Musím sa priznať, o Škótsku som doteraz veľa nevedela. Shame, shame! Poznala som ho maximálne z fotiek, filmu Statočné srdce, internetu a rozprávania známych. Predstavovala som si zelené kopčeky posiate hnedými vlasatými kravami a pomedzi nich cesty, kde autá jazdia v protismere. A vlastne to nebolo ani ďaleko od pravdy.
Na výlet sme sa vybrali začiatkom mája. Keď plánujem naše cesty, snažím sa vyhýbať hlavnej sezóne najmä kvôli cenám a turistom. A keď som do google zadala frázu: „Best time to visit Scotland", máj sa ukázal ako ideálny mesiac aj vďaka najvyššej pravdepodobnosti slnečných dní. Rozhodnutie teda padlo a spiatočná letenka Bratislava – Edinburgh aj vďaka webu Kadetade.com vyšla na 104 eur.
Naplánovali sme si 7 nocí rozdelených od hlavného mesta po Skye a späť. Ešte z domu som kúpila lístok na trajekt medzi Mallaig a Armadale (trajekt na ostrov Isle of Skye) a zabookovala termín na Puffins and Seals trip. Aj keď bolo ešte relatívne pred sezónou, ubytovanie sa aj mesiac dopredu nehľadalo ľahko, ceny sú približne na úrovni Škandinávie a na Skye treba počítať s turistickou prirážkou. Auto sme vyzdvihli na letisku a po prvotnom šoku kde je volant, sme vyrazili.
Za tých pár dní sme stihli prejsť cez škótske Highlands, vydali sa po stopách Jamesa Bonda v Glen Etive, jemnú turistiku na ostrove Skye, navštívili sme Nessie na jazere Loch Ness, ochutnali škótsku whisky a stali sa členmi Whisky Appreciation Society (pre fajnšmekrov dávam do pozornosti The Scotch Whisky Experience – najväčšia zbierka whisky fliaš na svete), spoznali Edinburgh a objavili aj zopár „hidden gems", aby som uspokojila moje fotografické ja. A všade sme sa potkýnali o ovečky a ich nezbedných potomkov. V tomto tuším predčili aj Island.
Boli miesta, kde sme stáli na ceste a nemohli nič robiť, lebo jahniatkam sa nechcelo posunúť. Prekvapilo ma, akí milí a priateľskí ľudia v Škótsku žijú. Bývali sme prevažne v B&B a každý hostiteľ sa s nami púšťal do debaty o čomkoľvek od raňajok po ako zložiť počítač.
Môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že Škóti sú asi najpriateľskejší národ, aký som doteraz zažila. Iba im je trošku ťažšie rozumieť, a keď sa vás opýtajú, čo si dáte na raňajky, nepovedzte „Slovakia". Počasie vyšlo na výbornú, možno až príliš. Slnko bolo také silné, že nosy sme mali po dvoch dňoch chrumkavo červené a namiesto pršiplášťov sme si radšej mohli pribaliť krém na opaľovanie. Na výlety sme preto vyrážali skoro ráno alebo až okolo 5-6 podvečer a vychutnávali si gýčové západy slnka.
A prečo je podľa mňa Škótsko ako z rozprávky?
1. Všade sú hrady a krásne záhrady
Po ceste sme ich videli toľko, že sme už ani nezastavovali. Navštívili sme Dunvegan castle na ostrove Skye. Má prekrásny areál, záhrady a ponúkajú aj plavby loďkou za tuleňmi. Jeden z najznámejších, Eilean Donan Castle, ktorý sa objavil v množstve filmov a seriálov určite neprehliadnete. Stojí hneď pri hlavnej ceste A87 pri dedinke Dornie.
2. Prídu vás pozdraviť aj srnky
V Glencoe odporúčam zastávku pri Kings House Hoteli, potulujú sa tam srnky a čakajú, ktorý turista im ponúkne niečo pod zub. Keďže bola jar, všade bolo plno malých ovečiek a kravičiek. Pohybujú sa veľakrát voľne, pre autami stratili prirodzený rešpekt, preto treba byť opatrný. Výstražná značka so srnkou alebo kravou tu naozaj má svoje opodstatnenie..
3. Skrížite cestu Rokfordskému expresu
Ak pôjdete z mestečka Fort William smerom k trajektu na Skye, bude prechádzať cez Glenfinnan a známy Glenfinnan viaduct z filmov Harry Potter. Malá prechádzka dokopca stojí za výhľad. Pre milovníkov histórie odporúčam návštevu The National Wallace Monument pri meste Stirling. Dozviete sa všetko o bitke o Stirling Bridge a prenesiete sa späť v čase do obdobia Williama Wallaca a bojov o škótsku nezávislosť.
4. Pripravte sa na filmové západy slnka
Jedno z najkrajších miest na svete, kde sa dá pozorovať západ slnka je Neist Point a maják na jeho konci. Pripravte sa na silný vietor a záplavu fotografov, lebo toto miesto má naozaj svoje čaro. K majáku nachádzajúcemu sa 43 metrov nad hladinou mora vedie iba jedna bezpečná cesta dlhá 2,2 km. Na prechádzku si vyhraďte aspoň hodinu, a keďže vás cesta povedie ponad vysoké útesy, neodporúča sa ísť v hmle ani silnom vetre.
5. Za dobrodružstvom vedú kľukaté cestičky
Známa kľukatá cesta na Quiraing vás privedie k parkovisku, odkiaľ začínajú turistické chodníčky po úbočí hôr. Večer tu nebol takmer nikto, no cez deň je parkovisko plné a ľudia sa tmolia všade naokolo ako mravčeky a strácajú sa pod mohutnými skalami. A nemôžem zabudnúť ani na Old Man of Storr, dominantu ostrova Skye a poznávaciu značku Škótska. Vysoké skalné formácie sú vidno už z ďaleka, ale až keď sme vystúpali k nim som pochopila, aké obrovské toto miesto je. Opäť som raz zažila pocit mravčeka a človek si naplno uvedomí, akí maličkí a slabí v skutočnosti sme oproti prírode.
6. Ocitnete sa za siedmimi horami
Tak dobre, je ich len päť a volajú Five Sisters of Kintail. Je to pohorie lemujúce cestu A87 v škótskej vysočine a veľmi populárne miesto na turistiku.Ďalšie na túru ako stvorené miesto je pri meste Fort William a to hneď najvyšší vrch britských ostrovov Ben Nevis. Asi by sme sem museli prísť na mesiac, aby sme to všetko stihli.
7. Pozor na strážcov vodopádu
Rada vyhľadávam miesta bez turistov, skryté poklady ďaleko od objektívov, kde si človek najviac vychutná ticho a prírodu. Strmý zostup k vodopádu, kde nebola ani noha a zvedavo nás sledovali iba desiatky ovčích očí stál za to. Akurát tá cesta späť dala zabrať.
Autor a foto: Daniela Nezicova
Web: http://polargirl.strikingly.com/