Štúdium a život v Dubaji

19.Máj 2017 | 00:03
Autor: Maťo Horniaček
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: dubaj

Už je to 8 mesiacov čo študujem v Dubaji, v Spojených Arabských Emirátoch, v meste, v ktorom žije 2,75 milióna ľudí. Študujem na HULT International Business School, "Masters in International Business". V článku vám predstavím svoj život a štúdium v tomto meste.

Ako to všetko začalo? Prihlášku som si podával vo februári 2016 z Wales (UK), kde som pracoval. Celý proces trval asi mesiac. Pohovory, odporúčacie listy, motivačné listy, motivačné listy na štipendium a ďalšie pohovory cez skype. Výsledok už viete...

Keď mi prišiel email a k tomu ešte aj list, že ma prijali, bol som nadšený. Volal mi aj koordinátor zo školy, že ma úspešne prijali (zhodou okolností bol slovák, čo ma veľmi potešilo). V máji 2016 som letel do Dubaja pozrieť sa na kempus školy a bol som na 100% rozhodnutý, že toto je škola, ktorú chcem vyštudovať.


Do Dubaja som pricestoval týždeň pred oficiálnym začatím školského roka. Tento týždeň som chcel využiť na spoznanie mesta a prichystanie sa na školu. Avšak mal som čo robiť, aby som si nezbalil batožinu a neodletel späť domov. Ubytovanie, ktoré som si dohodol aj zaplatil vopred cez webovú stránku (CHYBA!) bolo katastrofálne. Bola mi sľúbená izba v krásnom apartmáne (aspoň podľa fotiek), avšak dostal som izbu, ktorá sa nedala porovnať s tým, čo bolo na fotkách. Kuchyňa bola v dezolátnom stave, ako po stránke hygienickej tak aj užívateľskej . V kúpeľni aj v kuchyni bola samá plieseň a šváby. Áno, ŠVÁBY v Dubaji! Túto chybu som nespravil len ja, ale aj môj budúci spolužiak, ktorí prišiel o deň neskôr.

Celý týždeň som sa snažil využiť na hľadanie nového ubytovania a vyjednávania o vrátení peňazí, no bohužiaľ bez úspechu. K téme ,,ubytovanie v Dubaji,, sa ešte vrátim neskôr v článku, ako sme to so spolubývajúcim vyriešili.

Škola začala 26.septembra 2016. Program školy je dômyselne naplánovaný a je naozaj super! Celý program trvá rok a je rozdelený do modulov, ktoré trvajú od septembra do konca augusta. To bolo vlastne jedno z kritérií, prečo som sa rozhodol pokračovať na univerzite. Študovať dva roky mi prišlo časovo veľmi náročné. Späť k programu. Program je rozdelený do intenzívnych modulov. Začínali sme 'Immersion modulom' (niečo ako zasvätenie do programu), ktorý trval do konca októbra. Potom nám začal Modul A. Po Vianociach Modul B, ktorý trval do konca marca a teraz v apríli sme v Module C. Po module C, nasleduje model D (áno, uhádli ste správne - haha) a v auguste končíme modulom E. Na škole je pozitívne to, že je to medzinárodná škola a má kempusy v San Franciscu, New Yorku, Bostone, Londýne, Dubaji a Šanghaji. Takže modul D & E budem študovať v Šanghaji.


Čo sa týka predmetov, tak študujeme napríklad: Global Economics, Leadership skills, Accounting, Financial Management, Business Math, International Marketing atď. Profesorov máme z celého sveta. Podľa môjho názoru, medzi najlepších profesorov, ktorých som zatiaľ mal, patria tieto osobnosti: Dr. Mark Esposito, Dr. Samineh I. Shaheem a profesor Alex Reeve.

Tým, že škola trvá iba rok, tak je veľmi intenzívna. Dáva si veľmi záležať na prácu v tímoch a snaží sa simulovať reálne podnikateľské prostredie. Boli dni a týždne, kedy som bol v škole od rána, do 02:00-03:00 v noci aj pár dní za sebou. Čo sa týka víkendov, tak to je tabu.

Ak máme voľný deň, tak ho máme na to, aby sme študovali. Avšak môžeme študovať aj na pláži (ha-ha).


Ak mám zhrnúť poznatky o škole, tak som veľmi rád za rozhodnutie, ktoré som urobil. Rozhodnutie ísť študovať ,, HULT International Business School,, , nie len kvôli programu ale aj kvôli študentom, ktorí tu študujú (29 národností v jednej triede). Ešte ma čaká modul D & E, ktoré strávim v Šanghaji. Už teraz viem, že to je jedna z top svetových škôl na svete.

Vrátim sa k téme ,,ubytovanie v Dubaji,,

Vyriešil som to spolu so svojim novým spolubývajúcim až po mesiaci. Musím povedať, že vďaka škole ten mesiac ubehol veľmi rýchlo, ale nebolo to nič príjemné bývať na mieste, ktoré sa vám rozpadalo pred očami. Mrakodrap, v ktorom bol apartmán, vyzeral z vonku veľmi krásne, ale čo sa týka interiéru, tak ten bol veľmi zanedbávaný. Po mesiaci sme nakoniec našli ubytovanie v inom hoteli, ktorý bol 5 minút pešo od školy. Máme prenajatý dvojizbový apartmán, kde sme v tomto čase 4 študenti (do konca februára sme boli 5). Vtipné na tom je, že na izbe som mal 4 spolubývajúcich z Indie. O tom, ako sa s nimi žilo asi napíšem knihu, lebo to je zážitok sám o sebe

Život v Dubaji je veľmi drahý a ak ste študent tak je to veľmi citeľné. Podľa môjho názoru, ak sa chystáte na dovolenku, je určite zaujímavé prejsť aj touto krajinou. Ak budete plánovať dovolenku v Dubaji, tak si pripravte slušný balík peňazí, ktorý vám nebude ľúto utratiť. Dubaj odporúčam navštíviť kvôli teplotám najlepšie v zimných mesiacoch. Od polovičky apríla do konca septembra sú v Dubaji najvyššie teploty, ktoré veľmi obmedzujú nás európanov na spoznávanie krajiny . Teplota sa tu môže pohybovať niekedy aj okolo 50 – 55 stupňov celzia. Je tu veľa miest, ktoré sa oplatí navštíviť, moje najobľúbenejšie sú: Nasimi Beach, Gold Souq, Spice Souq, City Walk, IMG world, Global Village, JBR beach, Marina Beach, Kite Beach a púšť. Je tu toho naozaj veľa, v každej oblasti nájdete niečo, čo zaujme vašu pozornosť. Ak radi nakupujete, tak určite navštívte Dubai Mall, alebo Mall of the Emirates (MOE).


V Dubai Mall nájdete ľadové ihrisko, oceán akvárium a okolo 1200 obchodov. Dubai Mall je aj najväčšie nákupné stredisko na svete, čo sa týka rozlohy. Ak sa chystáte do Mall of the Emirates, tak tam nájdete lyžiarske stredisko, kde si môžete zalyžovať a majú tam aj tučniakov, s ktorými robia zaujímavé šou pre zákazníkov. V MOE nájdete 700+ obchodov. Zo zvedavosti som sa bol pozrieť v Gucci obchode, ak by ste mali navyše 250 tisíc eur, tak si tam môžete kúpiť v tejto cene krásny kožuch. Keď som to videl, tak som si vravel, že v Dubaji je všetko možné.

Po ôsmich mesiacoch života v Dubaji, mi tu veľmi chýba príroda, a tým že sú podmienky na život finančne náročné, tak vás to ako študenta obmedzuje. Pri dlhodobejšom pobyte v Dubaji vám príde mesto nudné, omrzí vás vidieť stále tie isté miesta, tie isté mrakodrapy...

Stretol som tu aj veľa ľudí, ktorý tu žijú, sú tu len kvôli biznisu, a je na nich vidno, že sú nešťastný. Pre nich je Dubaj mesto z kameňa a všetko, čo je tu vybudované pôsobí umelo.


Verím, že ste sa dočítali až sem a vzali ste si niečo z článku, čo bude pre vás užitočné. Dubaj hodnotím ako skvelé mesto na podnikanie, a na víkendovú zábavu. Rozhodne to nie je pre mňa mesto na život.

Ďalšie moje kroky vedú do Šanghaja. Som zvedavý na mesto, v ktorom žije 24,15 milióna ľudí a akú skúsenosť si z neho prinesiem domov.

Majte sa krásne a ďakujem vám za váš čas.


Autor a foto: Maťo Horniaček



Business Towers in Media City


Burj Khalifa, momentálne najvyššia budova na svete.



Dubaj, výhľad z okna z kamarátovho bytu.


Dr. Esposito a ja na fotke po skončení predmetu Circular Economy