Pár tipov a rád pred prvou návštevou New Yorku

18.Júl 2018 | 10:00
Autor: Maca Huterová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: usa new york

Na internete sa zjavila výhodná letenka do New Yorku a vám zasvietili oči? Povedali ste si, že konečne môžete toto mesto nekonečných možností navštíviť? Po tom ako prvotná eufória opadla, vás pochytila menšia panika? Netušíte, čo máte pred cestou vybaviť a čo vás v tomto meste čaká? Ak ste na tieto otázky odpovedali kladne, čítate správny článok. Zhrnula som do 10. bodov informácie, ktoré sa vám pred cestou do New Yorku môžu zísť.1. Elektronická registrácia (ESTA)

Ak chcete navštíviť USA, nepotrebujete víza, stačí si vybaviť ESTU. ESTA je elektronická registrácia a prakticky nahradzuje víza. Získate ju po vyplnení formuláru a zaplatení poplatku $14. Dajte si pozor, na akej stránke ju vypĺňate. Pokiaľ to nebude oficiálna, môže vás ESTA stáť omnoho viac. Preto ESTU vypĺňajte VŽDY na tejto stránke. O tom, či vám registráciu schválili alebo nie vás nikto informovať nebude, žiadosť si musíte kontrolovať sami priamo na stránke, kde ste ju vyplňovali. Pokiaľ náhodou letíte cez Kanadu, nezabudnite si vybaviť elektronickú registráciu eTA pre vstup do Kanady. Je potrebná aj vtedy, ak na letisku v Kanade iba prestupujete.


2. Doprava z letiska

Ak letíte do New Yorku z Európy, je veľká pravdepodobnosť, že doletíte na jedno z medzinárodných letísk (buď JFK alebo Newark). Možností ako sa dostať z letiska do centra New Yorku je vždy niekoľko. Najdrahšou možnosťou je samozrejme taxík. Lacnejšou je mestská doprava, ktorou sa pohodlne dostanete z letiska. Z JFK je najlepšie použiť Airtrain a následne metro. Z Newarku, ktoré sa nachádza v New Jersey, treba použiť autobus NJ Transit a následne vlak s označením PATH.


3. Karty na MHD

Pokiaľ sa v New Yorku chcete pohodlne pohybovať a nechcete tráviť večnosť chôdzou, je dobé si kúpiť metro kartu. Aj pokiaľ bývate na Manhattane, tak určite nedôjdete všade pešo. Metro karta sa dá kúpiť v každom stánku s novinami, rovnako si ju kúpite aj na letisku. Poplatok za kartu je $1. Karta vám zostane a môžete si ju nabíjať opakovane. Týždenný lístok stojí momentálne $31. V tejto cene máte neobmedzenú prepravu po New Yorku vo všetkých dopravných prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy.

Pokiaľ by ste predsa len usúdili, že vám neobmedzené cestovanie nebude treba, môžete si kupovať samostatné lístky za $3. Jeden takto lístok je platný 2 hodiny a môžete ľubovoľne prestupovať. Metro kartu si môžete aj dobíjať. Existuje tzv. tarif „Pay-per-ride", čo v preklade znamená zaplať za každú jazdu. Jedna jazda s použitím metro karty stojí $2,75. Kartu si musíte dobiť na minimálnu hodnotu $5,50.


4. Mestské karty

V New Yorku, podobne ako v každom veľkom meste existujú mestské karty, ktoré vás oprávňujú k vstupu na určité atrakcie. Je ich viacero a pri prehliadaní internetu sa dopracujete k niekoľkým možnostiam.

Najznámejšou kartou je The New York Pass, ktorá je najobľúbenejšou medzi turistami. Oprávňuje vás k vstupu do viac ako 90tich atrakcií, vyhliadok, múzeí... Kartu si môžete kúpiť na 1,2,3,5,7 alebo 10 dní a podľa toho sa odvíja aj jej cena. Jednodňová karta stojí $124 a 10 dňová až $419. Často sú tieto karty v zľavách, tak to treba sledovať. Druhou veľmi obľúbenou turistickou kartou je City Pass. Táto karta ponúka vstupy na 3 určené atrakcie.

Ďalšie 3 atrakcie si môžete vybrať, každú vždy z dvoch ponúknutých možností. Táto karta stojí $126 a od aktivácie je platná 9 dní. Všetky karty sa dajú pohodlne kúpiť z domova a používať ich elektronickú verziu v telefóne. Pred kúpou si dobre preštudujte, čo ktorá karta obsahuje a či sa vám vyplatí, aby ste viac neprerobili ako ušetrili.


5. Atrakcie zadarmo

V mestských kartách sú často obsiahnuté aj vstupy do atrakcií ktoré v skutočnosti vôbec nemusíte platiť. Alebo ak aj áno, tak v podstatne nižšej sume. Napríklad veľmi obľúbené American Museum of NaturalHistory. Do tohto múzea je dobrovoľné vstupné. Môžete ho navštíviť aj zadarmo, alebo prispieť pár dolármi. Odporúčané vstupné je $22, ale toľko platiť nemusíte.

Ďalšie obľúbené múzeá, ktoré majú vstupné „pay what you wish" (zaplať koľko chceš) sú: Metropolitan Museum of Art, P.S.1. MoMA, Solomon R. Guggenheim (každú sobotu od 17:45 do 19:45). Aj zadarmo môžete nahliadnuť do niektorých budov.

Veľmi obľúbené sú: 9/11 Memorial (Ground Zero), National Museum of AmericaIndian, New York Public Library, 9/11 Memorial Museum (každý piatok od 17:00 do zatvorenia), Bronx ZOO (každú stredu, ale očakávaný je nejaký príspevok), Museum of Modern Art (každý piatok od 16:00 do 20:00).

Múzeí a budov s možnosťou paywhatyouwish, prípadne so vstupom zadarmo je omnoho viac, uviedla som tie, ktoré sú zaujímavé pre väčšinu ľudí.


6. Plavba okolo sochy slobody

Ak by ste chceli vidieť sochu slobody, ale nechcete platiť za výstup na ňu (výstup do koruny stojí $28,50 ), môžete ju vidieť z lode. Alebo lepšie povedané z trajektu. Z Battery parku vyráža každú pol hodinu trajekt na Staten Island, ktorý vozí ľudí do práce. Trasa plavby je okolo Liberty Islandu (na ktorom sa nachádza Socha Slobody) a Ellis Islandu. Tento trajekt je zadarmo.

Okolo Sochy Slobody sa teda môžete preplaviť koľkokrát chcete. Pokiaľ vám nestačí vidieť ju za svetla, máte možnosť ju vidieť aj v noci. Trajekt premáva nonstop.


7. Čo nemôžete v New Yorku obísť

Pre New York sú niektoré budovy a miesta tak charakteristické, že ich jednoducho nemôžete obísť. Jedná sa o známe ikony, ktoré pozná určite každý.

 • Empire State Building – nezameniteľná administratívna budova, ktorá disponuje dvomi vyhliadkami
 • Chrysler Building – nezameniteľná budova. Viete, že do lobby sa môžete ísť pozrieť?
 • Rockefellerovo centrum – známa budova, pred ktorou sa každoročne v zime nachádza obrovský vianočný stromček. Nájdete tu aj vyhliadkovú plošinu.
 • Flatiron – veľmi známa budova, ktorá svojím tvarom pripomína žehličku.
 • Brooklyn Bridge – známy most, ktorý spája Manhattan a Brooklyn.
 • WallStreet – ulica, na ktorej sa nachádza najväčšia New Yorská burza a na ktorej sa točia každý deň neskutočné peniaze.
 • Times square – najznámejšie námestie, ktoré vyráža dych ako cez deň, tak aj v noci
 • 5th Avenue - tu sa nachádzajú tie najvychytenešie butiky od svetových módnych návrhárov.
 • Grand central Terminal – železničná stanica, ktorá je zaradená do zoznamu New Yorských pamiatok. Vnútri nájdete strop, ktorý je namaľovaný ako nočná obloha.
 • WTC – svetové obchodné centrum. Na mieste, kde stáli dvojičky sa dnes nachádza mrakodrap One WTC (práve v ňom je vyššie spomínané observatórium). Okrem mrakodrapov tu nájdete aj 9/11 memorial a múzeum, ktoré pripomínajú túto udalosť.
 • Socha slobody – známa ikona New Yorku. Môžete sa ísť pozrieť do koruny alebo sa okolo nej iba preplaviť.


BONUS: New York City Library – ak máte radi knihy, tu si určite prídete na svoje. Budovu New Yorkskej knižnice si môžete pozrieť aj keď nie ste čitateľ. Nádherne maľované stropy a množstvo kníh vám doslova vyrazia dych.


8. Vyhliadky na mesto

Keď sa už dostanete do New Yorku, určite si ho budete chcieť pozrieť aj zhora. Nemám teraz na mysli let helikoptérou, ktorý je pre mnohých príliš drahý. Pozrieť sa na mesto môžete z rôznych vyhliadok. Najznámejšie sú tieto tri:

 • Empire State building – vyhliadka, ktorá je absolútne „must see". Neponúka síce najkrajší pohľad na Manhatten, ale výhľady sú z nej aj tak krásne. Ja som ju osobne navštívila večer a pohľad na nočný New York bol naozaj na nezaplatenie. Odporúčam si lístky rezervovať vopred, prípadne mať kúpenú niektorú zo zľavových kariet. Totižto rady na lístky zvyknú bývaťveľmi dlhé. Klasické vstupné stojí $37. Podľa mojich skúseností by som odporučila výhľad z 84. poschodia, vyššie ísť nemusíte. Ak by vás to ale predsa len lákalo, doplatok na 102. poschodie je$ 20.


 • Top of the Rock – Vyhliadka na streche Rockefellerovho centra ponúka krásny výhľad na Empire state building a na Central park. Aj keď Central park už čoskoro asi neuvidíte, nakoľko okolie sa rýchlo zastavuje novými mrakodrapmi. Odporúčam sem ísť na západ slnka. Ako pri Empire state building, tak aj u Top of the Rock odporúčam si zarezervovať lístky dopredu. Rady bývajú dosť dlhé. Pokiaľ si zakúpite lístok priamo cez ich stránku, dostanete presný čas, kedy pôjdete hore. Ak využijete niektorú zo zľavových kariet, tak vám čas dajú až pri pokladni. Vstup na vyhliadku stojí pri kúpe online $39,20.


 • One world observatory – túto vyhliadku som nenavštívila, ale podľa mnohých ponúka najkrajší výhľad na mesto. Vidíte z nej celý Lower Manhattan, Empire state building a dokonca aj na sochu slobody. Čo je ale obmedzujúce, pozeráte sa cez sklo. Vstupné na túto vyhliadku stojí $37,37 pri kúpe online. Vyberiete si presný dátum a čas, kedy prídete.


9. Jedlo

Jedlo v New Yorku je dosť drahá záležitosť pokiaľ sa nechcete stravovať iba vofastfoodoch. Najlacnejšie možnosti na zahnanie hladu sú napríklad Onedollar pizza, čo jejeden trojuholník syrovej pizze za $1. Veľmi populárny a lacný je aj Hot Dog. Klasický Hot Dog s horčicou, stojí cca $1, ostatné prísady ako syrová omáčka alebo slanina sú za príplatok. Ja som vyskúšala pizzu aj hot dog za dolár, pizza bola fajn, hot dog mi veľmi nechutil. Iná kapitola je jedlo v reštauráciách, tu musíte siahnuť hlbšie do vrecka a nezabudnúť aj na sprepitné. Bežne sa necháva 15%, ak ste boli veľmi spokojní, tak 20%. 10% je úplne minimum, ktoré by ste mali nechať a pokojne sa vám môže stať, že sa vás prídu spýtať čo bolo na servise zle. Sprepitné sa okrem reštaurácií necháva napríklad aj barmanom.


10. Nákupy

Všetky nákupné maniačky si v New Yorku prídu na svoje, pretože ceny za značkové oblečenie a doplnky sú rádovo nižšie ako u nás. Zájsť môžete aj do neďalekého outletového centra The Millsat Jersey Gardens. Dostanete sa tam pohodlne autobusom z Port Authoritystation. V outletovom centre si po predložení pasu môžete kúpiť zľavovú knižku. Stojí 5$ a podľa môjho názoru sa veľmi neoplatí.

Ak sa vám nechce odchádzať z New Yorku, výhodne nakúpiť oblečenie sa dá aj tam. Century 21 je niekoľkoposchodový nákupný dom, kde nájdete od spodného prádla po kabelky a doplnky naozaj všetko. Značky ako Luis Vuitton, Michael Kors a podobne nie sú žiadnou výnimkou. Pre mňa bol Century 21 najlepšou voľbou na nákupy. Pokiaľ vám ale stačí kúpiť si pekné oblečenie za pár dolárov, môžete zájsť do Macy´s.

A ako je to s daňou na oblečenie? Odporúčam sa opýtať priamo v obchode. Ja som vždy zaplatila toľko, koľko bolo uvedené na cenovke. Predavačka mi povedala, že daň sa pripočítava iba na oblečenie a obuv, ktoré stoja viac ako $110 za kus. Nad túto čiastku sa platí daň 8,875%.


 • BONUS: Vedeli ste, že môžete v New Yorku navštíviť niektoré lokality, kde sa natáčali známe seriály? Napríklad apartmán z obľúbeného seriálu Priatelia, kde sa natáčali exteriérové scény. Známu kaviareň Central Perk tam ale nehľadajte. Tento bytový dom nájdete na križovatke ulíc Bedford Street a Grove Street.


Fanúšičky seriálu Sex v meste taktiež poteším tým, že si môžu zvonku obzrieť apartmán, v ktorom bývala Carrie Bradshaw. Nájdete ho na ulici 66 Perry Street.


Pokiaľ chcete viac informácií, stiahnite si bezplatne môj Ebook, kde nájdete napríklad podrobnejšie popísanú dopravu z každého letiska, vysvetlenie ako funguje metro a metrokarta, kompletne vypísané mestské karty alebo úplný zoznam múzeí a budov s možnosťou bezplatného vstupu.


Facebook: https://www.facebook.com/WanderDays.eu/
WEB: http://wanderdays.eu/