Prehistorický Disneyland na Orknejách

21.Aug 2016 | 23:15
Autor: Ivana Lempelova
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest škótsko orkneje

Škótsko samo o sebe je výnimočné. Ak však chcete niečo ešte viac, vyskúšajte súostrovie Orkneje na severe. Nájdite si vo svojom harmonograme v Škótsku 2-3 dni a choďte na Orkney Islands. Nebudete ľutovať. Za seba môžem povedať, že v rámci Škótska to bol jeden z najlepších zážitkov. Ostrovy hocikde na svete majú svoje špecifické čaro.


Ako sa tam dostať?

Na ostrovy sa dostanete trajektom zo severu Škótska (Scrabster) alebo aj letecky z viacerých škótskych miest.

Určite odporúčam prenajať si auto. Autom môžete ísť aj priamo zo Škótska na trajekte, alebo si ho prenajmite na ostrovoch v hlavnom meste Kirkwall. My sme boli na hlavnom ostrove – „Mainland“, ktorý je síce najväčší, ale krížom ho celý prejdete za necelú hodinu. Niektoré menšie susedné ostrovy sú s hlavným prepojené mostmi, na ostatné musíte loďou.

Výhodou cestovania v júli je aj neskorší západ slnka. Čím ďalej na sever, tým dlhší deň. My sme to zažili prvýkrát. Stále sme pozerali von oknom a nechápali, ako môže byť ešte o jedenástej večer svetlo. Padlo to vhod, pretože sme toho za jeden deň stihli veľmi veľa.

Už samotná cesta trajektom na ostrovy je jeden veľký zážitok. Pozrite sa, čo napríklad uvidíte. Druhý najväčší ostrov Hoy víta všetkých, ktorí sa vyberú na Orkneje trajektom zo severu Škótska. Ak je náhodou zlé počasie a sedíte vo vnútri trajektu, veľmi rýchlo spoznáte, že prechádzate okolo najkrajšieho skalného útvaru ostrova - „Old Man of Hoy." Náhle zbadáte rýchly pohyb všetkých turistov von na palubu. Skúste si švihnúť, aby ste mali miesto pri zábradlí a takéto výhľady.



Prečo Orkneje?

Lebo je to jeden obrovský prehistorický disneyland. Nájdete tam menhiry o 1500 rokov staršie ako samotný Stonehenge. Po viac ako 5 tisíc rokov starej kultúre tu ostali po celom ostrove "rozhádzané" kamenné kruhy a zvyšky pravekých stavieb. Miestni ich majú len tak ledabolo vo svojich záhradách či na poliach. A viete čo je na tom najlepšie? že si to všetko môžete "omakať" a okukať úplne zblízka. Na rozdiel of anglického Stonehenge, kde stojíte za plotom s miliónom ďalších ľudí. Odporúčam Standing Stones of Stenness alebo Ring of Brodgar.



Okrem menhirov nájdete na hlavnom ostrove aj takmer úplne zachovanú pravekú dedinu z obdobia neolitu, Skara Brae. Odkryla ju úplnou náhodou pred 150timi rokmi silná búrka. Aj na týchto miestach si môžete všetko pozrieť dokonale zblízka.




Prehistorické vykopávky Skara Brae sa našli na pozemku s typickým kamenným sídlom - Skaill house. Choďte sa pozrieť aj dnu, veľmi pekné. V okolí domu sa našli rôzne predmety z doby bronzovej a železnej. Je zaujímavé si uvedomiť, že takmer všade, kam sa na ostrovoch pohnete, žili ľudia pred tisíckami rokov.


Komu by sa málilo, tak tu majú toho ešte viac. Broch of Gurness priamo pri mori.


Orkneje boli kedysi husto zalesnené, teraz tam takmer žiadne stromy nie sú. Po cestách sa vám tak otvoria nádherné výhľady, kde v jednom zábere vidíte len rovinu, kamenné ploty a domy, more z oboch strán a medzitým ešte aj jazerá.




Určite choďte pozrieť Tomb of the Eagles. Je to tiež prehistorická hrobka, ktorú náhodou na svojom pozemku našiel jeden farmár. Upozornil síce úrady na nález, ale tie ho roky ignorovali. I milému farmárovi došla trpezlivosť a celú hrobku aj s kostrami vykopal sám. Najprv vás čaká krátka prednáška o celom mieste spojená s mini výstavkou kadejakých nálezov vrátane kostier. Toto sa deje v malom múzeu. Potom vám už len ukážu, ako sa dostanete priamo k hrobke.

Od parkoviska je to asi 30 minútová prechádzka popri útesoch. Prechádzka je super, vkuse počujete, ako more naráža na obrovské útesy. Nám sa podarilo ísť k hrobke len samým dvom, takže o to silnejší bol zážitok. Dookola nikde nič, len útesy a hukot mora.


A potom natrafíte na toto. Hej, vidíte taký vozíko-skateboard a rozmýšľate, čo s tým. Ja som najprv neverila, že do hrobky sa dostanem len tak, keď si na „vozík" ľahnem. Mala som trošku strach, ale naozaj sa nakoniec nie je čoho báť.


áno áno, pekne si dáte "kolenačky" z pneumatík, ľahnete na drevo s kolečkami a zahráte sa na "jaskyniarov-skejťákov." Celkom sranda to bola. Vo vnútri hrobky už samozrejme kostry nie sú, ale je to fakt zábava a treba vyskúšať.


Na Orknejách nájdete aj, a teraz pozor, nič prehistorické, ale vraky nemeckej flotily z 1.svetovej vojny. Angličania držali Nemcov dlho v zajatí, a tí sa rozhodli radšej celú flotilu potopiť, ako by mala ostať nepriateľom. Si len tak idete autom a zrazu že aha! vraky vo vode, ideme pozrieť! Miesto sa volá Scapa Flow. Normálne sa k tým vrakom dá aj potápať.


Orkneje sú severské ostrovy, tak sa pripravte, že aj v lete sa občas pritrafí nejaká tá búrka. Aj napriek tomu sa stále je na čo pozerať a čo obdivovať. Odporúčam si pred cestou pozrieť, kedy je na ostrovoch príliv a odliv. Nám sa takto nepodarilo stihnúť jeden pekný polostrov. Došli sme tam v momente, kedy prístupovú cestu zaliala voda. Nuž, tak hádam nabudúce.


Cestujem kade tade. Moje foto si môžete pozrieť na instagrame: @owl.wants.to.travel

Autor: Ivana Lempeľová