Blíží se léto a ty nevíš kam? Co práce na Mallorce?

08.Apr 2017 | 02:42
Autor: Šárka Slunská
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: mallorca

Léto se blíží, ty budeš mít po zkouškách a čeká tě téměř 4 měsíční volno. Jak ho využít? Chceš si zároveň vydělat nějakou kačku, ale ne v Česku, kde to znáš, ani ne v Londýně, kde pořád prší? Co takhle vyrazit někam k moři a zažít jednu velkou jízdu, na kterou do smrti nezapomeneš?! :-)


Má volba byla v létě roku 2013 jasná. Chci jet pracovat na Mallorku!


Proč jsem se tak rozhodla?

  • Jak už jsem zmiňovala výše, chtěla jsem trávit léto někde u moře, kde se zaručeně opálím a určitě tam budou i dobré pařby :-)
  • Taky to bylo díky fotkám, která dávala na svůj Facebook kamarádka Katka (se kteoru je rozhovor níže), a ze kterých to vypadalo, že si to opravdu užívá.
  • A taky proto, že jsem vždy četla o letních láskách, a chtěla si taky nějakou zažít :-))


A tak jsme týden před odletem koupily se Zdeničkou (mojí spolužačkou z výšky) letenky. Ty nás stály dohromady kolem tisícovky. Letěly jsme s Ryanairem: Katowice - Barcelona (Girona) - Palma de Mallorca. Do Katowic jsme se dostaly levně vlakem z Břeclavi. Způsobů, jak se na Mallorcu dostat, je mnoho.

ŘÍZEK na cestu:-))) Jsem přeci češka, ne!?


Kdy je nejlepší na Mallorku za prací vyrazit?

  • Jednoznačně s úderem tepla. Pravděpodobně hned po zkouškách, které se snažte udělat co nejdřív, nejlépe v předtermínech. Nejlepší čas je koncem května. A vydržte alespoň do konce srpna, jsou tam potom vééélké slevy na všecho oblečení :-) Vyrazit co nejdříve se vám vyplatí i z toho důvodu, že na začátku budete muset vyřizovat pár věcí, hledat si práci, ubytko, atď. a budete muset být někde ubytovaní. Buďto to vyřešíte přes AirBnb, nebo hostel. My spaly první 4 noci v hostelu za 15E na noc, samotné v pokoji pro 4, kolem 10.6. se však cena zvedala se začátkem návalu turistů na 30E / noc a víc, ještě že jsme dojely včas.
  • Také to záleží na tom, jakou pozici chcete dělat a zda máte něco dopředu domluveného. Více o pozicích níže


Do jaké oblasti?



Tak tady záleží na tom, co chcete, pokud:

  • obsluhovat spíše rodiny s dětmi, sem tam mladé lidi, tak jiné oblasti, nežli El Arenal a Magaluf. Například Cala D´or, Cala Millor, Es Trenc, atp.
  • obsluhovat mladé opilé němce (chlapi, chlapi a zase chlapi (holky, co vy na to?:))), tak El Arenal. Němci Mallorku nazývají jejich 17tou zemí. Z Německa tam létají opravdu levné spoje, každé léto ji tedy navšítíví tisíce němců.
  • nebo mladé opilé angličany, tak Magaluf (asi nejznámější turistická oblast na Mallorce vůbec)

Ve vnitrozemí práci neseženete (ale tam vás asi ani nenapadne jet). Tak, jako ani v hlavním městě - pokud neumíte španělsky, tam ji všichni vyžadují, neboť do restaurací chodí i místní, kteří anglicky nebo německy neumí.


Jaké pracovní pozice můžete nejčastěji na Mallorce dělat?

  • Tzv. zváč do klubů a restaurací. Oni tomu říkaj PR. Těchhle je potřeba asi nejvíc, protože to asi moc lidí nechce dělat. Prostě chodíte celý den kolem komplexu a s letáčkama v ruce zvete lidi na dnešní akci v podniku. Nikdo si na to nestěžoval z lidí, kteří pracovali pro Megapark, takže někoho to určitě může bavit. Výdělek při práci pro Megapark byl, pokud si dobře pamatuji, 5-6E na hodinu
  • Servírka / číšník
  • Barman/ka - v klubu, restauraci, baru,...
  • Slečny, které prodávají různé promo drinky. V Megaparku to byla například Stella (mamča dvou dětí), která od rána do večera prodávala Liqor 43 (takové ty minipivka). Ještě teď jsem ji objevila na fotce z roku 2016 :-)
  • Tzv. Chupito girls (My jsme je tak se Zdeničkou nazývaly, chupito = španělsky panák) . Tohle byly kočky, které má v Megaparku pod palcem češka Peťa. Holky prodávají jagerbomby (jagermeister + redbull).
  • Tanečnice - mohu poskytnout kontakt na paní, která má tanečnice na starost
  • Bar keeper - to jsou lidé, kteří připravují číšníkům a servírkám objednávky, umývají nádobí, atď. O dýška se pak s němi dělí samotní číšníci. Při této pozici moc jazyky ovládat nepotřebujete, musíte být však zruční.


Poznáváte ji? I české ''celebrity'' jezdí na Mallorcu ;-) Nela Slováková :)


Jak práci na Mallorce hledat?

  • Buďto si vyberte danou oblast, kam byste chtěli jet, a restaurace nebo bary, ve kterých byste chtěli pracovat, a jednoduše je kontaktujte. I Megapark má na svých stránkách uvedeno, jak je můžete kontaktovat.
  • Zkusit popátrat mezi vašimi známými, zda už někdo na Mallorce byl a může vám poskytnout nějaký kontakt.
  • Nebo to udělat tak jak my, což radím každému. Prostě dojet na místo a hledat, ptát se. Vždy, to vám zaručuji, najdete práci zváče do klubů. Více o našem příběhu, jak jsme se Zdeničkou našly práci, najdete na mém blogu.


Co potřebujete pro práci na Mallorce?

  • Jazyky. Angličtina určitě, měli byste však ovládat alespoň trochu i němčinu a španělštinu. Španělštinu proto, že většina bar keeprů a lidí, kteří se starají o úklid, a tak podobně, jsou místní, kteří angličtinu ani němčinu neovládají. Němčinu 100 % v oblasti El Arenal.
  • Identifikační číslo cizince, tzv. NIE - bez něj vás nezaměstnají. Více informací jsem našla zde. To máte vyřízené během 2-3 dnů, jste-li z EU. Vyřizuje se v hlavním městě Palma de Mallorca. Vyřiďte si ho hned po příletu, nás přijali v práci až jsme měli toto číslo
  • Zručnost a vytrvalost. Aneb každý je nahraditelný. Vašmeu šéfovi by stačila hodinka a našel by si za vás náhradu
  • Nějaké penízky na začátek. Tato položka je hrozně individuální. Na kartě mějte určitě rezervu, my jsme například ubytování museli platit v hotovosti (300E). Celkově si vemte na začátek alspoň 400E, možná tolik nebudete potřebovat, ale jistota je jistota. Můžete se například domluvit s rodiči, zda vám tuto částku nepůjčí a potom jim ji vrátit.


Takovýmto drinkem vás v Megaparku přivítají ve ''VIP zóně''


Jak najít ubytování na Mallorce?

Tak tohle je asi jediná část, ve které nedokážu poradit jinak, než chodit a ptát se. Pokud totiž práci nemáte zajištěnou předem od zaměstnavatele, jinak to nejspíše ani nejde. Tuto zkušenost mají všichni, kterých jsem se ptala. Tak stejně jsme ubytování našly i my, viz blog. Věřím, že tak se vám jistě ubytování podaří najít, jen se toho nebát.

Začněte tím, že se zeptáte přímo v místě pracoviště. Spousta komplexů a restaurací mohou mít nějaká místa pro zaměstnance, určitě to nebude žádný luxus, ale lepší než nic.

Více detailních informací o ubytování, platu, lidech, atď + rady a tipy na co si dát na Mallorce pozor najdete na mém blogu, společně s rozhovorem a fotkama od Káti, která byla v oblasti Cala D'or.


Autor a foto: Šárka Slunská

Web: https://navlne.fun/
Instagram: https://www.instagram.com/sarkaslunska/


Ahoj! Jmenuji se Šárka, ale všichni mi říkají Šuri! Je mi 24 let a rozhodla jsem se založit blog, ve kterém najdeš rady, tipy a příběhy surfující na divokých vlnách!