Destinácia, ktorá určite nie je dovolenkovým cieľom bežných turistov. No ak by sa predsa len niekto našiel, kto by mal záujem o návštevu Iraku. Aktuálna ponuka spiatočných leteniek let.spoločnosťami Pegasus Airlines z Budapešti do irackého Erbilu už od 219€. Letenky sú dostupné v rôznych termínoch od konca marca do októbra 2016.
► Letenky napríklad v termíne 16-30 jún 2016.
► Ubytovanie v Iraku už od 13€ na osobu a noc.
Vyhľadať a rezervovať ubytovanie
Podmienky vstupu do Iraku
Občania SR pri ceste do Iraku podliehajú vízovej povinnosti. Žiadosť o vízum sa podáva na Veľvyslanectve Irackej republiky v Bratislave. K vyplnenej žiadosti je potrebné predložiť:
- 2 fotografie,
- kópiu cestovného pasu,
- pozvanie alebo iný doklad potvrdzujúci účel cesty.
Osoby cestujúce do Iraku musia mať platný cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov od predpokladaného dátumu opustenia irackého územia. V súčasnej dobe už neplatí predpis, ktorý v minulosti znemožňoval udelenie irackého víza alebo vstup do Iraku cudzincovi, ktorý mal v cestovnom pase záznam o pobyte v Izraeli. Cestujúci pred vstupom do Iraku musí mať okrem udeleného víza aj doklad o bezpečnostnej previerke z irackého ministerstva vnútra, a preto štandardná vízová procedúra trvá 1 – 2 mesiace. Naďalej je potrebné, aby cudzinci s výnimkou držiteľov diplomatických pasov mali pri vstupe na iracké územie potvrdenie o vyšetrení na HIV. Odlišný vízový režim (bližšie informácie poskytne Konzulárny odbor MZV SR a ZÚ Bagdad) platí v troch severných provinciách, ktoré sú pod kurdskou regionálnou správou.
Klimatické podmienky v Iraku
Pre Irak sú charakteristické horúce a suché letá (apríl – október), chladné zimy (december – marec) s občasnými dažďami a na severe snehom. V hlavnom meste v Bagdade , ktoré leží prakticky v strede krajiny (na hranice s Jordánskom je takmer rovnaká vzdialenosť ako z Bagdadu na hranice s Tureckom alebo do Perzského zálivu, je v priemere len 48 daždivých dní v roku, v Mosule na severe 55 dní a v Basre na juhu 51 dní. Teplota v tieni v mesiacoch máj až október prekračuje 40 °, pričom v mesiacoch júl – august dosahuje aj viac než 50 °C. V januári však klesá v noci takmer na 0 °C. Okrem vysokých teplôt sú nepríjemné pre Bagdad piesočné búrky. Jemný prach dráždi očí, nos, ústa a sťažuje dýchanie.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia
Bezpečnostná situácia v Iraku sa v priebehu ostatného roka podstatne zlepšila oproti predchádzajúcemu obdobiu, avšak naďalej dochádza k samovražedným útokom najmä v Bagdade a jeho okoliu. Za súčasnej bezpečnostnej situácie sa neodporúča cestovať cudzincom do Iraku. V prípade nutnosti využiť na prepravu letecké spojenie (Bagdad – Ammán, Bagdad – Damask, Bagdad – Dubaj, Viedeň – Erbil). Tí čo sa rozhodnú cestovať do Bagdadu po diaľnici buď z Ammánu alebo z Damasku riskujú svoj život, pretože cestujúci sú často okradnutí a v mnohých prípadoch sú unesení či dokonca popravení. Voľný pohyb cudzincov po Iraku je preto možný naďalej len pri dodržiavaní mimoriadnych bezpečnostných opatrení (presun balisticky chránenými vozidlami s ozbrojeným konvojom, atď.). Výnimkou sú 3 kurdské provincie na severe Iraku, kde je relatívne pokojná situácia.b. Výskyt infekčných chorôb
V ostatných rokoch dochádza v Iraku často najmä v letných mesiacoch k výskytu infekčných chorôb ako je cholera a žltačka. Napríklad v roku 2008 sa vyskytli 3 ohniská cholery (v irackom Kurdistane, v Bagdade a v okolí miest Nadžaf a Karbala). Cestujúcim do Iraku sa preto odporúča zabezpečiť si príslušné zaočkovanie a počas pobytu dodržiavať prísne hygienické zásady.
Severný Irak...návrat po roku
Severný, kurdský Irak je stále miestom, ktoré pokrýva akési tajomno a príchuť neobjaveného. Sú miesta, ktoré človeka neoslovia a vie, že sa do nich nemusí vrátiť, ale severný Irak má pre mňa v sebe niečo, čo ma priťahuje. Prešiel rok a niekoľko mesiacov odkedy som ho navštívil prvý krát a tak bolo jasné, že sa musím vrátiť...
Patrím k ľuďom, ktorí podliehajú nostalgii navštívených miest. Niektorím stačí vidieť dané miesto či krajinu raz a vyškrtnú si ju nadobro zo svojich plánov. „Veď svet je taký veľký, aby sa vracali na rovnaké miesta" povedia si. Poviem si to aj ja, ale aj tak mi to nedá. V marci minulého roku, keď som prvý krát zavítal do Iraku, hoci len toho severného s prezývkou „Iracký Kurdistan" zamiloval som si to miesto. Tú zvlnenú krajinu, ktorú sledujú nebezpečne vyzerajúce hory, miestne bazáre, ľudí takpovediac z minulého storočia, prach starých miest, presladený čaj či vynikajúce jedlo. Vychutnával som si atmosféru miest, kam chodí minimum ľudí a preto nemal kto domácich pokaziť ako napríklad niektorých Egypťanov...
Celý cestopis a mnoho ďalších z Orientu si môžete prečítať na blogu cestovateľa a dobrodruha Tomáša Kubuša na kubus.blog.sme.sk/, poprípade môžte sledovať jeho cesty na FB stránke Prach ciest a batoh plný snov.
Ak by ste sa predsa len rozhodli pre cestu do Iraku, tak užitočné informácie môžete nájsť aj v cestopise Severní Irák – Kurdistán alebo na blogu Petra Gregora v jeho článku Ako (ne)cestovať do Iraku.