Rotterdam je zvláštne mesto. Počas 2. sv. vojny ho na kompletku zbombardovali. Samozrejme, že ho postavili nanovo. Akurát v ňom neostalo takmer nič historické, staré. Pekné? Zostalo to, čo z neho robí jedno z najmodernejších a architektonicky najzaujímavejších miest Európy. A kopa možností sa zabaviť i niečo netypické vidieť. Čo teda môžeš robiť v Rotterdame?
Prejsť cez labuť
Aj takto prezývajú impozantný, cez 800 metrov dlhý most. Asi preto, že jeho 139 metrový vzpriamený stožiar pripomína krk tohto vtáka. Oficiálne sa most volá Erasmus. Zázrak moderného inžinierstva hostí podujatia - ohňostroje, koncerty a filmové festivaly. A vytvára vcelku vkusné pozadie prístavu. Jeho otvorenie vdýchlo život štvrti Kop van Zuid. Bývalé priemyselné doky sa spojili so zvyškom mesta a premenili na živú oblasť hlavne v noci. Dnes je plná divadiel, kaviarní, reštaurácií a barov. Mnohé z nich nájdeš v starších budovách.
TIP: Cez most premáva verejná doprava, čo je strata času. Často býva zápcha, keďže sa most pravidelne dvíha kvôli prechádzajúcim lodiam. Aj peší čakajú, ale aspoň si pri tom užívajú parádny výhľad.
Zahryznúť sa do netradičného
Nie úplne bežné podniky zachytili moju pozornosť už v Amsterdame. A ani Rotterdam nezaostáva. Odporúčané mi boli trhy. Obrovská tržnica ťa zaujme na prvý pohľad. Netypickým dizajnom, pripomínajúcim ležiaci rozpolený valec. Vo vnútri zase neuveriteľným množstvom obchodov, stánkov, reštaurácií a barov. „Bar" s čajom, tapas bar...proste živé miesto, ideálne na objavovanie chutí a vôní z celého sveta. I Holandska. Popritom ako si budeš užívať mäsové špeciality, syry alebo čokoládu, nezabudni zdvihnúť hlavu, a obzrieť si farebnú nástennú maľbu. Jedno z najväčších umeleckých diel na svete.
Za návštevu stojí aj Fenix Food Factory. Zapáčil sa mi i preto, že tam nebola nasťahovaná celá naša loď. Tento gurmánsky "hotspot" vyrástol v štvrti Katendrecht len nedávno. V zrekonštruovanom sklade sa dnes stretávajú mladí hipsteri a kreatívci, aby našli cestu do gastronomického raja. Jeho súčasťou sú predovšetkým čerstvé miestne produkty (syry, výber z mäsa, chlieb, koláče), ale i pochúťky z celého sveta. A k tomu pražená kávu a domáce pivo. Prirovnala by som ho k bratislavskému Fresh Marketu, hoci je menší. Jednoznačne tu musíš ochutnať blízkovýchodné nátierky. Syry. A waffle. A zapiť to pivom z Kaapse Brouwers.
Vyvez sa do neba
Vyhliadková veža a jej výrazný ufoidný dizajn dominuje panoráme Rotterdamu. Hovoria jej Euromast. Meno má v sebe niesť medzinárodný odkaz. „Euro" ako poloha Rotterdamu srdci Európy (to si myslia oni) a „mast" (stožiar), slovo, ktoré sa (vraj) objavuje v mnohých jazykoch (masť). Na mieste stojí už vyše 50 rokov a vďaka svojej anténe je najvyššou budovou prístavného mesta. Do výšky 96 metrov nad zemou vyletíš vysokorýchlostným výťahom. Z výhľadovej plošiny sa ti za jasného dňa ukáže Haag a Antverpy. Ďalej s tebou „Ufíčko" vyrotuje až do výšky veže - 185 metrov, a odhalí prístav, centrum Rotterdamu a jeho okolie. Aj keď len cez sklo. UFO totiž nezastaví, a tak sa z neho na veži nevystupuje.
TIP: Aj k Euromastu premáva doprava, lepšie je to ale na bicykli. Časť cesty vedie popri kanáli a zaujímavých budovách. A tá ďalšia nádherným parkom.
Preskúmať námorné dedičstvo Rotterdamu
Rotterdam je jedno z top európskych námorných miest. Má viacero prístavov. Tým najstarším je Oude Haven (starý prístav). Rozložený vedľa kubických domov a Bieleho domu. Dnes je ideálnym miestom na večeru alebo drink. Hlavne v lete, keď si môžeš posedieť na terasách s výhľadom na vodu.
Europort patrí pre zmenu k najrušnejším prístavov na svete. Významný komerčný uzol Európy s dôležitou úlohou v hospodárstve Holandska. Prístav je moderný a fascinujúci. Rozprestiera sa tam nekonečno skladovacích priestorov, lodeníc. Kotví kopec obrovských nákladných lodí. Aký je tento priemyselný zázrak veľký si uvedomíš snáď len z Euromatu. Alebo z helikoptéry.
Ak ťa zaujímajú príbehy z rozbúrených morí, porozpráva ti ich Námorné múzeum. Odhalí fascinujúci pohľad na spojenie mesta a mora. Prostredníctvom veľkej zbierky o histórii lodnej dopravy a námorníctva. Lodných modelov a námorných obrazov. Jeho výstavným klenotom, a hlavnou atrakciou, je HNLMS Buffel v prístave vedľa múzea (prístupný voľne). Nádherne zachovaná loď so železnou konštrukciou z 19.storočia sa vyníma medzi 20 vystavenými plavidlami.
No ani ňou zoznam významných starých lodí Rotterdamu nekončí. Zaujímavý je aj SS Rotterdam, vraj najkvalitnejšie osobné plavidlo v Holandsku. Dnes je múzeom, hotelom a reštauráciou, kde si užiješ nezabudnuteľný zážitok i keď trpíš morskou chorobou.
Obdivovať zvláštne, moderné mesto
Historické miesta Rotterdamu by si narátal na prstoch jednej ruky. K jeho starším, a tradične vyzerajúcim pokladom patrí radnica v holandskom renesančnom štýle s peknou vežou. Pozeráš sa ale na ňu z modernej promenády, z kubánskeho baru, pred ktorým stoja palmy. Na prvý pohľad je jasné, že v meste zavial svieži vzduch. Praská vo švíkoch inovatívnou, súčasnou architektúrou, ktorá je vystavená na obdiv úplne zadarmo. Most Erasmus, Markthal, vlaková stanica, Euromast, Svetové obchodné centrum, výšková budova s fasádou zo zeleno-modrého skla.
A najmä domy Rotterdam Cube. Inovatívny projekt bývania. Bizarný blok „kociek", ktoré sú naklonené v 45 stupňovom uhle. Z diaľky pripomínajú nejakú prastarú počítačovú hru. To, že nie sú ako žiadny iný typ domu si uvedomíš vo vnútri. V jednej z kociek, otvorených pre verejnosť, si vyskúšaš, ako žijú ľudia vo svete podivných uhlov a stien.
Nasávať (nezničenú) históriu
Predsa nejaká ostala. Starý okres Delfshaven je jednou z mála častí Rotterdamu, ktoré prežili 2. sv. vojnu. Aj preto patrí v rušnom, modernom meste k najšarmantnejším a najobľúbenejším. Slávny ako miesto narodenia admirála Pietha Heina, hrdinu dlhej vojny proti Španielsku. I to, kde sa v starom kostole Oude Kerk konali posledné služby pútnikov pred plavbou do Nového sveta.
Čestné miesto na historickej mape má aj St Laurenskerk v centre mesta, v blízkosti Námorného múzea. Videla som aj krajšie kostoly, ale neskoro gotická budova je jedinou zostávajúcou stredovekou stavbou mesta. Pozri si aj jeho krásny interiér. A zapózuj so sochou najznámejšieho syna Rotterdamu, Erasma.
Stále nie si presvedčený? Vyraz do Amsterdamu. Vlaky premávajú každú chvíľu. Zo stanice, ktorá je mimochodom tiež architektonický skvost.
Autor a foto: Jana Kristeková
Web: https://lodouposvete.sk/