Ako do Peru - rady a tipy pred cestou na Machu Picchu

08.Okt 2016 | 21:40
Autor: Klára Nemcová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: peru

Peru je krajina neuveriteľných možností. Okrem slávneho Machu Picchu láka turistov horami vo výške viac ako 6000 m.n.m., druhým najhlbším kaňonom na svete, nedotknutým amazónskym pralesom, plážami a neuveriteľnou históriou. Chcete navštíviť juh Peru a máte na to iba zopár týždňov ako my? Čo si vybrať, kedy vyraziť a čo treba naplánovať vopred? Tipy a triky ako na to nájdete v tomto článku.


PREČO PERU?

Peruánci sú vysmiati, veselí a nápomocní. Krajina je plná možností a naozaj každý si tu prijde na svoje – od milovníkov hôr, dobrodruhov, ktorí radi objavujú neobjavené, cez surferov, k tým, čo majú radi latinskoamerické rytmy či históriu. Hladní tiež nebudete, pretože peruánska kuchyňa je výborná a zdravá. Okrem zemiakov, ktoré máme práve vďaka peruáncom aj v Európe, peruánci s obľubou pripravujú výborné omáčky s akýmkoľvek druhom mäsa či morské plody.


KEDY VYRAZIŤ?

Počasie: Peru sa nachádza na južnej pologuli, preto sú ročné obdobia presne naopak ako na Slovensku. Leto (december-február) však znamená aj zrážky, najmä v kopcoch a práve preto je hlavná sezóna v zime (jún-september), kedy je síce chladnejšie ale slnečno. My sme náš výlet podnikli v apríli a spŕchlo nám iba párkrát. Keď v horách prší, neznamená to, že prší celý deň. Peru by som preto kľudne riskla v akomkoľvek čase, ideálne v medzisezóne.

Festivaly: Ak chcete zažiť niečo špeciálne, odporúčam vyraziť v čase festivalov, ktorých je v Peru neúrekom:

  • Karneval (v lete- v mesiacoch január a február sú karnevaly skoro na dennom poriadku v rôznych častiach Peru, najväčšie pestrofarebné karnevaly sa konajú v Cajamarce, Pune či Cuscu)
  • Marinera Festival (medzinárodný fesival tradičného pobrežného tanca – Marinera, ktorý sa každoročne koná v Trujille na konci januára)
  • Mistura (Medzinárodný festival jedla v Lime, ktorý sa koná začiatkom septembra)
  • Primavera Festival - Medzinárodný festival jari (prelom septembra a októbra, Trujillo)




ROZPOČET

Mena používaná v Peru je Nuevo Sol a kurz sa momentálne pohybuje okolo: 1 eur=3,70PEN. Vo všeobecnosti sú jedlo a služby lacnejšie ako u nás. Za obedové menu zaplatíte od 6-20 soles, za vodu: 2-3 soles, pivo: 5 soles, kávu: 7 soles, miestnu dopravu: 1,5 soles, taxi za cca 20 minut: 15 soles, autobus 6-12 hodín: cca 70 soles. Pokiaľ chcete cestovať lacno a pohodlne počítajte na cca 2 týždne približne s 850 eur na ubytko, jedlo, vstupy a dopravu v rámci Peru +letenka (nás vyšla 750 eur). My sme si vyberali ubytko v takom lacnejšom strednom štandarde, nehľadali sme najlacnejšie alternatívy, avšak po svojom a bez agentúry.


DESTINÁCIE

Po pravde, pokiaľ som Peru nenavštívila osobne nemala som ani len tušenie, čo všetko sa tu dá zažiť. Podľa času, financií a preferencií treba vybrať vhodnú trasu. Nezdá sa to, ale Peru je veľká krajina takže treba rátať že aj presuny trvajú dlhšie. My sme ich riešili nočnými autobusmi, čo nám ušetrilo čas aj peniaze.

My sme v rámci našej12-dňovej cestystihli typický okruh južným Peru:Lima>Cusco > Aguas Calientes (Machu Picchu) >Arequipa> Colca Canyon (Cabanaconde) >Paracas.

Pokiaľ však máte viac času, určite sa oplatí zaradiť do programuz južných destinácií aj Puno a jazero Titicaca, prípadne Bolíviu – La Paz a Salar Uyuni, ktoré sú relatívne po ceste. Zo severného Peru nevynechajte najvyššie hory v okolí mestečka Huaráz, Trujillo (archeologické náleziská), Chachapoyas (nádherná príroda a archeologické náleziská), Tarapoto a Iquitos (Amazon).


DOPRAVA

Ako cestovať?

Okruh južným Peru je možný zrealizovať dvoma spôsobmi:

  1. Ísť autobusmi z Limy so zastávkami na vybraných miestach smerom Cusco a odtiaľ lietadlom späť do Limy,
  2. alebo opačne- ako sme to spravili aj my: letieť z Limy do Cusca a následne sa autobusmi vrátiť späť do Limy. Túto alternatívu sme si zvolili pretože väčšina miest sa nachádzala vo výške viac ako 3000 m.n.m. a veľa ľudí nás vopred upozornilo, že takáto výška prekonáva sa lepšie ak priletíme lietadlom. Navyše sme boli flexibilnejší.


Ktoré autobusy sú bezpečné?

Pre autobusovú dopravu odporúčam priplatiť si a využiť služby overených spoločností akými sú: Cruz del Sur a Movil tours taktiež Emtrafesa, Via, TRC a Itsa. Okrem pohodlia sú overené spoločnosti bezpečnejšie. Na dlhšie cesty sa šoféri striedajú a taktiež sa nemusíte báť o batožinu, ktorú vám rovnako ako v lietadle naložia a vyložia za vás.



PLÁNOVANIE PRED ODCHODOM


Letenka Lima-Cusco


Vstup na Machu Picchu

  • na internete je kopec stránok, ktoré ponúkajú lístky na MP, nektoré z nich sú podvodníci a je to aj drahšie, preto odporúčam obejdnať MP online priamo cez oficiálnu stránku ministerstva kultúry: http://www.machupicchu.gob.pe/ - na webe sa dá priamo vidieť koľko lístkov na daný deň ešte zostáva, takže určite sa to oplatí sledovať a buď zakúpiť online vopred alebo ak sa jedná o mimosezónu a je tam ešte dotatok lítskov môžete to risknúť a lístky kúpiť až na mieste v Cuscu. My sme objednávali vopred a zaplatili 150 soles – cca 40 eur za vstup na samotné MP a na MP Montaña. Nad MP sa týčia dve hory, obe s nádhernými výhľadmi na MP a okolie. Pri kúpe lístku si za malý príplatok môžete objednať vstup na jednu z nich.


Vlak Cusco – Aguas Calientes

  • keďže my sme cestovali v apríli, čo je mimo sezóna, vlaky nepremávali priamo z Cusca ale iba z Ollantaytamba. Cena za vlak bola poriadna pálka: za spiatočný lístok – 123 $. Hold Aguas Calientas je prístupné iba po vlastných alebo vlakom, nevedie tam totiž žiadna cesta.
  • do AC premávajú dve spoločnosti – Inca Rail http://incarail.com/ a PeruRail http://www.perurail.com/. Treba pozrieť obe a porovnať, ktorá vychádza cenovo lepšie


Ubytovanie destináciách:

  • Lima
  • Aguas Calientas, nakoľko je tu iba obmedzené ubytovanie na veľké množstvo turistov (my sme na všetky rezervácie používali www.booking.com a všetko fungovalo výborne.) Zvyšok ubytovania sme riešili až na mieste, kedže sme chceli mať trochu flexibility a čas na presuny.


Cestovateľský denník z cesty po Peru si budete môcť prečítať už čoskoro v druhej časti.

Krásne zážitky!
Carpe diem

Klara Exploradora

Viac o mne a mojich cestách na: http://klaraexploradora.com/