Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) odhaduje, že letecké spoločnosti vykážu tento rok stratu 314 miliárd dolárov v príjmoch od cestujúcich v dôsledku prepuknutia koronavírusu, čo je dokonca o 62 miliárd dolárov viac v porovnaní s predchádzajúcou prognózou.
Nová prognóza predpovedá, že príjmy od cestujúcich v roku 2020 klesnú o 55% v porovnaní s rokom 2019. Prognóza odráža zhoršujúce sa ekonomické predpovede a očakávania s tým, že návrat k pôvodnému stavu leteckej dopravy bude pravdepodobne pomalší, ako sa pôvodne očakávalo. Nižšie príjmy v novej prognóze sú založené na plánovanom poklese prepravy o 48% meranom v RPK za celý rok, uvádza IATA.
„Nikdy predtým sme neboli svedkami takého hlbokého poklesu," hovorí generálny riaditeľ IATA Alexandre de Juniac. „Podľa nášho najnovšieho scenára sa celoročné príjmy z cestujúcich znížili o 55% v porovnaní s rokom 2019, zatiaľ čo objem dopravy klesol o 48%. Inými slovami, polovica hodnoty nášho podnikania sa vyparí. To je katastrofická prognóza."
Predchádzajúca predpoveď IATA (zverejnená 24. marca 2020) predpovedala 252 miliárd dolárov (pokles o 44%), čo sa týka výnosov z cestujúcich a 38% zníženia v RPK. Podľa IATA sa vo väčšine regiónov medziročne znížia ročné RPK o približne 50%, zatiaľ čo sektor v Severnej Amerike je na hranici 36%.
Ázijsko-pacifický región predstavuje stratu z prepravy pasažierov vo výške 113 miliárd dolárov, nasleduje Európa s 89 miliardami dolárov a Severná Amerika so 64 miliardami dolárov.
Revízia odhadu príjmov za rok 2020 na strane leteckých spoločností je čiastočne podnecovaná výraznejším, než očakávaným poklesom celosvetových letov, presahujúcim aj do druhého štvrťroka, kedy podľa IATA kríza vyvrcholí. V tom čase, ako predpokladala pôvodná prognóza, pokles letov mal byť približne o 65%, ale začiatkom apríla boli objemy letov nižšie dokonca o 80%, pričom priemysel bol „úplne paralyzovaný" okrem letov na domácich trhoch v USA a Ázii.
Medzi ďalšie aspekty prognózy patrí zhoršenie hospodárskeho výhľadu vrátane prognózy, že globálne HDP sa v tomto roku zníži o takmer 6%, dvakrát viac ako pokles, ktorý sa prejavil počas globálnej finančnej krízy. V dôsledku tohto ekonomického tlaku IATA očakáva, že obnovenie cestovania v druhej polovici roku 2020 bude pomalšie, ako sa pôvodne predpokladalo, čiastočne aj vďaka pomalému návratu medzinárodných letov opäť na scénu.
Očakáva sa, že domáce lety sa vrátia do hry skôr ako medzinárodné lety, naďalej však budú ovplyvnené horšími než očakávanými ekonomickými podmienkami.
IATA poznamenáva, že zatiaľ čo podiel cestujúcich na domácich letov v roku 2019 bol 58%, medzinárodné lety predstavovali 67% premávky meranej v RPK, čo odráža jej význam pre letecké spoločnosti. Samotná recesia by v treťom štvrťroku znížila globálne RPK o 8%, poznamenáva IATA, tento údaj sa spomína ešte predtým, ako sa zoberú do úvahy cestovné obmedzenia a účinky v dôsledku vypuknutia pandémie koronavírusu.
Aj pri oživení leteckej prepravy, ktorá by sa mohla začať v treťom štvrťroku, očakáva sa, že globálne RPK klesnú v štvrtom štvrťroku tohto roku o 33%.
IATA tiež poznamenáva, že jej revidované hodnotenie odráža oveľa hlbší vplyv na trhy v Afrike a Južnej Amerike, ako sa pôvodne očakávalo.
Prognóza sa naďalej zakladá na prísnych domácich obmedzeniach cestovania, ktoré trvajú tri mesiace, ktoré tvoria druhý štvrťrok 2020, pričom niektoré obmedzenia medzinárodného cestovania určite presiahnu toto obdobie.