10 dôvodov prečo vyskúšať Work and Travel programy

04.Mar 2016 | 00:44
Autor: Monika Farkašová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: work and travel

Z každej strany počúvaš o tom, čo všetko zažili tvoji kamoši a spolužiaci na Work and Travel, no ty stále ešte váhaš? To je úplne prirodzené. Strach z nepoznaného býva občas oveľa väčší ako túžba cestovať. Ak však čo i len malým kúskom duše o Work and Travel programoch uvažuješ, neprestávaj čítať.


Vytvorila som mojich top 10 dôvodov, prečo som sa rozhodla pre Work and Travel a prečo sa tam vraciam znova. Veľa z nich ti bude od začiatku jasných, ostatné rada vysvetlím.


1. Dobrodružstvo

Kedy, keď nie teraz? Možností ako sa dostať do USA či Kanady nie je až tak veľa. Work and Travel programy sú skvelé v tom, že zaručujú J-1 víza, vďaka ktorým môžeš 4 mesiace pracovať a 30 dní cestovať. Za tento čas prežiješ kopec skvelých (občas aj horších) dní, no jedno je jasné – zažiješ dobrodružstvo, na ktoré budeš spomínať celý život.


2. Cestovanie

Môj dôvod no.1. Kamkoľvek sa v Amerike vyberieš, uvidíš miesta a veci, aké v Európe nenájdeš. Nemusíš mať precestovaných milióny európskych kilometrov, aby si vyskúšal tie najlepšie americké mestá. Dokonca som stretla desiatky mladých ľudí, ktorí prvé cestovateľské skúsenosti získali až na WaT. Odvtedy cestujú stále.


3. Sám sebe pánom

Každý mladý človek by si mal vyskúšať „bývanie bez maminky". Naučí ťa variť, prať, upratovať, zistíš, že na nákup naozaj musíš ísť aj keď prší a že ten riad sa neumyje sám.Tu si však dávaj pozor na to, s kým sa rozhodneš vycestovať, pretože nezhody s priateľmi vznikajú práve pre rozdielne návyky z domova.


4. Native speaker za pár mesiacov

Áno, štyri mesiace z teba spravia kráľa angličtiny. Nie preto, že sa budeš nachádzať v Amerike, ale preto, že budeš prinútený hovoriť. V obchode, v práci, s novými priateľmi či len tak na ulici. Jednoducho všade. Ak je práve angličtina tvoj kameň úrazu, nezúfaj, po pár týždňoch si na ňu zvykne úplne každý.


5. Spoznávanie nových kultúr

Strávenie leta s ľuďmi z desiatok krajín je veľmi oslobodzujúce. Naučíš sa po poľsky,chytíš pár fráz z maďarčiny, vyjdeš na pivko s Čechmi, posedíš si na barbecue s Amíkmi, ale hlavne zistíš, že všetci, ale že úplne všetci, sme odlišní. A to je na tom to krásne.


6. Práca na mieste, kde to budeš milovať

Lákajú ťa hory a turistika? Pracuj v kempe. Miluješ slnko a more? Vyber si Miami alebo Kaliforniu. Chceš zažiť ruch veľkomesta? Vyskúšaj New York. Je len na tebe, kde prežiješ svoje vysnívané leto.


7. Odvaha

WaT ťa naučí nebáť sa. Odbúraš všetky zábrany či už v rozprávaní, v nadväzovaní priateľstiev, alebo cestovaní. Z tejto odvahy budeš potom čerpať celý svoj život. Na konci svojho amerického dobrodružstva zistíš, že si precestoval tisícky kilometrov, zažil nezabudnuteľné chvíle, vyskúšal si, aké to je starať sa sám o seba a toto všetko ťa určite posunie vpred.


8. Skúsenosti

Skúsenosti sú asi najviac, čo môžeš počas svojho pobytu získať. Pomôžu ti v štúdiu na vysokej škole, ale aj s hľadaním práce na Slovensku. Svoje leto v Amerike zúročíš aj v životopise, kde tvoj zamestnávateľ uvidí, že ti angličtina ide od ruky. Rovnako si vytvoríš predstavu o tom, čo by si chcel po skončení štúdia robiť.


9. Iné vnímanie sveta

Leto v Amerike rozšíri tvoje obzory. Prestaneš sa trápiť maličkosťami a budeš si viac vážiť rodinu. Zistíš, že každá krajina funguje inak a že si z nej môžeš zobrať len to najlepšie. Mňa milý a ústretový prístup Američanov naučil byť zhovievavejšou a trpezlivejšou.


10. Vôňa dolárov

Posledný, ale predsa dôležitý element sú peniaze. Ak si svoje cestovanie svedomito naplánuješ, domov sa predsa len vrátiš s vynoveným šatníkom a pár stovkami dolárov vo vačku. Niekoľko eur ti na účet pribudne aj počas roka. Ako študentovi sa ti totiž vrátia v priebehu marca dane, ktoré si musel počas leta odviezť.


Autor: Monika Farkašová

Instagram: @moncifa