Ako si naplánovať cestu do krajiny ktorú vôbec nepoznám? Zo začiatku som nevedela, kde mám začať. O Srí Lanke som predtým čítala, počula, vedela som, že neodmysliteľnou súčasťou je čaj, že hlavné mesto je Colombo, ale dokopy som o nej nevedela veľa. Častokrát je dobré nechať sa unášať prúdom, ale keďže som v tejto krajine plánovala stráviť iba týždeň, chcela som si cestu vopred naplánovať a čo najrýchlejšie vyplniť medzery vo vedomostiach. Mojou prioritou bolo zažiť, pozrieť aj za taký krátky čas čo najviac a pritom ešte ušetriť.
Informácie
Prvá vec, po ktorej som siahla bol knižný sprievodca. Aj keď je internet preplnený informáciami, stále považujem za dôležité mať ho po ruke. Okrem plánovania pomáha nazrieť do kultúry, histórie, čo sa nesmie, smie, čo je slušné, čo nie a dať dokopy základy, ktoré potrebujem. Častokrát sa môže stať, že informácie, ktoré poskytuje už nie sú úplne aktuálne, preto je dobré si ich overiť na blogoch, pýtať sa, zapájať sa do diskusií. Napr. nevedela som ako sa dostať z jedného miesta na druhé, využila som portál TripAdvisor.com, kde som behom niekoľkých minút vždy dostala odpoveď.
Náklady
Musíš sa rozhodnúť aký typ cesty si vyberieš - luxusné hotely a reštaurácie, alebo batoh na chrbte. Bez ohľadu na to, akú lacnú cestu si predstavuješ, cestovanie si vždy vyžaduje určité náklady. Keďže sa každé euro počíta, treba šikovne narábať s peniazmi a to ešte predtým ako vyrazíš. Je dobré vytvoriť si predstavu o tom, koľko peňazí asi bude potrebných, preto som si rozrátala približné náklady na každý deň. Uprednostním pred taxíkom vlak, či autobus, nebudem míňať peniaze na veci, ktoré nepotrebujem a jesť v drahých reštauráciách... Približné náklady na život vo vybranej krajine sa dajú zistiť napr. aj na numbeo.com
Víza
Pred príchodom na Srí Lanku sa musí každý návštevník za poplatok 30USD (platba je možná iba s platobnou kartou) zaregistrovať na www.eta.gov.lk, kde si vyplníš pasové, osobné údaje a predpokladaný dátum príchodu a odchodu. Na zadaný e-mail ti následne príde potvrdenie o platbe a do dvoch dní súhlas so vstupom do krajiny, ktorý platí 3 mesiace. Tranzitné víza sú zadarmo a pokiaľ si krajinu až tak zamiluješ, že z nej nebudeš chcieť odísť, stále si môžeš svoje turistické víza predĺžiť. Po príchode na letisko musíš mať pre imigračné oddelenie pripravenú vyplnenú príjazdovú kartu, ktorá musí taktiež obsahovať tvoje pasové, osobné údaje, informácie o lete a ubytovaní. Prázdne karty nájdeš na stolíku pri imigračnom, spoznáš ho už podľa množstva píšucich ľudí.
Dobre, tak teraz už mám jasno v tom, čo od Srí Lanky môžem očakávať, aké má tradície, zvyky, alebo aké pamiatky tam nájdem... koľko ma celá cesta približne môže stáť. Pochopiteľne naozaj všetko a ešte aj s malým rozpočtom sa za týždeň pochodiť nedá, preto som sa musela rozhodnúť, ktoré miesta uprednostním.
Couchsurfing
Ako prvú zastávku som si vytýčila Sigiriyu, ktorá je od letiska vzdialená asi 150 km (4h cesty autom) a ďalej som postupovala smerom na vysočinu. Tak prišla otázka. „Ako sa sem dostanem?" Keďže som mala málo času, nemohla som si dovoliť zdĺhavú cestu autobusmi (pochopiteľne chcela som byť na mieste čo najskôr) a taxíky, transfer prostredníctvom ubytovacích zariadení je príliš drahý. Obrátila som sa na couchsurfing, ktorý má veľmi aktívnu komunitu zo Srí Lanky. Po niekoľkých osloveniach som sa úspešne skontaktovala s miestnym chalanom, ktorý mi ponúkol odvoz z letiska za akceptovateľnú cenu.
Strava
Jedna z vecí, ktoré na cestovaní milujem je samozrejme dobré jedlo. Každodenné stravovanie sa v reštauráciách, ale nie je najlacnejšou záležitosťou a záleží predovšetkým od cenovej úrovni krajiny. Aj keď je na Srí Lanke strava neporovnateľne lacnejšia ako u nás, je rozdiel, či zaplatíš 2 alebo 10 EUR. Snaž sa jesť miestne jedlo a nie taliansku pizzu, či cestoviny. Lokálna strava je vždy lacnejšia aj keď z nej možno budeš mať po čase ponorku. Dobré a cenovo dostupné jedlo je kari s ryžou (veľká porcia ryže + 4 druhy zeleniny prevažne v pikantnej omáčke), na druhej strane sa neoplatí jesť ryby, alebo mäso (porcia je tak na jednu vidličku).
Ubytovanie
Slušný guest house s raňajkami a vlastnou kúpeľňou nájdeš už za 10EUR/noc za osobu. Klimatizácia je prevažne za príplatok a aj keď veľa ubytovacích zariadení nemá v ponuke večeru/obed, stačí poprosiť a oni veľmi rýchlo nejakú pripravia. Vzhľadom na časovú tieseň som si ubytovanie zarezervovala dopredu na booking.com s možnosťou storna pre prípad nejakej zmeny.
Doprava
V rámci šetrenia uprednostni autobusy, vlaky a všade kam sa dá choď pešo. Príchody a odchody autobusov si ľahko zistíš na ulici od domácich. Väčšinou sú slušné a častokrát vybavené aj televíziou. Lístky sa kupujú u šoféra autobusu a stoja pár centov. Vo vlakoch existujú 3 triedy a pri niektorých trasách sú pripojené vagóny súkromných spoločností, ktoré sú samozrejme drahšie. Do prvej triedy si kupuj lístky s časovým odstupom niekoľko dní, aby neboli vypredané. Vagóny druhej a tretej triedy sú neustále preplnené, tak nebuď prekvapený keď si postojíš. Lístky do druhej triedy stoja približne 1EUR. Bližšie informácie o cestovaní vlakom poskytujú napríklad stránky: www.railway.gov.lk/web/ a www.seat61.com/SriLanka
Ostatné
Je pravda, že som na Srí Lanke strávila iba týždeň, ale okrem toho, že je to krásna krajina plná národných parkov s voľne žijúcimi zvieratami, zelených plantáží a priateľských ľudí som zistila, že sa návšteva do tejto krajiny dá naozaj uskutočniť aj s nízkym rozpočtom. Ponúka pomerne lacné možnosti stravovania, ubytovania, dopravy... Najvyššiu položku (ak nerátam letenku) v mojom rozpočte tvorili ceny vstupeniek na jednotlivé pamiatky. Pri niektorých sa ceny pohybovali aj okolo 30-50EUR. Bol by však hriech kvôli nim vynechať safari alebo návštevu pamiatok ako je napríklad Sigiriya Rock, ktoré sú rovnako ako čaj neodmysliteľnou súčasťou Srí Lanky.
Autor a foto: Veronika Tóthová
Web: http://hereisnika.sk/azia/21-za-vonou-caju-sri-lanka