Transsibírska magistrála - rady a tipy pred cestou

03.Jún 2018 | 10:36
Autor: martin navrátil
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: transsibírska magistrála

Vedel si, že dnes cestovanie v Rusku patrí medzi najlacnejšie na svete? Aj vďaka dvojnásobnému prepadu ruského rubľa je dnes mnoho častí najväčšej krajiny na svete omnoho dostupnejších ako to bolo pred pár rokmi.

A ako sa najlepšie prepravuje skrz celým Ruskom? No predsa Transsibírskou magistrálou! V tomto článku sa dozvieš nielen koľko stojí taká cesta, ale aj ako to vo vlaku vyzerá a čo všetko potrebuješ.


Kade sa vlakom dostanem?

Celkovo sa transsibírska magistrála delí na tieto časti:

  • Transsibírska železnica Jej dĺžka je 9 259 km a vedie na trase Moskva – Vladivostok. Cesta trvá celkovo 6 nocí. Najlegendárnejšími vlakmi sú vlak č. 2 smerom do Vladivostoku a vlak č. 1 smerom do Moskvy. Tieto vlaky patria medzi najlepšie vybavené, najčistejšie a všetko v nich funguje.
  • Transmongolská železnica Postavená bola v roku 1950 a vedie cez Rusko, Mongolsko a Čínu. Vlak č. 19/20 ide kaţdýtýţdeň a pouţíva hlavne čínske vagóny. Trasa je dlhá 7 621 km, vlak ide v utorok z Moskvy a cesta trvá 6 nocí. Z Pekingu odchádza do Moskvy v stredu. Táto trasa spája najmä tri veľké mestá – Moskvu, Ulanbátar a Peking.
  • Transmandžuská železnica Postavená bola v roku 1900 a vedie cez Rusko a Čínu. Dĺţka trasy je 8 986 km a cesta trvá 6 dní. Vlak z Pekingu ide naspäť do Moskvy v sobotu.


Kde si viem kúpiť lístok na vlak?

Je to veľmi jednoduché. Na oficiálnej stránke www.rzd.ru sa zaregistruješ a vieš si jednoducho zakúpiť vlakový lístok na hociktorý úsek v rámci trasy. Niektoré úseky si vieš zakúpiť aj na železničnej stanici v Bratislave. Najlepšie je však to spraviť cez spomenutú stránku, kde si vieš vybrať miesto a čas.

Nikdy nechoď cez iné stránky, lebo tie majú niekedy aj dvojnásobné ceny. Tak ako si kúpiš vlakové lístky na Slovensku cez oficiálny web, sprav to aj ty cez oficiálnu stránku www.rzd.ru


Ktorým vlakom ísť?

Na transsibírskej magistrále – a v Rusku vo všeobecnosti – platí, že čím nižšie má vlak číslo (napríklad najlegendárnejší vlak č. 1 smerom do Moskvy resp. vlak č. 2 smerom do Vladivostoku), o to je modernejší, je klimatizovaný a je jednoznačne na lepšej úrovni ako vlaky na Slovensku. Ak sa číslo vlaku blíži k číslu 80 a vyššie, v tom prípade už ide o staršie vagóny a je z nich cítiť opotrebovanosť. Čiže čím je číslo nižšie, tým lepší resp. komfortnejší je vlak.


Triedy

Vlak je rozdelený na niekoľko kategórií:

  • 1. trieda ,,spalnyvagon" – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, v ktorom máte pocit komfortu, ale nenachádza sa v každom vlaku.
  • 2. trieda ,,kupe" – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne je, ak ste skupina štyroch ľudí/kamarátov/známych. Bude to o to zábavnejšie, lebo ste stále spolu.
  • 3. trieda ,,plackartny" – otvorené kupé, lôžka sú umiestnené aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Keď si niekto otvorí sardinky s cibuľou – a verte, že niekto to určite urobí – budete to cítiť v celom vagóne. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to. Pozri ako to vyzerá naživo:



Stravovanie vo vlaku

Vo vlakoch sú reštauračné vozne, kde sa platí ruskými rubľami. Vo vlaku je široký výber jedál a okrem jedla kúpite aj vodu či pivo. My však odporúčame kupovať si jedlo počas zastávok vlaku, čiže keď vlak zastaví na dlhšiu dobu na niektorej železničnej stanici. Na vlakových staniciach, najmä na ruských, totiž domáci často predávajú čerstvé jedlo, ktoré je väčšinou lacnejšie ako vo vlaku a chutnejšie. Aké jedlá sa predávajú? Najmä:

  • bliny – palacinky s džemom, tvarohom alebo aj s mäsom
  • pirohy/pirôžky – plnené mäsom, zemiakmi alebo kapustou
  • rôzne druhy mäsa so zeleninou, zemiakmi
  • čerstvo nazberané čučoriedky, maliny, ale aj uhorky – čerstvé aj kvasené


Strava na vlakových staniciach je dobrá, preto si vţedy pozrite harmonogram zastávok vlaku, aby ste vopred vedeli kde a ako dlho bude vlak stáť. Zásoby jedla si stihnete urobiť najlepšie vtedy, ak vlak stojí v stanici minimálne 20 minút. Okrem toho každý vagón má svoju sprievodkyňu, ktorá vám za ruské ruble predá kávu, čaj, sladkosti, ale aj vodu. Vo vagóne sa nachádza aj horúca voda na zalievanie polievok, kávy a čaju. Žiadne samovary v kupé už nie sú.


Hygiena

Je jedno, ktorú triedu si vyberiete, vtedy dostanete na cestu čistú plachtu, obliečky a malý uterák. V každom vagóne sa nachádzajú spoločné toalety a umyvárky so studenou tečúcou vodou. Krátko pred príchodom do železničnej stanice sa toalety uzamykajú a otvoria ich až keď sa vlak opäť pohne zo stanice (Sprcha sa vo vlaku väčšinou nenachádza. Sprcha je vo vlaku číslo 1 a 2 dostupná pre 1. triedu. Veľmi čisté sprchy sa inak nachádzajú na vlakových staniciach a keď má vlak dlhšiu prestávku, môžete sa osprchovať za poplatok okolo 200 RUB.


Koľko stojí lístok?

Čím nižšie číslo vlaku, tým drahší lístok. Pri dnešnom kurze lístok na trase Moskva – Vladivostok v triede ,,plackartny" vo vlaku číslo 70 stojí cca. 157 Eur za 7 dní a 7 nocí vo vlaku.


Môžem si kúpiť jeden lístok a vystupovať kde chcem?

Nie. Lístok si kupuješ podľa toho kam chceš ísť. Tak napríklad chceš vidieť Moskvu, Novosibirsk, Irkustk, Chabarovsk a Vladivostok. Čiže si kupuješ lístky na presne tieto úseky! Lístky nefungujú ako ,,openticket".


Ako je to s časom?

Počas celej trasy na transsibírskejplatí moskovský čas. Teda vo vlaku a na železničných staniciach. Je to preto, aby sa človek nestratil zo 7 rôznych časových zón.


Ako vyzerajú železničné stanice?

Budeš prekvapený ako sú stanice čisté a hlavne ako tam všetko funguje. Reštaurácie, úschovňa batožiny, odpočinková zóna, sprchy, wifi, dokonca aj detský kútik.



Hľadáš doplňujúce informácie? Itinerár cesty, kde zastaviť, čo si pozrieť a rozpočet? Pozri jeden z najčítanejších cestovateľských webov Travelistan http://travelistan.sk/transsibirska-magistrala-itinerar-cesty-rozpocet-viza/