To najlepšie zo Sicílie alebo čo sa oplatí vidieť

02.Aug 2020 | 19:05
Autor: Janka Kristeková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: taliansko sicília

Je to pár rokov, čo sa na najväčšom Talianskom ostrove podarilo klepnúť po chápadlách mafii a obmedziť jej vplyv. Sicília si dnes pozornosť pýta inak, pozitívnejšie. Ako Afrika, Ázia a Európa pomiešaná v jednej krajine, nad ktorou drží ochrannú ruku zúrivá Etna. Plážami, pamiatkami, prírodou a nekonečným zoznamom parádnych miest.


1. Palermo

Do metropoly Sicílie sa nezaľúbiš na prvý pohľad. Na ten druhý zistíš, že za ufúľanou a posprejovanou fasádou ukrýva historické poklady. Feničania, Rimania, Gréci, Arabi, Normani a Španieli tu vytvorili pôsobivý mišmaš. Ukáže sa v umení a na architektúre desiatok budov, ktoré sa budú krásne vynímať v albume aj na Instagrame. Palermo si užiješ najmä, ak ťa bavia paláce a chrámy. Za všetky spomeniem katedrálu, z ktorej strechy sa ti ukáže celé mesto. A Palazzo dei Normani a Palatínsku kaplnku, zdobenú zlatom a drahými kameňmi.


Palermo poteší aj chuťové poháriky. Jeho prastaré trhy, kde sa miešajú farby, zápachy a zvuky, sú synonymom chutného pouličného jedla. Daj si pozor, niektoré špeciality, ako Pani câ meusa, sú len pre odvážnych.

Tipy na výlet z Palerma:

  • Monte Pellegrino. Vysoká hora, o ktorú sa mesto opiera, je plná príležitostí na turistiku alebo výlet na bicykli k svätyni sv. Rozálie a za výhľadom na zátoku a mesto.
  • Mondello je obľúbené letovisko a pláž pár kilometrov od Palerma. Svedčí jej azúrové more a jemný biely piesok. Vďaka hotelom, barom a stánkom so zmrzlinou je tu dosť živo.
  • Monreale je domov slávnej katedrály, zapísanej do Zoznamu UNESCO. Patrí k najväčším dochovaným pamiatkam normandskej architektúry na svete. Síce vyzerá obyčajne zvonku, no vnútri ukrýva poklady, zlaté mozaiky, ktoré pokrývajú všetky dostupné povrchy.
  • Cefalù. Rybárske mestečko má tiež sympatickú a zdobenú katedrálu. Ešte viac láka jeho labyrint úzkych uličiek s ukrytými odkazmi na minulosť, ako sú stredoveké umyvárne. Len pár krokov od nich, a od historického centra, je dlhá zlatá pláž. Pozri sa na ňu, a na mesto, aj z výšky, z vrcholu útesu La rocca di Cefalù.


2. Taormina

Mesto, ktoré dominuje východnému pobrežiu Sicílie, prezývajú aj Perla Stredozemného mora. Sedí na skalnatom útese hory Monte Tauro. Odtiaľ, od hradu Saraceno alebo od kostola Madonna della Rocca, kam vedie 300 krutých schodov, ťa očarí výhľadom na dymiaci vulkán a azúrové more. Aj na malebné mesto, ktorému svedčia zrekonštruované stredoveké budovy, ukryté v medovo zafarbených uličkách. Starobylé kostoly a iné pamiatky, ako Teatro Greco, úžasne zachovalé divadlo, sa v nich striedajú s gelateriami, barmi a obchodmi so suvenírmi. Vábia na prechádzku a nadýchať sa autentickej talianskej atmosféry.


Tipy na výlet z Taorminy:

  • Pláže, ktorých pri meste nájdeš hneď niekoľko. Obľúbená je kamienková Isola Bella, kde môžeš šnorchlovať v krištáľovo čistej vode Iónskeho mora. Giardini Naxos, rušné pobrežné mestečko, ležiace v jednej z najkrajších zátok ostrova, má dlhočiznú pláž, kde sa strieda piesok a kamienky. V príjemnej zátoke leží aj Mazzaro. Pláž, ktorá má viac kameňov ako piesku, poteší tým, že sa k nej dostaneš lanovkou z Taorminy.
  • Etna. Komín, ktorý neprestáva dymiť, je symbolom Sicílie. Má viac ako 3000 metrov, nevieme, koľko presne, pretože výšku zmení každá erupcia. Áno, Etna je poriadne aktívna a výbuchmi hrozí stále. Napriek tomu priťahuje tisíce turistov. V zime na lyže, inokedy v roku na turistiku a adrenalín. Na výlety lanovkou a jeepom za obrovskými krátermi a mesačnou krajinou, pretkanou stuhnutými lávovými riekami.
  • Roklina Alcantara. Pod Etnou ležia kaňony s čiernymi lávovými stenami vysoké až 50 metrov. Pomedzi ne vedie turistický chodník a preteká priezračná, ale poriadne studená voda, obkolesená panenskou prírodou.


3. Trapani a okolie

Trapani, ktoré obmývajú 2 moria, sa stráca v tieni iných kúzelných sicílskych miest. Ale obísť ho nemôžeš, najmä jeho historické centrum. Bludisko starobylých kostolov a zlatých palácov, plné romantických zákutí, dláždených ulíc a starých domov je ideálne na prechádzku. Mesto ťa tiež zasvätí do tajomstiev toho, v čom sa mu darilo najviac. Do lovu koralov a tuniakov, výroby soli a vína.

Tipy na výlet z Trapani:

  • Erice. Tajomné opevnené mestečko sa vypína na skalnatom útese nad prístavom Trapani. Svedčia mu úzke dláždené uličky, ktoré postavili z kameňa, kde nájdeš fenické, normandské a rímske stopy. Dovedú ťa do stredoveku a k hradu Erice, čo pôsobí, akoby vyrastal zo skaly. Z hora, i z lanovky, ktorá premáva z Trapani, ti ukáže nádherný výhľad.


  • Segesta. Starobylé mesto stojí na vrchole Monte Barbaro, uprostred zelených kopcov. Priláka ťa sem parádne udržiavaný dórsky chrám. Je posadený na vyvýšenine, odkiaľ dohliada na okolie. Aj divadlo, kde sa v lete ešte organizujú koncerty a predstavenia.
  • Selinunte je starogrécke mesto pri Trapani. Na svetlé farby jeho chrámov, ktoré kontrastujú s modrou oblohou a modrým morom je nezabudnuteľný pohľad. Jeho rozpálené cesty vedú okolo 8 chrámov a do sveta mýtov a legiend. Ak ich budeš mať málo, vyraz k jaskyni Rocche di Cusa, kde sa ťažil kameň, využitý aj na stavbu chrámov. Po lekcii z dejepisu pod horúcim slnkom sa isto rád osviežiš na pláži pri dedinke Marinella di Selinunte, ktorú si predtým obdivoval z vtáčej perspektívy.
  • Prírodná rezervácia Zingaro je jedným z prekvapivého množstva prírodných zákutí ostrova. Jej turistické cesty ťa prevedú okolo puklín a jaskýň, ako Grotta dell'Uzzo, kde sa našli 10000 rokov staré stopy ľudskej prítomnosti. Dovedú ťa k dramatickému pobrežiu s výhľadom na more a k niekoľkým pokojným zátokám, ktoré ukrývajú pláže, kde sa isto rád schladíš v mori.
  • San Vito Lo Capo je hádam najkrajšia pláž ostrova. Leží v zátoke medzi majestátnymi horami. Pre biely piesok a priezračnú vodu ju prezývajú aj sicílsky Karibik.


  • Saline della Laguna sú fotogenické soľné polia medzi Trapani a Marsalou. V malom múzeu ti ukážu, ako tu stáročia vyrábali soľ a pripomenú, že jej ťažba nie je len doménou Karibiku.
  • Egadské ostrovy. K brehom pokojných ostrovčekov ťa z Trapani dopravia lode. So svojimi bielymi domami a modrými dverami pripomínajú Grécko. A stále si, i vďaka tomu, že autá využívajú málo, zachovávajú pokoj a šarm. Užiješ si na nich prechádzky, jazdu na bicykli a oddych v čarovných zátokách. Na jednom z nich, na ostrove Favignana, nájdeš aj jednu z najkrajších pláží Sicílie. Leží v zátoke Cala Rossa. V minulosti bola krvavá po bitke Rimanov s Kartágincami, dnes je tyrkysová a orámovaná skalami. A úchvatná, najmä zhora.


4. Syrakúzy a ostrov Ortigia

Leží v Taliansku, a predsa je vraj najkrajším gréckym mestom. Veď ho Gréci postavili. Bohatá minulosť, za ktorú vďačí neúnavným dobyvateľom, ho dostali medzi lokality svetového dedičstva UNESCO. Zoznam jeho archeologických nálezísk a fascinujúcich budov, ktorému kraľuje grécke divadlo, je hádam nekonečný. Vedie až pod zem, kde sa prejdeš katakombami San Giovanni. Za pohľad stojí tiež Dionýzovo ucho. Asi 20 metrová jaskyňa, vytesaná do skalnej steny, ktorá bola kedysi väzením.

Pri návšteve Syrakúz neobíď ani jeho dvojičku, ostrov Ortigia. Cez jeden z dvoch mostov prejdi do spleti uličiek „Città Vecchia". Postačí, keď sa nimi budeš len tak túlať, dýchať viac ako 2500 rokov histórie. Nachádzať pamiatky ako kostol Santa Lucia alla Badia, ktorý sa pýši dielom Caravaggia.


Podvečer sa nechaj zaviesť na pobrežie. Vyrástli tam pompéznejšie bary, kde si užiješ západ slnka a kus dovolenkovej romantiky. K dokonalej dovolenke isto patrí i pláž. Nechýba ani Syrakúzam. V príjemných zátokách leží Calamosche alebo Portopalo di Capo Passero, pláž s bielo-zlatým pieskom a morom vo všetkých odtieňoch zelenej.


5. Val di Noto

Oblasť na juhovýchodnom cípe Sicílie poznačila tragédia. Katastrofálne zemetrasenie v 17. storočí zrovnalo so zemou celé mestá a dediny. Prestavali ich nanovo v barokovom štýle s miestnymi prvkami. Dnes ho poznáme ako sicílske baroko. 8 z týchto miest - Caltagirone, Militello Val di Catania, Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa a Scicli - sa dostalo až do Zoznamu UNESCO. Konkrétne pamiatky v mestečkách nehľadaj. Stačí, keď sa prejdeš ich historickými centrami, a budeš híkať nad palácmi a katedrálami a nasávať atmosféru. Ak nestihneš všetky, stav aspoň na Ragusu, na 2 úrovniach postavené bludisko.


Tvoju kondičku preverí na stovkách schodov a ukáže dychberúci výhľad z Giardino Ibleo, verejného parku s kostolmi a fontánami. Vyvýšená poloha svedčí i mestu Noto, ktorého zlato-oranžovo-pieskové budovy ohúria najmä podvečer. Neobíď ani Cataniu, mesto na úpätí Etny, kam láka rímske divadlo, hrad Ursino, ale i rušné a páchnuce rybacie trhy.


6. Údolie chrámov (Valle dei Templi) Agrigento

Sicília má archeologické nálezisko hádam na každý deň v týždni. Ak by sme mali vybrať to naj, bolo by to Valle dei Templi na juhu ostrova. Leží pri mori, medzi olivovníkmi. Síce jeho názov hovorí o údolí, no rozprestiera sa na vrchole hrebeňa s pekným výhľadom. Nálezisko, ktoré je súčasťou UNESCO, ukrýva chrámy a iné pozostatky z 5. - 6. storočia pred n.l. Láka niektorými z najzachovalejších starogréckych chrámov sveta.


Ako Concordia, ktorej dórske stĺpy akoby neohlodal zub času. Najviac vyniknú, keď na ich oranžovkastý kameň dopadnú zapadajúce slnečné lúče. Slnko zvýrazní aj Scala dei Turchi, ležiace asi 20 minút jazdy od Údolia chrámov. Je to umelecké dielo prírody, jasne biely vápencový útes, ktorý zažiari v kontraste s tyrkysovým morom.


7. Liparské ostrovy

K 7 ostrovom, pár ostrovčekom a skalným výbežkom, ktoré ležia severne od Sicílie, sa dostaneš trajektom z miest Milazzo a Messina. Za ich šarmom stojí „nebezpečný" pôvod. Ostrovy sú vulkanické a sopečná činnosť na nich stvorila drsné a pôsobivé pobrežia a fumarole. Na Stromboli a Vulcano absolvuješ túru ku kráterom stále aktívnych sopiek, po ktorej sa môžeš vyváľať v páchnucom, ale liečivom sírovom bahne.


Na najväčšom ostrove Lipari sa vyvalíš na parádnej pláži. Panarea ťa pozve za luxusom, Salina ti naleje chutnú malváziu, a spolu s Alicudi a Filicudi ti ukáže, ako vyzerá nedotknutá príroda. K tomu ti ostrovy naservírujú vodné športy ako potápanie a vyhliadkové výlety loďou. A chutné jedlá. Zalizovať sa budeš, ak ti chutia mäkkýše, ryby a kapary.

Autor a foto: Jana Kristeková
Web: https://lodouposvete.sk/