​9 úžasných dediniek v Taliansku, ktoré sa oplatí navštíviť!

14.Jan 2017 | 03:00
Autor: Tomáš Hegli
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: taliansko

Keď sa povie Taliansko, väčšina z nás si vybaví Rím, Florenciu, Benátky či Miláno. Majú svoj šarm a každoročne priťahujú milióny turistov. Rozhodne sa môžu pochváliť svojou úžasnou atmosférou, neopakovateľnými zážitkami a jedinečnými pamiatkami. V celom Taliansku je však ukrytých hneď niekoľko malých a menej známych miest, ktoré sa v mnohom týmto veľkomestám vyrovnávajú, ba ich aj predbiehajú. V skutočnosti sú práve tieto malinké dedinky naozajstnou truhlicou, ktorú by mal každý nadšenec cestovania otvoriť a preskúmať. Tu je 9 najúžasnejších dediniek roztrúsených po celom Taliansku:


1. Vernazza

Túto malú dedinku nachádzajúcu sa v Cinque Terre určite poznáš a ani o tom nevieš. Práve toto miesto je centrom všetkých tých úžasných farebných fotografií, ktoré nájdeš na Facebooku, Google alebo Pintereste. Dedinka a jej obyvatelia rozhodne vedia, na akom jedinečnom mieste žijú. Vernazza je miesto, ktoré jednoducho musíš vidieť. Očakávania budú preto naozaj vysoké, ver však, že všetky budú dokonca prekonané! Najkrajší pohľad na Vernazzu sa naskytne z neďalekého kopčeka, na ktorý sa dostaneš počas skúmania odľahlejších ulíc. Výstup je však jednoduchý a zvládne ho aj dieťa. V okolí dedinky Vernazza sú ďalšie 4 dediny nachádzajúce sa v regióne Cinque Terre, takže je výhľad naozaj jedinečný.


2. Portofino

Ďalšou z destinácií, ktorá rozhodne stojí za návštevu pokiaľ ste v regióne Cinque Terre, je dedinka s názvom Portofino. Miestečko je pomerne blízko k Janovu a teda aj k letisku a výlet sem určite oceníte. Aj v tejto dedinke nájdete množstvo farebných domčekov, ktoré sú doplnené o vidiecku atmosféru s morom nablízku. Portofino teda využívajú aj pouliční dizajnéri, ktorí tu ponúkajú okrem svojej úžasnej práce aj produkty na zakúpenie. Možno práve tieto obchodíky kazia celkový dojem, nenechaj sa však odradiť! Stále je to príťažlivé miestečko so svojským duchom, ktoré láka turistov z celého sveta.


3. San Gimignano

Ak by existovala perfektná a ideálna pohľadnica, ktorá by dokonale zachytila krásu Toskánska, bola by na nej zobrazená dedinka San Gimignano! Je to miesto ako keby postavené iba kvôli relaxu, kráse a oddychu. Vďaka všadeprítomným viniciam ti ponúkne úžasné prázdniny, pri ktorých naberieš stratenú energiu so svojou rodinou a priateľmi. Práve preto túto dedinku vyhľadávajú ľudia z miest, ktorí chcú pred hlukom, hektickosťou a stresom aspoň načas utiecť. Stačí si naliať pohár vína, pohodlne sa usadiť a vychutnávať si Toskánsko.


4. Positano

Kaskádové vŕšky posypané farebnými domčekmi – to je Positano, ďalší z drahokamov Talianska. Dedinka Positano sa nachádza v regióne Amalfi a ponúka príťažlivý kontrast prírody. Na jedinom mieste sa spájajú vrchy, more a ľudská činnosť v podobe úžasných domčekov. Celá scenéria vyrazí dych nejednému skúsenému cestovateľovi a ty budeš mať pocit, že si našiel miesto svojho života.


5. Castelmezzano

Malebná dedinka Castelmezzano sa nachádza na juhu Talianska v regióne Basilicata. Je to jedno z tých miest, ktoré sú cez deň prekrásne, no v noci sú priam magické. O tomto miestečku si pravdepodobne nepočul, no hneď ako uvidíš fotografie bude naozaj ťažké vyhodiť ho z mysle. Raz ho jednoducho musíš navštíviť.


6. Alberobello

Dedinka s melodickým názvom je charakteristická svojimi unikátnymi budovami , vďaka ktorým je súčasťou UNESCO Svetového dedičstva. Alberobello vyzerá ako žiadna iná talianska dedinka a je naozaj jedinečným miestom, ktoré musíš zažiť. Silná história siahajúca až do začiatku 16. storočia sa na meste podpísala a preto je jednoznačným unikátom nielen v Taliansku.


7. Manarola

Rovnako ako Vernazza, aj táto dedinka je známa z mnohých fotografií, ktoré teraz dostali už aj meno. Kopce s hranatými a farebnými domčekmi sú notoricky známou scenériou, ktorá definuje celé Taliansko. Ako každé talianske mesto, aj Manarola ponúka množstvo zaujímavých reštaurácií a obchodíkov s domácou zmrzlinou, ktoré stoja za vyskúšanie. Návšteva Manaroly je úžasným a inšpiratívnym zážitkom a dokonalá zmrzlina je príjemným bonusom.


8. Pitigliano

Domčeky a budovy priam vyrastajúce zo zeme? To je dedinka Pitigliano, ktorá žije v najpevnejšom zväzku s prírodou. Jedinečné miesto, ktoré vyzerá úplne nereálne, a predsa existuje! Leží v objatí okolitých lesov, čo robí z Pitigliana ešte čarovnejšiu a magickejšiu destináciu. Ak budeš mať možnosť vyšplhať sa na niektorú z budov, odmenou ti bude neopakovateľný výhľad na dychberúci toskánsky vidiek. Po návšteve tejto dedinky na ňu budeš myslieť ešte naozaj veľmi dlho.


9. Civita di Bagnoregio

Dedina Civita di Bagnoregio leží na kopci a je to jedno z najrustikálnejších miest v celom Taliansku. Silný mystický nádych dodáva destinácií nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú buď budeš milovať alebo sa jej budeš báť. Ak to bude prvý prípad, dedinu si zamiluješ a vytvoríš si k nej rodičovský vzťah.


Autor: Tomáš Hegli