Solún: Klenot severného Grécka

25.Okt 2020 | 18:36
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: grécko Solún

Grécke mesto Solún alias Thessaloniki je pôsobivou prezentáciou antickej, byzantskej aj islamskej architektúry a zároveň vás dovedie k nádherným plážam polostrova Chalkidiki. Čo ďalšieho vás v Solúne čaká vám prezradíme v našom článku.


Čo by ste o Solúne mali vedieť

Mesto Solún je situované v severnej časti Grécka a plní úlohu hlavného mesta regiónu Makedónia. Spolu so svojim rozsiahlym prístavom sa rozprestiera v Solúnskom zálive obmývanom Egejským morom, kde boli jeho základy položené už v roku 315 pred naším letopočtom. Hoci u nás je mesto známe ako Solún, väčšina sveta ho pozná pod gréckym menom Thessaloniki prípadne pod skratkou Saloniki.


Už od svojho založenia v čase antiky bolo mesto významné, svoj vplyv si neskôr posilnilo počas éry Byzantskej ríše a v súčasnosti je druhým najväčším mestom novodobého Grécka, centrom obchodu a priemyslu, vplyvným univerzitným sídlom a vďaka svojmu prístavu aj dôležitým dopravným uzlom. Solún ako dejisko mnohých medzinárodných festivalov vyniká tiež svojim kultúrnym životom a pre svoje bohaté historické dedičstvo reprezentujúce viaceré kultúry a zapísané aj v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO láka návštevníkov z celého sveta.


Ponorte sa do solúnskej histórie

Väčšina z turisticky atraktívnych zaujímavostí Solúna je bez problémov dostupná aj pešky, vzhľadom k čomu tak môžete ušetriť na taxíkoch respektíve verejnej doprave. Pravdepodobne najznámejším symbolom mesta je Biela veža postavená v 15. storočí na mieste pôvodného byzantského opevnenia a neskôr prestavaná v ére Osmanskej ríše. Istý čas slúžila ako väzenie, čo jej vynieslo označenie Krvavá veža a súčasné pomenovanie si získala až po premaľovaní na bielo koncom 19. storočia. Dnes funguje ako múzeum približujúce históriu mesta a z jej vrchnej plošiny sa ponúkajú pôsobivé panoramatické výhľady.


Príkladom rímskej architektúry je rotunda Galerius postavená cisárom Galeriom, kým stavebníctvo Byzantskej ríše pripomínajú predovšetkým ortodoxné kostoly, ako napríklad Agia Sofia, Panagia Achiropiitos či Nikolaos Orfanos. Stopy prítomnosti osmanských Turkov sú zas viditeľné v tureckých kúpeľoch typu hamam, ako sú bohato zdobený Bey Hamam či známy Yahudi Hamam.

Solún je zároveň domovom početných múzeí a galérií, spomedzi ktorých možno spomenúť Múzeum byzantskej kultúry, Archeologické múzeum, Židovské a Olympijské múzeum. Za návštevu stojí aj dvojica atraktívnych, hoci diametrálne odlišných štvrtí. Kým Ano Poli predstavuje historické centrum obklopené byzantským opevnením, Ladadika je centrom nočného života a sídlom mnohých barov, kaviarní a obchodov.


Príroda, chute a okolie Solúna

Nielen počas horúcich letných dní vám určite padne príjemne prechádzka po pobrežnej promenáde lemovanej tematickými záhradami a parkami venovanými Alexandrovi Veľkému či Stredozemnému moru. Ak by ste zase chceli v Solúne ochutnať lokálne produkty, túto možnosť vám dávajú trhy Modiano a Kapani. Obľube sa tešia hlavne olivy, rozličné korenia a bylinky, grécke syry, ale aj ryby a morské plody.


Pokiaľ sa v Solúne plánujete zdržať dlhšie, určite sa oplatí preskúmať aj jeho blízke okolie. Nájdete v ňom napríklad pozostatky mesta Pella, centra antickej Macedónie a rodiska Alexandra Veľkého. Ešte starším historickým mestom v okolí Solúna je Vergina respektíve Aigai zapísaná aj v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Ak by vás neskôr objavovanie histórie už unavilo, oddýchnuť si a načerpať nové sily môžete na neďalekom polostrove Chalkidiki skladajúcim sa z trojice menších polostrovov. Polostrovy Kassandra a Sithonia lemujú podmanivé verejné aj súkromné pláže obmývané tyrkysovo modrým morom. Nečudo, že tu sídlia viaceré hotelové rezorty, kasína, golfové ihriská a ďalšie služby prekvitajúceho cestovného ruchu.