​7 tipov: čo robiť, ak sa váš let zruší, oneskorí alebo sa prekročí počet rezervácií

31.Júl 2018 | 00:00
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: SKYCOP

Mnohí z nás už čelili nepríjemnej situácii, keď sa práve chystáte na dovolenku alebo služobnú cestu, no let sa zruší, či oneskorí. Cestujúci sa tak na letisku stanú uväznenými rukojemníkmi. Podľa štatistík si každý desiaty Európan zažil situáciu, kedy sa let oneskoril, zrušil, nekonal alebo si ako cestujúci musel na príchod batožiny počkať alebo ju vôbec neobdržal. Ale viete kde a o akú náhradu škody za nepríjemností sa môžete uchádzať?


Najskôr musíte vedieť rozlíšiť situáciu, kedy máte nárok na odškodnenie a kedy zas nie.


  • Ak by ste museli čeliť situáciám ako sú vojenské útoky, nepriaznivé poveternostné podmienky, výrobné vady na lietadle, či štrajky pracovníkov, za ktoré letecká spoločnosť nie je priamo zodpovedná, nebudú vám nahradené finančné ani morálne škody.
  • Ak sa však váš let oneskorí o viac ako 3 hodiny (ako čas príchodu sa rozumie otvorenie dverí lietadla, nie čas pristátia), ak sa let zruší menej ako 14 dní pred odletom, alebo sa prekročí počet rezervácií, máte nárok na odškodné v súlade s nariadením Európskeho parlamentu.


Marius Stonkus, generálny riaditeľ spoločnosti SKYCOP, ktorý obhajuje práva cestujúcich v boji proti nekorektnému správaniu leteckých spoločností v prípadoch, kedy majú byť vrátené peniaze za let, prostredníctvom medzinárodnej platformy www.skycop.com hovorí, že pokiaľ prípad spadá pod Európsku úniu, môžete od leteckej spoločnosti požadovať odškodné až do 600 €. Napriek tomu majú spoločnosti rôzne páky na to, ako podobný proces oddialiť, či sa mu kompletne vyhnúť tým, že využijú byrokratickú chybu.

Špecialisti zo spoločnosti SKYCOP radia, čo máte robiť, aby ste peniaze, ktoré vám oprávnene patria získali naspäť:


  • Aj v prípade, kedy viete, že sa váš let môže oneskoriť, dostavte sa na letisko včas, aby ste stihli check-in pre váš let. Ak tak neurobíte, strácate nárok na náhradu škody.


  • Ak sa let zruší, trvajte na tom, aby sa o vás postarali: môžete žiadať o telefonát s príbuznými, prístup k internetu, poskytnutie jedla a vody.


Nikdy neprijímajte smiešne kompenzácie, ktoré sú skôr paródiou (poukážky na stravu, kupón na iný zájazd, bezplatné cestovné kupóny atď.). Rovnako nepodpisujte dokumenty, kedy vzdáte ďalších nárokov na odškodné, v prípade, že takúto smiešnu kompenzáciu prijmete.


Podajte sťažnosť čo najskôr – v niektorých krajinách vám zákon môže poskytnúť len veľmi krátku lehotu.


  • Ak sa príchod vašej batožiny oneskorí, ihneď kontaktujte pracovníkov v príletovej hale a vyplňte sťažnosť. Ak opustíte letisko, sťažnosť na chýbajúcu alebo oneskorenú batožinu, ktorú podáte neskôr môže byť zamietnutá.
  • Ak lietate v skupine, vedzte, že náhrada škody sa vypláca každému cestujúcemu individuálne – nenechajte sa oklamať spoločnosťami, ktoré cestujúcich zavádzajú.
  • Ak sa jedná o obchodný let a letenku vám zaplatila firma, nestrácajte nádej – náhrada za škodu musí byť vyplatená osobe, ktorej meno je uvedené na letenke a nie osobe ktorá za let zaplatila.


Zistiť viac