Aké je mesto anjelov?

17.Jún 2017 | 18:00
Autor: Roman Málik
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: usa los angeles

Na prelome rokov 2016 / 2017 som mal možnosť stráviť pracovne dokopy mesiac a pol v meste anjelov - Los Angeles. Flákali sme sa hlavne po meste, ale vďaka voľným víkendom sme mali možnosť vidieť aj San Francisco a jeho Alcatraz, Yosemite, či prehrať 40 eur za 10 minút v Las Vegas.


Moje postrehy sa týkajú hlavne Los Angeles, keďže som zatiaľ nemal možnosť precestovať aj iné zákutia Ameriky. Popravde, zaujímalo by ma, čo ľudia na tej Amerike vidia? Hoover Dam bol síce krásny, západ slnka z Griffith observátoria tiež, dokonca aj večerná Santa Monica plná ľudí má niečo do seba. Sú to krásne miesta, ale nie až tak, aby som sa pri otázke "Aká je Amerika?" začal rozplývať a chváliť ju ako najlepšiu krajinu na svete. Pochodil som krajiny, ktoré ma očarili oveľa viac.


Tri najzásadnejšie veci, ktoré mi v LA zvýrazňovali vrásky na čele:

● Zápchy zápchy zápchy (nie moje) - Predstavte si 6 prúdovú diaľnicu, na ktorej je zápcha. A vy idete hodinu 20-30 km/h. Nezvykol by som si na to, že veľkú časť svojho života mám stráviť v aute. Na druhej strane, v LA sa mi šoférovalo úplne super, aj keď nám ako pravým chlapom trvalo nájsť rezervu asi 10 minút. Kto by bol povedal, že nebude v kufri, ale pripevnená zospodu na aute a bude 2 krát užšia ako zvyšné tri gumy na SUV? Ešte aj recepčný Ajai to zjavne sledoval na bezpečnostnej kamere, lebo po tom čo sme vymenili koleso a šli dnu, s úsmevom na tvári podpichol: "You are quite busy today...hmm... Mr. Malik...you and your gang." Nevadí, každý deň sa učíme. Musím uznať, že šoféri sa mi zdali ohľaduplnejší a zvykol by som si aj na ten automat a široké cesty.

● Vzdialenosti - Žijem na východe, konkrétne v Košiciach. Keby som sa v piatok večer rozbil, nemal peniaze na taxík a nešiel by ani autobus, tak si to z mesta domov odšľapem do hodiny. Dávam prednosť menším mestám a Los Angeles je veľmi rozsiahle. Keby som nebýval v centre, nevedel by som si predstaviť život bez auta.

● Niektorí milí premilí ľudia - Ja si proste neviem pomôcť, ale mne neustále milí a ochotní ľudia prídu neúprimní. Niekedy mám potrebu prehodiť pár sarkastických poznámok s mrzutou Betou zo šenku. Čo sa týka žien, najväčšiu koncentráciu pekných dievčat som zažil vždy na večernej Santa Monice. Stále je to však nič oproti tomu, keď si sadnem na letnú terasku tu u nás a s pivkom v ruke neviem, kam skôr pozerať.


Prečo by som tam chcel žiť?

● Pre nekonečný počet možností, kde sa môžeš najesť, kultúrne vyžiť, zašportovať si...proste robiť hocičo na čo máš chuť.

● Pre pocit, že raz možno stretnem na ulici Meghan Markle, zamiluje sa do mňa, opustí kvôli mne princa Harryho a budeme žiť šťastne až do smrti.


Pár ďalších zaujímavostí, ktoré sa oplatí LA vedieť:

● Kde je normálne pečivo??? - Musíte dobre hľadať, aby ste si kúpili normálne pečivo. Sladký chlieb, sladké buchty...sladké sladké sladké. Ja sladké nemusím.

● Odbočenie doprava na červenú je povolené, ak nikoho neobmedzíte. Avšak musíte zastaviť na stopke, a až potom prejsť.

● Sprepitné je život - V reštauráciach a baroch žijú čašníci hlavne z toho a je to cítiť. Tú spomínanú mrzutú Betu zo šenku tam určite nenájdete. Stretli sme Slovenku, ktorá nám povedala, že to sú tie najlepšie práce, ktoré LA ponúka. Sprepitné je väčšinou 10-20 percent. Samozrejme, bavíme sa o prácach bez nutnosti mať vysokoškolské vzdelanie.

● Ako sa máš? - Ferko, keď sa ťa to spýta v USA sympatická čašníčka po tom, čo si objednáš drink, nebalí ťa... a vôbec s tebou nechce ísť na rande. Skúsiť to samozrejme môžeš a možno zaboduješ, ale pre nich je to len zvyk a zdvorilosť.

● Všeobecná zdravotná prehliadka niečo stojí - kolega mal problémy s tlakom, tak sme ho odviezli k lekárovi. Za základnú prehliadku po nás chceli 180 dolárov. Táto veta mala na kolegu veľmi liečivé účinky. Skončili sme v nemocnici, kde nám akceptovali cestovné poistenie a cítil som sa tam presne ako v amerických filmoch.

● Najlepší udón v meste určite nie je v obchodnom centre, kde to už pri vstupe k food courtu smrdí ako na smetisku a na tanier vám dajú...no ja ani neviem čo to bolo, ale smrdelo to dosť autenticky...teda ako zo smetiska. Ak ti niekto bude tvrdiť opak...never!


Toto sú miesta, ktoré sa mne najviac páčili a určite ich odporúčam navštíviť ak budete mať čo i len deň, dva na návštevu Los Angeles.

● Griffithovo observátórium - Odporúčam tam ísť na západ slnka. Je to očarujúce miesto. Na jednej strane Hollywood sign a na druhej svetielkujúce mesto ponárajúce sa do noci. Málokedy sa ti podarí zaparkovať priamo hore. Takže v kľude zaparkuj dole pod kopcom a prejdi sa tých 15 minút za krásnymi výhľadmi. Hlavne si dole nezabudni statív, keď ideš fotiť časozber ako ja.


● Pláž Santa Monica - Čo je lepšie ako sadnúť si na piesok a užiť si koniec dňa s nohami vo vode? Pri jednej návšteve som dokonca zažil požiadanie o ruku. Samozrejme dievča povedalo áno a od móla dostali neuveriteľný aplauz. Na pláži nájdeš hrazdy, kruhy a kadečo pre tvoje krajšie a zdravšie telo.

● Chodník slávy - povinné miesto pre všetkých návštevníkov Los Angeles. Prejsť sa po chodníku slávy a nájsť svojich obľúbených hercov. Choď tam večer kvôli lepšej atmosfére a väčšiemu počtu pouličných umelcov.

● Múzeum umenia - Fotku nedám, lebo nemám :D. Skoč tam večer a uvidíš ako vyzerá jednoduché a očarujúce umenie.

● Downtown - samotné centrum mesta plné mrakodrapov, inštitúcii a potulujúcich sa bezdomovcov. Najedz sa v čínskej štvrti alebo na Grand Central Markete, pozri si Walt Disney Concert Hall a západ slnka si uži z Los Angeles Department of Water and Power.


● Park Vista Hermosa - Čo nespravíš pre trošku zelene? Tento park je priamo za centrom mesta. Ktorý film ti pripomína moja fotka?


Ak chceš vidieť fotky a video z ďalšieho tripu medzi prvými, tak lajkuj: https://www.facebook.com/romanmalikph a followuj: https://instagram.com/roman.malik

Autor (foto a video): Roman Málik

Príkladám video, ako vyzerá mesto anjelov mojimi očami: