Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že by bolo fajn zobrať na najbližšiu dovolenku či výlet aj svojho štvornohého chlpatého priateľa? Nanešťastie, my s priateľkou sme ostali iba pri rozmýšľaní, pretože keď sme sa v lete vydali na púť do Santiaga de Compostela, náš tvrdohlavý Hugo zostal v búde. A pritom stačilo prežiť trochu byrokracie, aby sme zistili, že cestovať so psom je rámci EÚ pomerne jednoduché.
Hoci je takmer neuveriteľné, europoslanci v Bruseli sa občas venujú aj iným záležitostiam ako fiškálnym paktom a dlhovým krízam. Harmonizácia národných právnych predpisov pre nekomerčné cestovanie s vybranými spoločenskými zvieratami (psi, mačky, fretky) medzi krajinami EÚ prebehla už v minulosti. Jej súčasné kontúry, ku ktorým sa pridali aj ďalšie krajiny, sú platné od začiatku roka 2012. Pre všetky ostatné spoločenské zvieratá, žiaľ, i naďalej platia vnútroštátne predpisy danej krajiny.
Dobrá správa je, že na základe súčasných predpisov stačí, aby váš štvornohý spolucestovateľ mal:
Cestovný preukaz spoločenského zvieraťa
Pas spoločenských zvierat je od 1. októbra 2004 jediným platným medzinárodným dokladom pre cestujúce psy, mačky alebo fretky mimo územie členského štátu, v ktorom sa narodili. Na požiadanie vám ho môže vydať váš veterinár, ak jeho meno nájdete na zozname poverených zverolekárov ŠVPSSR:http://www.svpssr.sk/dokumenty/zvierata/povereni.pdf
V prípade vycestovania v spoločnosti vášho zvieratka je vzhľadom k európskym regulám výhodné zvoliť si veterinára z vyššie uvedeného zoznamu. Pokiaľ by bola na zvierati vykonaná vakcinácia proti besnote, resp. inej chorobe nepovereným veterinárnym lekárom na vydávanie pasov, nie je táto vakcinácia platná pre účely premiestnenia! Obdobne to platí aj pri odoberaní krvných vzoriek pre sérologické testy (testy na účinnosť protilátok).
Elektronický transpondér, teda čip alebo čitateľné tetovanie
Autority dnešnej doby chcú mať všetko identifikovateľné, preto musí byť váš miláčik od 1. novembra 2011 zaregistrovaný v systéme. Ak chcete cestovať so starším zvieraťom, na získanie pasu postačí dôkaz, že bolo tetované pred 3. júlom 2011 a jeho tetovanie je dobre čitateľné. Zvery, ktoré boli tetované neskôr, budú potrebovať aj svoj elektronický čip. Neváhajte sa uistiť, či je čip v súlade s ISO 11784, čo je štandardná norma EÚ. V opačnom prípade musíte do kufra pribaliť aj zaradenie na odčítanie údajov z transpondéru spolucestujúceho štvornožca. Má to ale aj svoje výhody. Zo skúseností priateľov viem, že dobré duše v cudzine robia všetko preto, aby sa stratení chlpáči vrátili k svojim pánom aj cez hranice.
Platné očkovanie
Pre mladé zvieratká platí, že prvé očkovanie musí byť vykonané minimálne 21 dní pred vycestovaním. So starším psom, mačkou alebo fretkou sa dá cestovať bezprostredne po opakovanom očkovaní proti besnote (revakcinácia), ak opakované očkovanie bolo vykonané najneskôr posledný deň platnosti predchádzajúceho očkovania proti besnote. Potom môžete pokojne prekračovať hranice až do konca platnosti očkovania.
Osobitnú pozornosť venujú úrady mláďatám do troch mesiacov, ktoré ešte neboli očkované proti besnote. Niektoré krajiny povoľujú ich presun svojim územím, iné to odmietajú. Tieto špecifiká nájdete na nižšie uvedenom internetovom odkaze i s dodatočnými požiadavkami krajín pre vstup spoločenských zvierat na ich územie. Spravidla však musia byť sprevádzané individuálnym prehlásením majiteľa o tom, že žili na mieste, kde sa narodili bez toho, aby prišli do kontaktu s divými zvermi, ktoré mohli byť vystavené infekcii alebo sú sprevádzané svojimi matkami, na ktorých sú ešte závislé. Toto prehlásenie musí byť vystavené v úradnom jazyku miesta pôvodu a jazyku miesta, kam cestujete.
Večné drahoty skeptikov. Pre vstup do Írska, Švédska, Spojeného kráľovstva a na Maltu sa vyžaduje doplňujúci test na zistenie účinnosti očkovania proti besnote.
Podľa osobitých špecifikácií jednotlivých krajín môžu byť nevyhnutné aj ďalšie očkovania i ošetrenie proti vnútorným (napr. pásomnica) a vonkajším parazitom (napr. kliešť).
Dodatočné požiadavky niektorých členských štátov pri vstupe spoločenských zvierat na ich územie:
Kam sa dá cestovať a prípadne aj bez problémov vrátiť
Krajiny, kam môžete pokojne cestovať po splnení podmienok, o ktorých sme sa zmienili, sú všetky členské štáty EÚ a všetky ich zámorské územia.
Cestovný preukaz spoločenského zvieraťa môžete použiť aj keď cestujete do alebo zo susedných krajín a ich štandardy považuje EÚ za vyhovujúce. Do tejto skupiny patria Andorra, Island, Chorvátsko, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko, San Maríno, Švajčiarsko a Vatikán.
Obdobne môžete postupovať aj pri ceste do jednej zo vzdialenejších nečlenských krajín: Ascension, Spojené arabské emiráty, Antigua a Barbuda, Holandské Antily, Argentína, Austrália, Aruba, Bosna a Hercegovina, Barbados, Bahrajn, Bermudy, Bielorusko, Kanada, Čile, Fidži, Falklandské ostrovy, Hongkong, Jamajka, Japonsko, Svätý Krištof a Nevis, Kajmanské ostrovy, Svätá Lucia, Montserrat, Maurícius, Mexiko, Malajzia, Nová Kaledónia, Nový Zéland, Francúzska Polynézia, Saint Pierre a Miquelon, Ruská federácia, Singapur, Svätá Helena, Trinidad a Tobago, Taiwan, USA (vrátane Guamu), Svätý Vincent a Grenadíny, Britské Panenské ostrovy, Vanuatu, Wallis a Futuna, Mayotte.
Špecifickom je skupina štátov, ktorú sme doteraz vynechali.
Pri dovoze, resp. návrate na územie EÚ, sa vyžaduje okrem bežných podmienok i už spomínaný sérologický test a prípadná trojmesačná karanténa na náklady vlastníka. Tomu sa vyhnete, ak krv vášho štvornožca necháte vyšetriť ešte pred vycestovaním z krajín EÚ a v pase budete mať potvrdenie od povereného veterinárneho lekára, že zviera bolo vyšetrené a má aspoň 0,5 IU/ml neutralizačných protilátok proti besnote.
Aby to nebolo také jednoduché, nesmiete zabudnúť, že uvedené podmienky platia len pri cestovaní s maximálne piatimi zvieratami. Situácia je iná, ak plánujete preteky s vašimi siedmimi malamutmi alebo beriete na výstavu do Argentíny celú chovnú stanicu. Detaily o podmienkach a krajinách, v ktorých je to možné, nájdete tu: http://www.svpssr.sk/zvierata/spolocenske_pasy_dovoz_2012.asp
Cestovanie lietadlom
Ak chcete cestovať so svojím domácim miláčikom letecky, pred objednaním letenky je potrebné informovať sa o tejto možnosti v spoločnosti, ktorú ste si zvolili. Postoje, podmienky a najmä náklady na prepravu zvierat sa na širokej škále dopravcov líšia. Mnohé z nich vylučujú najmä bojové plemená psov (napr. KLM, JetBleu). V prípade „lowcostov" ako Ryanair, EasyJet alebo Wizz je preprava zvierat úplne vylúčená, až na obmedzený počet vodiacich psov. Štandardní dopravcovia ako Lufthansa, British Airways a spol. sú zhovievavejší. Tu prikladám zoznam 150-tich leteckých dopravcov a ich prepravných podmienok pre zvieratá:
http://www.pettravel.com/airline_rules.cfm
Letecké spoločnosti spravidla požadujú, aby ste:
- zabezpečili, aby bolo zviera v bezpečnej cestovnej škatuli alebo klietke
- zaistili, aby malo všetky potrebné očkovania, osvedčenia a povolenie na vstup do krajiny, do ktorej cestujete
- zabezpečili, aby sa počas cesty cítilo pohodlne, malo dostatok priestoru v klietke alebo škatuli a malo dostatok jedla a vody
Dnešné cestovanie so zvieratami je značne zjednodušené, no i naďalej podlieha starej-známej byrokracii. V každom prípade sa naň, podobne ako na každú inú zahraničnú cestu, treba čo najlepšie pripraviť. Prieťahy na letiskách a naťahovanie s úradníkmi môžu byť ešte zložitejšie. Pri súčasnom množstve destinácií, ale hlavne pri cestách do exotických krajín, je rozumné skontrolovať si národnú legislatívu, ktorá sa môže rýchlo meniť podľa situácie v danej krajine. Niektoré z nich nájdete aj v nasledovnom zozname: http://www.svpssr.sk/dokumenty/zvierata/Premiestnovanie_info.pdf.
Vždy však navštívte aj veterinára a vycestujte, až keď bude všetko s vašim chlpáčom v dokonalom poriadku.
Ako som už naznačil v úvode, Hugo s nami Španielskom neputoval. V tom období ešte nemal cestovateľskú výbavu, ja zase skúsenosti a namiesto nich len otázniky a rozpočtové kritériá. Dodnes mi je to ľúto, najmä keď si spomeniem na pútnikov, okolo ktorých veselo poskakoval ich labrador či nakrátko vystrihaný husky. Aj toto je dôkaz, že cestovanie so štvornohým priateľom je zaručený recept ako vaše zážitky umocniť a posunúť na novú úroveň intenzity.
Autor: Jozef Zima