Aké je to byť turistom na Azoroch

04.Jún 2020 | 11:00
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: azory ponta delgada portugalsko

Azory alebo aj Azorské ostrovy ležia v modrom Atlantickom oceáne, medzi Európou a Amerikou: ostrovy tvoria súostrovie, autonómnu oblasť Portugalska a sú rozdelené do troch geografických skupín: východná časť zahŕňajúca Santa Maria a São Miguel, centrálna časť vrátane Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico a Faial a západná časť, ktorú tvoria Corvo a Flores. Každý azorský ostrov, hoci je súčasťou súostrovia, má svoju vlastnú identitu. Aj keď všetky ponúkajú mimoriadne prírodné dedičstvo, ponúkajú tiež jedinečné zážitky pri spoznávaní krajiny, tradícií, kuchyne a architektúry.

Neexistujú slová, ktorými by sme mohli opísať a definovať magické kúzlo týchto deviatich charizmatických ostrovov. Boli sformované starými sopkami a v priebehu storočí postupne obývané odvážnymi a milými ľuďmi. Azory sú teda miestom rôznych zážitkov a nádherných emócií.


Na týchto prekrásnych ostrovoch je veľa možností, ako tráviť voľný čas. Prechádzka nádhernou krajinou plnou hustých lesov pri pobreží, golf na jednom z najlepších a najmenej využívaných ihrísk na svete (green je uznávaný aj inštitúciou IGTM - medzinárodnou asociáciou pre golf vo svete), či relax v prírodnej karbonizovanej vode, vodopády a umelé bazény so železitou vodou - to sú len niektoré z množstva aktivít, ktoré si môžete užiť.

Sledovanie veľrýb, kanoistika a kajaking, jazda na plachetnici či jazda na koni sú ďalšie činnosti, nad ktorými by ste mali určite popremýšľať. Návšteva mesta Angra do Heroismo a krajiny kultúry viníc na ostrove Pico, svetového dedičstva zapísaného do zoznamu UNESCO, sú ďalšími zážitkami, ktoré môžete objaviť.


Turistika

Ostrovy ponúkajú hustú sieť približne 70 zmapovaných trás, rozdelených podľa úrovne náročnosti, vzdialenosti a typu trasy (lineárna alebo kruhová - cirkulárna). Pri prechádzkach do vnútrozemia od pobrežia si vychutnáte nádhernú krajinu vyznačujúcu sa hustými pobrežnými lesmi, borievkami a zvyškami pôvodného lesa laurissilva.

Majte však oči otvorené, ostrovy ponúkajú oveľa viac ako len nádhernú vegetáciu: sopky, vodopády, vinice, typické domy, veterné mlyny, rybárske člny a koraly. Navyše, na pobreží sú medzi skalnými útvarmi vytvorené prílivové miesta na kúpanie, skvelé na osvieženie po celodennej námahe!


Plávanie s divo žijúcimi delfínmi a pozorovanie veľrýb

Azorské ostrovy sú jedným z najlepších miest na pozorovanie veľrýb na celom svete. Je možné pozorovať až okolo 25 lokálnych a sťahovavých druhov vrátane veľkolepých druhov vorvaňa tuponosého a vráskavca obrovského.

Vorvaň tuponosý (Physetermacrocephalus) patrí medzi najbežnejšie sa vyskytujúce druhy: rovnaký morský obor bol zvečnený v literárnej klasike Moby Dick. Je možné sledovať aj ďalšie veľryby, ako napríklad vráskavca obrovského (Balaenopteramusculus) a vráskavca myšok (Balaenopteraphysalus), ako aj niekoľko druhov žralokov, korytnačiek, delfínov a mnoho ďalších fascinujúcich morských živočíchov.


Kultúra a gastronómia

Ak premýšľate, čo stojí za to vidieť na Azorských ostrovoch, tieto ostrovy sa vyznačujú svojou kvalitou a dokonalosťou. Ponúkajú skutočné a jedinečné miesta, ktoré by ste nečakali asi ani vo sne, domáci sa o ne starajú, čím vlastne prispievajú k rozvoju prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu.

Ak hľadáte na Azoroch niečo dobré pod zub, gastronómia je naozaj na vysokej úrovni, ponúka veľa skvelých lokálnych potravín ako sú morské plody, čerstvé ryby, mäso, čaj, syry, vína, polievky, omáčky a pečivo, všetko vyrobené s láskou v regióne.


UNESCO - Svetové kultúrne dedičstvo

Zapísanie historického centra Angra do Heroísmo na zoznam UNESCO od roku 1983 a oblasti Pico Island ako strediska kultúry pestovania vína (svetové dedičstvo na zozname UNESCO od roku 2004) je pre súostrovie veľmi dôležitým uznaním, rovnako ako aj klasifikácia ostrovov Graciosa, Flores a Corvo ako celosvetovo uznaných biosférických rezervácií. Azorský geopark sa tiež pripojil k významnej Európskej sieti a globálnej sieti geoparkov v marci 2013.


9 ostrovov, ktoré musíte navštíviť

Precestovať Azorské ostrovy znamená spoznať deväť ostrovov, na ktorých rovnaké genetické geografické podmienky sformovali miesta, ktoré sú síce rovnaké, ale zároveň nekonečne odlišné. Dlhé zoznamy miest ako prírodné parky, chránené krajinné oblasti, chránené druhy fauny a flóry, lesné rezervácie, rôzne profily geografických hornín a lokality s geologickým významom zaručujú zachovanie neoceniteľného prírodného dedičstva.

Ako forma kompenzácie za všetky tieto snahy, práve Azory sa považujú za nádherný príklad biodiverzity a geodiverzity vo svete a za jedno z najlepších miest pre turistiku v prírode.