Štyri nové cezhraničné autobusové spojenia na Slovensko. Autobusom sa dostaneme zo slovenskej strany Tatier na poľskú.

07.Sep 2017 | 20:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: tlačová správa tatry polsko slovensko

Štyri cezhraničné autobusové spojenia vo verejnom záujme chce zriadiť vicemaršalek Malopoľského vojvodstva, čiže regiónu so sídlom v Krakove, ktorému patrí aj Nový Targ, Zakopané a poľská časť Tatier, Pienin a Oravy. Autobusy majú premávať celý rok niekoľkokrát denne, štart sa predpokladá v apríli alebo máji 2018 roka. Už niekoľko mesiacov trvajú v tejto veci konzultácie, avšak potrebný je ešte súhlas prešovského aj žilinského župana.


Prešiel si cez hory do Poľska a chceš sa vrátiť? Máš smolu, nič nejazdí

Slovensko a Poľsko už takmer 10 rokov sú spolu v Schengenskom priestore. Tatry však napriek tomu sa nestály spoločne - naopak, hranica je naďalej dosť viditeľná, v podobe chýbajúcich dopravných spojení. Jediný cezhraničný autobus, spájajúci poľskú a slovensku časť Tatier, premáva iba 4 mesiace v roku: od 15 júna do 15 októbra (spojenie Zakopané - Starý Smokovec - Poprad). Cez zimu a na jar nepremáva vôbec nič. Pritom od Veľkonočných sviatkov do 15 júna by sa medzi slovenskými aj českými turistami dosť veľkou obľubou mohli tešiť horské prechádzky po poľskej strane Tatier, ktoré sú otvorené celý rok - aj vtedy, kedy sa chodníky na Slovensku zatvárajú "z ochranárskych dôvodov".

Ani cez leto sa dnes nedostanete zo slovenskej na poľskú stranu Západných Tatier - medzi Zubercom či Oraviciami a Zakopaným nejazdí nič, nepomôže ani cestovanie s prestupmi. Prejdete z Roháčskej doliny cez Lúčnu alebo Rákoň na poľskú stranu, do Chocholovskej doliny, a chceli by ste sa vrátiť späť k miestu, kde nechali ste auto? Smola, nič nejazdí.


Iniciatíva maršálka Grzegorza Lipca

Tento problém už čoskoro môže byť vyriešený. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, čiže Malopoľský VÚC, už niekoľko mesiacov pracuje nad zriadením samosprávnych, celoročných cezhraničných autobusových liniek, ktoré majú spájať poľsku a slovensku časť Tatier, Oravy a Pienin. Z politickej strany vec koordinuje Grzegorz Lipiec, vicemaršálek (čiže vicežupan) Malopoľského vojvodstva, zodpovedný za cezhraničnú spoluprácu regiónu.

"Zriadením cezhraničnej dopravy vychádzame v ústrety obyvateľom prihraničných obci, ktorí často za hranicou študujú, nakupujú, pracujú alebo využívajú služby kaderníka, kozmetičky či zubára, ako aj napĺňame očakávania turistov, ktorí si chcú pozrieť slovenské mestečká, poprechádzať sa po turistických chodníkoch po druhej strane Tatier a potom sa bez problémov vrátiť domov alebo do prenajatého ubytovania" – povedal Grzegorz Lipiec.

Na začiatku júla sa v Zakopaným odohralo slávnostne podpísanie intenčného listu o spolupráci poľských samospráv vo veci zriadenia týchto autobusových spojení. Okrem maršálka Jacka Krupy a vicemaršalka Grzegorza Lipca, list podpísali primatori a starostovia s Tatranského a Novotarského okresov, ako aj prednostovia tychto poľských okresov. Potom sa začala práca nad konkrétnymi koncepciami spojení, vrátane určenia predbežných trás a cestovných poriadkov. V júli aj auguste zástupca Malopoľského vojvodstva, a zároveň koordinátor spoločenskej iniciativy "Poľsko-Slovensko-autobusy" predviedol konzultácie tohto návrhu z väčšinou primátorov a starostov z okresov Poprad, Kežmarok a Tvrdošín, cez ktoré majú premávať autobusy.

Projekt podporili takmer všetci oslovení, vrátane primátorov Tvrdošína, Trstenej, Kežmarku, mesta Vysoké Tatry a väčšiny starostov. Výhrady voči autobusovým spojeniam do Poľska majú len starostovia Tatranskej Javoriny a Ždiaru.


Všetko v rukách županov

Po konzultáciách zo slovenskými primátormi a starostmi Maršálkovský úrad v Krakove pripravil aktualizovaný návrh štyroch trás:

  • 1) Zakopané - Suchá Hora - Oravice - Zuberec - Zverovka (Roháče) - Zuberec - Tvrdošín
  • 2) Trstená - Jablonka
  • 3) Zakopané - Tatranská Kotlina - Tatranská Lomnica - Starý Smokovec - Štrbské Pleso - Podbanské
  • 4) Nowy Targ - Niedzica - Červený Kláštor - Spišská Belá - Kežmarok - Poprad



Autobusy by mali premávať celý deň, od 6-7 ráno do 21-23 večer. Týmto by sa umožnilo bezproblémové cestovanie po Tatrách - dalo by sa prejsť zo slovenskej strany na poľsku (cez Bystrú, Rákoň, Lúčnu, Volovec, Kasprov vrch, Rysy) a v ten istý deň večer sa vrátiť na Slovensko.

Aby sa tento návrh mohol uskutočniť, potrebný je však súhlas županov Žilinského aj Prešovského krajov - a to ešte pred župnými voľbami. Aby stihnúť so spustením liniek do mája, spoločne riešenie županov a maršálka by bolo potrebné predniesť najneskôr v októbri. Asi 3-4 mesiace bude trvať výberové konanie, ďalšie 2-3 mesiace - procedúra získania povolenia na medzinárodnú prepravu. Pred niekoľkými týždňami maršálek Grzegorz Lipiec pozval županov Juraja Blanára a Petra Chudíka na rokovania v tejto veci do Krakova. Zatiaľ ešte nie je známy termín tohto stretnutia. Podrobnejšie informácie budú umiestnené na stránke iniciatívy Polsko-Slovensko-autobusy, ktorá spolupracuje s Marsalkovskym úradom : www.facebook.com/polskaslowacja