Alnwick castle - skutočný domov Harryho Pottera

27.Okt 2018 | 10:00
Autor: Maca Huterová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: Alnwick anglicko

Ktorý skalný fanúšik Harryho Pottera by nepoznal Alnwickcastle? Miesto, z ktorého Chris Columbus v prvých dvoch častiach urobil čarodejnícku školu Rokfort.


Kde sa tento hrad nachádza a kto ho vlastní?

Alnwickcastle sa nachádza v britskej časti Northumberland, 55 km od Newcastlu. Hrad vlastní vojvoda z Northumberlandu a aj ho stále používa ako rodinné sídlo. Rodina ale využíva iba časť hradu, zvyšok je v letnom období sprístupnený turistom. Po Windsore je to druhý najväčší obývaný hrad v Británii.


Ako sa na hrad dostanem?

My sme na Alnwick vybrali z Edinburghu, ktorý je vzdialený 140 km. Na Waverlystation (železničná stanica v Edinburghu) sme nastúpili do rýchlovlaku a vystúpili sme v Almouthe, ktorý je vzdialený 5 km od mestečka Alnwick. Z Almouthu sme sa potom zviezli autobusom. Lístky na vlak odporúčam kupovať čím skôr, ideálne hneď po letenkách. Platí tu totiž pravidlo, že čím skôr ich kúpite, tým budú lacnejšie. Kupovala som ich na stránkach Scottrail, spolu s lístkami na autobus.

Koľko stojí vstupné

Vstupné do Alnwicku stojí 16 libier na mieste a 14,40 online. Platnosť lístka sa dá na webe predĺžiť na celý rok, čo však pravdepodobne využije málokto. Pokiaľ by ste chceli navštíviť aj záhrady aj hrad, zaplatíte 28 libier na mieste a 25,26 online.


Armour and weapons

Pre návštevníkov hradu je pripravených veľa atrakcií a nudiť sa rozhodne nebudete. Ako prvé sme si vyskúšali zbrane a brnenie. Animátor nám popisoval a ukazoval jednotlivé zbrane ako meč, kopiju, dýku, nechal nás vyskúšať si helmu, meč a časť krúžkovej zbroje. Nezávidím stredovekým rytierom, nemala som na sebe celé brnenie, ale iba časť krúžkovej zbroje, helmu a v ruke meč a už toto samo o sebe bolo poriadne ťažké.


DragonQuest

Druhou atrakciou, ktorú sme navštívili, bol Dragon Quest. Je to interaktívny príbeh určený aj pre deti. Prejdete sa po lanovom moste, zamotáte sa v bludisku, necháte sa vystrašiť čarodejnicou a nakoniec na vás zaútočí drak. Audio-vizuálne efekty sú celkom realistické, takže menšie deti môžu poriadne vystrašiť a rozplakať. Nám sa toto putovanie natoľko páčilo, že sme si ho dali dvakrát.Broomsticktraining

Jedna z atrakcií, na ktorú som sa veľmi tešila bol Broomsticktraining. Tréning sa konal každú hodinu a pôvodne sa malo naň prihlasovať vopred, nakoľko kapacita skupiny bola obmedzená. Keď sme však na Alnwicku boli my, tak to nebola potreba, jednoducho sme sa postavili do radu ku školiteľovi. Za seba musím povedať, že to bola super zábava.

Nebojte sa, že sa budete strápňovať, alebo, že je to iba pre malé deti. Ja som nebola ani zďaleka najstaršia, kto na tento tréning šiel. Tak dobre som sa už dávno nezasmiala. Najskôr sme sa naučili ako sa vysadá na metlu. Metlu sme držali pred sebou a za pokriku „Mount" sme si ju hodili medzi nohy. „Lietanie", alebo teda behanie po nádvorí, bolo sprevádzané pokrikmi „Wush, wush, wush". Celý Broomsticktraining trval asi pol hodinu. Po skončení nám nechali metly, aby sme sa mohli vyfotiť ako ju magicky zdvíhame zo zeme, alebo ako na nej letíme.Film tour

Nenechali sme si ujsť ani prechádzku so Simonom, ktorý nám rozprával pikošky z natáčania jednotlivých filmov. Najviac sa samozrejme zameriaval na Harryho Pottera. Nevynechal ale ani Transformerov, Robina Hooda a Downtown Abbey.


Prehliadka hradu

Mohli sme sa ísť pozrieť aj do samotného hradu. Ako som na začiatku písala, vojvoda obýva iba niektoré časti. Môžete tu vidieť kaplnku, knižnicu, salóniky, neuvidíte pochopiteľne spálne. Hrad je nádherný, všade sú fotky hradného pána, jeho rodiny a predkov. Veľmi vtipne majú zakomponovaný obrovský televízor v knižnici. V hrade nájdete aj celú jeho históriu. Od Wiliama Dobyvateľa až po súčasného Vojvodu z Northumberlandu.


Ostatné aktivity

Na Alnwicku si môžete vyskúšať strieľanie z luku ( za toto sa platí extra 3,5 za 5 šípov), môžete si skúsiť stredoveké oblečenie, vyrobiť keramiku alebo výrobky z papiera, prípadne si posedieť v hradnej kaviarni. Okrem Film tour hrad ponúka aj historickú tour, kde sa dozviete všetko o histórií hradu a o bývalých hradných pánoch. Nie každý deň sa koná všetko. Časy si vždy zistite na tabuli pri vstupe. Všetko okrem Archery je zahrnuté vo vstupnom.


Oplatí sa to?

To si musí každý zvážiť sám. Ja ako fanúšik Harryho Pottera som tento hrad túžila navštíviť a naozaj ma nesklamal, skôr naopak, príjemne prekvapil. Či už čo sa týka mailovej komunikácie, ľuďmi, atrakciami, vysvetľovaním. Za mňa, prístup k návštevníkom aký sa len tak nevidí.


Facebook: https://www.facebook.com/WanderDays.eu/
WEB: http://wanderdays.eu/