájsť medveďa Yogiho.
Začneme nie tak celkom užitočnou radou ale skôr vecou, ktorá ma prekvapila.V našich končinách si pri zmienke Yellowstonského národného parku väčšina ľudí ako prvé predstaví kresleného zlodeja piknikových košíkov Yogiho. Človek by si mohol myslieť, že je pomyselným maskotom tohto parku a giftshopy budú plné suvenírov s touto tematikou. Opak je však pravdou, po Yogim a Bubumtam nie je ani stopy a súvis medzi touto rozprávkou a parkom nenájdete.
2. Nerobte si selfie s divou zverou.
Každý chce mať coolprofilovku ale riskovať život kvôli fotke sa naozaj neoplatí. Každoročne doplatí na fotenie s bizónmi niekoľko turistov, ktorí neváhajú priblížiť sa nebezpečne blízko. Aj keď zvieratá možno vyzerajú pokojne a neškodne, riadia sa svojimi prirodzenými inštinktmi a neváhajú zaútočiť. Nezabúdajte teda, že nie ste v ZOO ale v divočine. Dobrá fotka sa dá predsa spraviť aj z odporúčanej vzdialenosti (pri medveďoch a vlkoch 91 metrov a pri ostatných zvieratách 23 metrov).
3. Nestrácajte trpezlivosť
V parku neexistuje žiadna hromadná doprava, preto jedinou možnosťou zostáva auto, prípadne zájazdový autobus. Každý deň vznikajú na cestách zápchy, najmä kvôli bizónom, prechádzajúcim priamo cez cestu. Nemôžeme im to mať za zlé, hostia sme tu predsa my. Keďže každý návštevník chce mať tento úkaz na fotke, kolóny sa niekedy nepohnú aj niekoľko desiatok minút. Nestrácajte teda trpezlivosť a račej sa kochajte scenériou mimo vozovky.
4. Nekŕmte zvieratá ani keby vás prosili.
Ani keby vyzerali veľmi hladné, nebojte sa nie sú. Tým že im venujete svoju nedojedenú desiatu im môžete len uškodiť. Zvieratá si totiž zvyknú, že človek im dáva potravu a ak ju nedostanú opäť môžu sa stať agresívnymi, čo vedie k zásahu správcov parku, ktorí sú nútení ich utratiť.
5. Nebuďte rebel a poslúchajte príkazy na tabuliach.
Pri návšteve tohto parku mnoho ľudí zabúda, že nebezpečenstvo je naozaj skutočné. Preto ak napríklad príkazy hovoria aby ste nestúpali mimo chodníka medzi horúcimi prameňmi, nerobte to z lásky k sebe a aj z lásky k nedotknutej prírode. Obľúbené turistické geotermálne lokality, plné horúcich prameňov a gejzírov sú starostlivo označené, avšak pozor si dávajte aj na miestach, kde žiadny chodník ani tabuľu nenájdete a môžete sa dostať k horúcim prameňom doslova na dosah ruky.
6. Nehľadajte wifi a už vôbec nie zadarmo.
Wifi zdarma nájdete v dnešnej dobe všade. Tu nie. Dokonca, ani ak sa ubytujete v najluxusnejších hoteloch, wifizadarmo tu ako hosť nečakajte a račej sa pripravte na poplatky. Ak ubytovaný nie ste ale potrebujete sa dostať k internetu,wifi zoženiete v hotelových lobby, tiež sa pár dolárov na hodinu.
7. Nechoďte na túry sám.
Ak nechcete dopadnúť ako napríklad muž v roku 2015, ktorý bol zabitý medvedicou. Tento incident sa mimochodom stal veľmi blízko obývanej oblasti, teda aj ak sa vyberiete len na „mini" túru alebo prechádzku, račej dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Nikdy nechoďte sám a aj keď vás je viac robte riadny hluk, pustite si hudbu alebo len tak zakričte niečo do vetra každých pár metrov. Najväčšia zvláštnosť, o ktorej som pred návštevou tohto parku nepočula je takzvaný „bear spray" (po slovensky sprej na medveďa, medvedí kaser :D). Tento sprej by nám mal pri stretnutí s medveďom zachrániť život, takže ak plánujete turistiku hneď pri bránach parku si ho zakúpte.
8. Nepodceňujte svoju výbavu.
Priemerná nadmorská výška sa tu pohybuje okolo 2400 metrov nad morom, čo môže spôsobiť, jemnú bolesť hlavy alebo sťažené dýchanie. Tento problém môžete zmierniť pitím veľa, veľa vody. Vodu majte vždy pri sebe, kdekoľvek sa vyberiete. V tejto nadmorskej výške a hlavne ak sa vyberiete na túru do vyšších oblastí, je dobré chrániť pokožku opaľovacím krémom, a tiež sa hodí nejaká pokrývka hlavy. Počasie sa mení zo sekundy na sekundu, na každú túru berte bundu alebo pršiplášť.
9. Nebuďte obyčajný turista.
Pravdupovediac do tohto národného parku sa môžete vybrať aj ak ste veľmi lenivý turista, napriek tomu budete spokojný. Všetky najznámejšie turistické atrakcie sa nachádzajú od parkoviska cca 5 minút a divoké zvieratá tiež môžete pozorovať ak odparkujete na kraji cesty. Neobmedzte sa však len na toto a skúste nazrieť aj do skutočnej divočiny, vykročte na nie tak vyšliapané turistické chodníky a budete unesení krásou tohto miesta. Zdolajte aspoň jednu trojtisícovú horu (čo na tomto mieste nie je tak náročné, keďže túru už začínate dosť vysoko), požičajte si čln alebo kanoe a povozte sa na ľadových vodách obrovského Yellowstonského jazera alebo sa vykúpte v rieke kde sa horúce pramene Grand Prismatic a jeho parkovisko miešajú s ľadovou vodu. Možností je veľa a preto neváhajte osloviť miestnych ľudí, ktorí v parku pracujú a určite vám radi odporučia miesta, ktoré v príručke o Yellowstone často nenájdete.
10. Nespite v hoteli
Prečo spať v drahom hoteli, keď hotel s nekonečne veľa hviezdičkami vás čaká vonku? Kempovanie je skvelý zážitok, pri ktorom úplne vypnete a splyniete s prírodou. Nie vždy je to také idylické, najmä ak si zabudnete dobrý spacák a nejaké to termo oblečenie, pretože noci sú tu chladné stále. Založte si teda oheň, rozložte stany a ešte dúfajte, že vás v noci nezje medveď.
Ešte jedna podstatná vec na záver. Kedy je dobré navštíviť park?Záleží to od vás a od toho čo chcete zažiť. Park je otvorený celý rok avšak, počas zimy sú kvôli snehu uzatvorené takmer všetky cesty (až na jednu) a doprava v parku funguje len pomocou snežných skútrov a snežných autobusov („snowcoach", ťažko nájsť preklad ;) ). Taktiež hotely a ostatné turistické zariadenia v zime nefungujú, otvorené sú len dva hotely a to od decembra do začiatku marca. Inak bežná turistická sezóna začína koncom apríla a končí na približne na konci októbra.
Autor a foto: Zuzanka Haskiová
A na úplný záver, pridávam ešte niekoľko fotiek veľmi obľúbených turistických miest.