RAKÚSKO: Aktualizácia opatrení na ochranu pred novým koronavírusom

18.Mar 2020 | 10:36
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: COVID-19 rakúsko

Cestovanie:

  • dočasne sú prerušené letecké aj vlakové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom a Francúzskom;
  • od 18. marca 2020 od 00:00 h neprilietajú do Rakúska lietadlá z Veľkej Británie, Holandska, Ruska a Ukrajiny. Rovnako, príletom poslednej komerčnej linky, v súlade s platným letovým plánom Austrian Airlines a Laudamotion, rušia tieto letecké spoločnosti všetky svoje komerčné riadne letecké linky (výnimka je prílet linky OS 066 dňa 19. marca 2020 o 08:20 h z Chicaga/USA). Letisko Schwechat je pred zastavením regulárnej prevádzky a plánuje sa iba núdzový režim. Odporúčame občanom sledovať si informácie svojej leteckej spoločnosti;
  • od 18. marca 2020 od 00:00 h sú zavedené hraničné kontroly na hranici so SR (zatiaľ bez ďalších vopred avizovaných obmedzení vstupu).
  • zavedené sú kontroly aj na hraniciach s Talianskom, Švajčiarskom a Lichtenštajnskom. Osoby, ktoré chcú vstúpiť do Rakúska z týchto krajín musia mať so sebou lekárske osvedčenie o svojom zdravotnom stave a preukázať sa, že test na SARS-CoV-2 je negatívny. Zdravotné osvedčenie nesmie byť staršie ako štyri dni po vstupe. Osobám, ktoré nemôžu predložiť takéto osvedčenie, bude zamietnutý vstup.


Vyňatí sú:

1. Rakúski občania alebo osoby, ktoré majú v Rakúsku pobyt, a vykonajú 14-dňovú domácu karanténu.

2. Cestujúci, ktorí cez Rakúsko len prechádzajú z inej krajiny, bez ďalšieho zastavovania sa v Rakúsku. Občania musia vypísať tlačivo, ktoré im poskytne rakúska polícia obsahujúce osobné údaje a prehlásenie, že sa na území Rakúska nikde nezastavia. Rakúska polícia kontroluje aj stav palivovej nádrže, vyžaduje sa plne doplnené palivo.

3. Nákladná doprava (s výnimkou komerčnej osobnej dopravy) a takzvaní pendleri dochádzajúci za prácou (vodiči a obslužný personál má povinnosť podrobiť sa lekárskej prehliadke na príkaz zdravotníckeho orgánu, pokiaľ ide o existenciu podozrenia na ochorenie COVID-19).

S Talianskom sú uzatvorené všetky malé hraničné prechody. Fungujú iba prechody na hlavných cestných ťahoch: Arnbach, Arnoldstein, Brenner (Autobahn aj Bundesstraße), Reschenpass;

  • vzhľadom na súčasnú situáciu v Taliansku sa obmedzil aj pohraničný styk s Maďarskom a Slovinskom. Hranica je otvorená iba na týchto hraničných priechodoch s Maďarskom: Deutschkreutz – Kophaza, Eberau – Szentpéterfa, Heiligenkreuz I – Straße – Rábafüzes, Klingenbach – Sopron, Nickelsdorf I Lkw N/S – Hegyeshalom, Nickelsdorf I – Autobahn – Hegyeshalom, Nickelsdorf II – Straße PB71 – Hegyeshalom, Pamhagen – Fertöd, Rattersdorf – Köszeg, Schachendorf – Bucsu, Schattendorf – Agfalva. So Slovinskom sú otvorené priechody: Bonisdorf-Kuzma, Langegg –Juril, Mureck – Trate, Radlpaß – Radlje, Sicheldorf – Glederovci, Spielfeld (Autobahn) – Sentilj (Avtocesta), Spielfeld Bundesstraße – Sentilj (Magistrala), Bad Radkersburg – Gornja Radgona, Karawankentunnel A11, Loibltunnel, Wurzenpass, Grablach, Lavamünd.


S Lichtenštajnskom sú od 18. marca 2020 otvorené iba prechody Nofels – Ruggel a Tisis Schaanwald a so Švajčiarskom sú otvorené od 18. marca 2020 prechody: Höchst – St. Margrethen, Hohenems – Diepoldsau, Lustenau, Mäder, Pfunds a Spiss.

V Tirolsku je de facto zákaz vychádzania. Okrem toho všetci ľudia, ktorí nemajú bydlisko v Tirolsku, majú odísť z krajiny. Každý, kto sa od 28. februára 2020 nachádzal v obciach Ischgl, Kappl, See, Galtür, Heiligenblut alebo St. Anton am Arlberg má nastúpiť do 14 dňovej karantény (zahraniční hostia vrátane Slovákov smú opustiť oblasť s tým, že pôjdu do domácej 14 dňovej karantény. Budú zaregistrovaní a v tomto kontexte oznámení ich domovským krajinám). Každý, kto bol v kontakte s ľuďmi, ktorí boli v týchto regiónoch, by sa mal tiež izolovať. Platí to aj vtedy, ak v súčasnosti nie sú viditeľné žiadne príznaky. Cesty v týchto oblastiach sú od 13. marca 2020 hermeticky uzatvorené a kontrolovaný je vstup/výstup. Zásobovanie je zabezpečené aj starostlivosť o obyvateľstvo;

V regióne Vorarlbersko – Arlberg (obce Lech, Klösterle, Warth a Schröcken) bola zavedená karanténa. Do oblasti by nemal nikto vstúpiť ani ho opustiť do 3. apríla 2020. Zásobovanie bude zabezpečené.


Spoločenský život a práca:

Pre celé Rakúsko platia striktné obmedzenia vychádzania z domu. Občania sa majú zdržovať výlučne doma. Opustenie domovov sa považuje za odôvodnené pre:

  • Cestu do práce, ktorá je nevyhnutná a nemožno ju odložiť;
  • Obstarávanie nevyhnutných vecí (napríklad potraviny, lieky);
  • Pomoc iným ľuďom.


- zakázané sú zhromaždenia (viac ako 5 osôb) na verejnom priestore; zákaz bude polícia kontrolovať, sankcionovať a v prípade potreby aj silou vynucovať;

- prípadný pohyb v prírode je povolený len v rámci rodiny, respektíve ľudí, ktorí spolu bývajú v jednom byte. Zatvorené sú verejné priestory, vrátane ihrísk;

- podnikatelia boli vyzvaní umožniť všetkým zamestnancom prácu na diaľku (teleworking);

- všetky reštaurácie, bary a kaviarne sú zatvorené. Fungovať štandardne budú donáškové služby s jedlom;

- obchody sú zatvorené s výnimkou potravín, lekární, bánk, drogérií, pôšt a obchodov pre zvieratá;

- vo všetkých nemocniciach na území Rakúska platí zákaz návštev s výnimkou návštev detí a paliatívnej starostlivosti.

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni na telefónnych číslach: +43 1 3189055200 a +43 664 3401861. Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni naďalej odporúča občanom pred cestou do Rakúskej republiky (ak je nevyhnutná) zaregistrovať sa na webovej stránkeMinisterstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo pomocou mobilnej aplikácie Svetobežka.

S cieľom korektného informovania a nešírenia dezinformácii je v Rakúsku k dispozícii linka: 0800 555 621. V prípade, že sa nachádzate v Rakúsku a máte príznaky a súčasne ste boli v posledných 2 týždňoch v rizikových oblastiach volajte na číslo: 1450.

Odporúčame tým, čo nechcú ohroziť rodiny, blízkych a spoluobčanov a predpokladajú vysoké riziko nákazy (po pobyte v rizikovom regióne), aby absolvovali 14 dňovú karanténu v niektorom štátom určenom zariadení (Gabčíkovo, Donovaly, Liptovský Ján). Pre viac informácií treba kontaktovať Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko Ministerstva vnútra SR – telefónne čísla: +421243411190 alebo +421248593312.

Viac informácií nájde verejnosť aj na webovej stránke: www.korona.gov.sk. K dispozícii sú infolinka a e-mailová adresa, kde im odborníci odpovedajú na otázky:

INFOLINKA: 0800 221 234

E-MAIL: [email protected]

Zdroj: Mzv.sk