Kréta - najväčší grécky ostrov a jeho poklady

25.Feb 2017 | 13:41
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: kréta

Z východu na západ je to len 260 kilometrov. Kľukatými cestami sa to zdá ako večnosť, ktorá sa ešte predĺži, keď na každom metri stojíte, aby ste si zvečnili nejakú pozoruhodnosť. Taká je Kréta. Toľko je na nej pokladov. Strávila som tu dokopy dva roky a stále vidím na mape miesta, ktoré som nenavštívila. Aj také, ktoré by som navštívila ešte raz. Dvakrát. Päťkrát. Stokrát.


Ktoré sú tie naj? Čo by ste mali na Kréte určite zažiť?

Vyberte sa tam, kde nás to v lete ťahá najviac – na pláž

Perfektnej polohe vďačí Kréta za slnečné a (až veľmi) horúce počasie. Také, že sa vraj dá kúpať od mája do novembra. Dá. Ak máte hrošiu kožu alebo škandinávsky pôvod. Dodnes ma striasa pri pomyslení na Švédov v studenom mori. Vonku 15 stupňov a dážď. Ten je na neskorú jar skôr výnimkou. Býva slnečno a teplo, ale more je chladné. Za to v novembri je po lete ešte krásne vyhriate. A keď zasvieti slnko, všetci utekajú na pláž.

Na jednu z mnohých na 1046 kilometroch pobrežia. Sú krásne, rozmanité, široké, piesočnaté. Navštívila som ich toľko, že by som ťažko vybrala tú naj. Platí, že najturistickejšie sú na severe okolo Heraklionu. More tu býva rozbúrené. Výnimkou je Stalis, kde je ten najpozvoľnejší vstup do mora, aký ste kedy videli.


Za pokojnými a prázdnejšími plážami sa chodí na juh, k mestu Ierapietra a do Mataly, kde leží romantická červená pláž. Alebo na odľahlý východ, na pláž tisícich paliem – Vai. Kréta ponúka zaujímavé možnosti aj v prípade, že vás láka podmorský svet. Najlepšie urobíte, ak za jeho krásami vyrazíte na pláž Agia Pelagia alebo Preveli.


Vyvezte sa na planinu Lasithi

Pred cestou do kopcov budete mať isto dilemu. Ísť autom a prísť o ten pocit, keď letíte z kopca s vetrom vo vlasoch a smrťou v očiach? Alebo na skútri, ktorý hore tým kopčiskom „vytlačíte" nadávajúc a s pomocou vyššej sily? Tak či onak, cesta stojí za to. A aj cieľ. Lasithi je veľké údolie, rovné ako doska, uprostred pohoria Dikti. Je iným svetom. Miestom s tým najkrajším výhľadom. Vraj najúrodnejšou časťou Kréty, plnou voňavých rastlín a stromov, veterných mlynov a pasúceho sa dobytku. Časť, ktorá si žije svoj život a zachováva si tradičnú tvár. Obyvatelia, ktorí často posedávajú pred kafeneiononmi, tu žijú v roztrúsených dedinkách. Nazvali by sme ich zapadákov, no ťažko nájdete niečo pre Krétu typickejšie.


Na Lasithi stojí za to navštíviť aj niektorú z jaskýň. Je ich tu mnoho. Takmer každá z nich ožíva v legende zo života boha Dia. A všetky sú krásne.


Pokorte jednu z najdlhších roklín v Európe

16 kilometrov. Taká dlhá je roklina Samaria ležiaca v jedinom národnom parku Kréty. Na neľahkú cestu, ktorá začína vo výške okolo 1 300 metrov nad morom, sa každoročne vydáva mnoho nadšencov. Láka ich výzva, nádherná príroda a ešte krajšie výhľady. Prechádzka popri pri unikátnych farebných kvetoch a (pozostatkoch) starých chrámov za mekotu miestnych kôz Kri Kri. Na konci tejto cesty je pobrežné mestečko Agia Roumeli, ktoré so zvyškom sveta spája, okrem turistických, len vodná cesta.

  • Zdolať roklinu s pauzami trvá okolo 7 hodín. Nemá zmysel hnať sa, trajekt z Agia Roumeli aj tak skôr nepôjde.
  • Roklina je špecifická tým, že väčšinu trasy sa ide dole (strmým) kopcom. Túra je preto náročná na kolená. Vhodná obuv je nutnosť.
  • Takmer na každom kilometri si naberiete vodu z čerstvých prameňov. Možnosť kúpiť si čokoľvek na jedenie ale po ceste nie je.
  • K začiatku a koncu rokliny premáva verejná doprava. Najlepšie a najbližšie je to z Chanie. Z iných, vzdialenejších lokalít je lepšie využiť organizovanú exkurziu.
  • Samaria je „otvorená" od mája do októbra, no vybrať sa sem, keď je veľmi teplo nie je najlepší nápad.


Vydajte sa po stopách vyspelých civilizácii

Kolíska civilizácie. Tak sa hovorí Kréte. Pamiatky na jej zrod sú všade, kam sa len pozriete. Nie je to len Knossos, jedna z najdôležitejších stavieb európskej histórie, ktorá v čase najväčšieho rozkvetu „ubytovávala" vraj až 12000 ľudí. Labyrint, ktorého chodbami sa prechádzal bájny Minotaur. Je to aj najstarší Festos alebo Zakros. Aj miesta, od ktorých by ste to nečakali. Snáď každá obec má políčko označené ako archeologické nálezisko.

A hoci Minojci boli medzi prvým, neboli jediní, kto sa ostrovom Kréta „prechádzal". Nasledovali ich Rimania, Osmania, Benátčania. A práve poslední menovaní zanechali poriadne hlboké stopy. Hlavné mesto Heraklion sa dodnes pýši starobylým benátskym opevnením v prístave. Podobný, snáď ešte krajší, prístav s majákom má aj Rethymnom. Aj najkrajšie mesto ostrova, Chania, kde nájdete tiež benátske domy a staručkú Janičiarsku mešitu.

Objavte neďaleké ostrovy

Okolo Kréty leží niekoľko malých ostrovov. Niektoré sú neobývané a nezaujímavé, no 2 z nich musíte navštíviť. Ťažko môžu byť rozdielnejšie. Chrissi je rajom na zemi. Klenotom Lýbijského mora s nádherným, zlatým pieskom, horúcim slnkom, tyrkysovou vodou. Žiadne hotely, žiadny hluk dopravy či vodných športov. Len šum mora, ktorý si vychutnáte z pod cédra alebo ležiac na nafukovačke.

Na Chrissi sa nedá prespať. Lode, ktoré turistov doobeda dovezú, ich poobede vezmú naspäť. Premávajú v obmedzenom počte z prístavu Ierapietra. V sezóne sa rýchlo naplnia a dokážu pekne prevetrať peňaženku. Aspoň teda v porovnaní s tým, koľko zaplatíte v septembri


Ostrov Spinalonga má smutnejší príbeh. Kedysi dávno tam Benátčania vybudovali svoju pevnosť. Opustený ostrov sa neskôr stal domovom vyhnancov. Nútené útočisko na ňom našla kolónia malomocných. Tá tam už dávno nie je a Spinalogna ostala opustená. O tom, že sa tam niekedy žilo svedčia len domy, ktoré tu zanechali predchádzajúci obyvatelia. Na tento ostrov sa dá dostať loďou z niekoľkých miest. Z Agios Nikolaos, z luxusného letoviska Elounda alebo z obce Plaka. Z Plaky premáva malá rybárska bárka, ktorá vás na ostrov dopraví tak, ako v časoch, kedy na ostrov vyvážali chorých.


Poskočte si na tóny Sirtaki

Pravá, ľavá, tri kroky. A takto stále dokola, čoraz rýchlejšie. Tanec, ktorý je známy každému, kto na Kréte chvíľu pobudol. Hovoria mu Sirtaki alebo tanec Zorba. Veľa ľudí ho považuje za tradičný tanec ostrova. Nie je to celkom tak. Vytvorili ho pre film Grék Zorba a postupne zľudovel. Alebo „zturističnel"? A prečo aj nie. Veď je jednoduchý a veľmi chytľavý. A vďaka nemu sa aj turisti zapoja do krétskych večerov. Ich súčasťou býva najmä tanec typický pre Krétu, Pentozali. Je to energický bojový tanec, plný skákania a improvizácie. Sprevádza ho bouzuki alebo lýra, ktoré postupne zrýchľuje. Tanečníci sa vzájomne držia za ramená a vytvárajú neúplný kruh. Buď tancujú spolu, alebo jeden po druhom z polkruhu vystupujú a predvádzajú to najlepšie zo svojho umenia. Takmer ako „battle".


Ochutnajte Krétske gastronomické zázraky

Kuchyňa ostrova Kréta vraj patrí k najzdravším. A podľa mňa aj k najchutnejším. Väčšine z vás sa v tejto súvislosti zrejme vybaví Gyros, Mousaka alebo Souvlaki. Mne vždy k dokonalému šťastiu stačila miska Tzatziki a čerstvé pečivo. Alebo grécky šalát z tých najčerstvejších paradajok, uhoriek, papriky, šalátu, červenej cibule a olív, poliaty olivovým olejom s ovčím syrom feta na vrchu. Obľúbila som si aj jedlá z darov mora, ktoré na ostrove vedia výborne pripraviť. Musíte ochutnať krevety Saganaki v paradajkovej omáčke s feta syrom. Výborný je aj syr saganaki, vyprážaný lokálny druh syra.


Na spláchnutie špecialít poslúži niektoré z miestnych vín alebo Retzina. Ako aperitív a na pretrávenie je anízové Ouzo a tradičná hroznová pálenka Raki. Pohárik tejto pomsty gréckych bohov je tu znakom pohostenia a dobrých mravov. A neradno ho odmietať. Aspoň nie bez veľmi presvedčivej výhovorky.


Autor: Jana Kristeková
Foto: Jana Kristeková
Web: http://travelville.sk/