Antigua bola mojím prvým stretnutím s Malými Antilami. Hneď, ako sme tu zakotvili, som sa videla pod palmou nejakej parádnej bielej pláže. S rum punchom v ruke, samozrejme. Ale keď sme zastali pri Shirley Heights, a v diaľke sa mi ukázalo azúrové more, a na ňom roztrúsené jachtičky pred zelenými kopcami, pochopila som, že Antigua ponúka oveľa viac. Ukáže ti miesta, kde sa písali koloniálne dejiny. Pozve ťa na živý karneval, na ktorom ti do tanca zahrajú plechové kapely...Pozri si, čo všetko si pre teba malinký ostrov prichystal.
Pláž na každý deň roku
Daj Googlu vyhľadať slovo „Antigua" a vyskočí na teba jediná mantra: „Pláž na každý deň v roku!" „365 pláží!" Dal si niekto námahu a zrátal ich? Ja teda nie. Ale rozmýšľala som, ako sa ich na malý ostrov toľko zmestí. A obdivovala som ich s otvorenou hubou. Sú gýčovo krásne. S insta palmami na kilometroch mäkkého piesku. Bieleho, zlatého, ružovkastého. Pozvoľna vedúceho do čistých slaných vôd v 50 odtieňoch modrej. Vyzerajú podobne, no každá je iná. Tú svoju si nájde modelka so zadkom vytrčeným k slnku, dovolenkový all-inclusive alkoholik, i čávo, čo (si myslí, že) vie surfovať.
Na väčšine z nich šumí pokojné more, kde si v pohode zaplávaš, a zrejme sa neutopíš pri trápnych pokusoch o kajakovanie. Iné, ako Galley Bay, majú hrozitánske vlny, ktoré rozhýbu tvoj surf. Takmer všade je voda priezračná, niekde v nej navyše uvidíš farebné rybičky a koraly. Alebo nejaký ten vrak. V moriach pri Antigue ich odpočíva okolo 150. Napríklad na pláži Deep Bay sa, len pár desiatok metrov od brehu, ponoríš k už storočnému vraku lode Andes. Ak chceš viac akcie, k nej (hlučný) bar, a všetky tie turistické veci, bež na Dickenson Bay.
Ak chceš mať pri mori svätý pokoj, choď na severovýchodný Jabberwock, kde skúsiš windsurfing alebo kitesurfing. Ešte väčšiu pohodu nájdeš málo rozvinutom juhozápade, kde ležia Johnson's Point, Doigs beach a Ffryes beach. Pozor, na niektoré si musíš zbaliť proviant. Ale s mierou, nie všade je WC. Ak to dlho nevydržíš, stav na pláž medzi čistou divočinou bez toaliet a turistickou divočinou. Ako Darkwood Bay, Runaway Bay alebo moju obľúbenú Valley Church Bay. Jej azúrová voda a mäkký piesok je top. Najmä v dni, keď nie je plná.
- Pláže na Antigue sú verejné, no nie všetky sú ľahko prístupné. Niekde rezorty zablokovali najočividnejšiu cestu, a ak sa chceš dostať k verejnej pláži, musíš prejsť cez ich zónu. Zvyčajne sa tomu dá vyhnúť, no iná cesta nie je vždy na prvý pohľad zrejmá.
Odfoť sa v červenej telefónnej búdke
Nie, to sa mi nesnívalo. V zátoke Dickenson ozaj stojí červená telefónna búdka. Akoby si bol v Londýne. Akurát v Londýne pri nej nebude piesok a palmy. Antigua a Barbuda bola predsa britskou kolóniou. Ešte predtým, koncom 15. storočia, objavil väčší ostrov Krištof Kolumbus. Dal mu meno po sevillskom kostole Santa Maria La Antigua, kde sa pred cestou modlil. Ostrov dlho nikto nechcel. Španieli ním pohrdli, lebo nenašli zlato, ani dostatok sladkej vody. Antigua, ani Barbuda nemajú poriadnu rieku, a tých pár prameňov vždy uschne. Nad ostrovmi sa „zľutovali" Briti, ktorí ich postupne kolonizovali.
Ak zabudneme na krátke obdobie francúzskej okupácie, patria im dodnes. Do roku 1967 ako kolónia, od roku 1981 ako nezávislé spoločenstvo, na čele ktorého stojí kráľovná Alžbeta II. Je to veľká výhoda pre nás, turistov. Úradný jazyk je angličtina. Isto si aj ty všimneš, že domácim napriek tomu vždy nerozumieš. Hovoria totiž často kreolčinou. Veľa z nich ale po anglicky vie, a dohovoríš sa tu oveľa jednoduchšie než, napríklad, na ostrove Martinik, ktorý patrí Francúzsku. Teda, ak si sa obťažoval naučiť sa po anglicky.
Briti priviezli otrokov, otroci karneval
Ostrov sa pre kolonizátorov mal stať zlatou baňou. Pestovali tabak, neskôr cukrovú trstinu, z ktorej vyrábali a vyvážali cukor. Na plantážach pre nich dreli zotročení Afričania. Žili v neľudských podmienkach, čo viedlo ku kruto potlačeným povstaniam. Nakoniec sa v lete 1834 dočkali vytúženej slobody. Tisíce z nich vyšlo do ulíc metropoly St. John's, aby to oslávili. Tradícia sa zachovala v podobe farebného karnevalu. Jeho začiatky možno siahajú aj k oslavám korunovácie kráľovnej Alžbety II.
Pôvodne karneval býval okolo Vianoc. Presunuli ho ale na leto, aby zvýšili záujem o turisticky menej atraktívne obdobie. Konáva sa už viac ako šesťdesiat rokov. Kedysi skromná udalosť je dnes asi najväčší letný festival Karibiku. Zúčastniť sa ho môžeš od konca júla do začiatku augusta. Budeš mať niekoľko dní, aby si sa vyskákal na karibské šlágre, prežral lokálnym pouličným jedlom, a nechal oči na farebných kostýmoch a na kandidátkach na korunku krásy. Do nálady ti zahrajú tradičné „oceľové kapely". Ich unikátne hudobné nástroje sú veľkou atrakciou.
V podstate hrajú na panviciach a hrncoch, prerobených na bubny. Uvidíš, a začuješ, ich i vo veľkom sprievode, ktorý je vyvrcholením karnevalu. Vo farebných kostýmoch (z peria) pochoduje pár desiatok zladených skupín, medzi ktorými upútajú tvoju pozornosť tradičné prvky ako chodúľochodci a karnevalové divy, aké vídame na fotkách z brazílskych karnevalov. Aj vďaka nim zažiješ na vlastnej koži a zblízka bohatú kultúru a dedičstvo Antiguy.
- V roku 2020 sa festival nekoná.
A čo sa stalo s cukrom?
Jeho výroba neprinášala želané zisky a zastavila sa. Staré veterné mlyny a cukrové plantáže sú dnes vydané napospas osudu a turistov. Cukrová trstina sa pestuje stále. Podobne, ako na iných ostrovoch Karibiku z nej varia výborný rum. Zaujímavosťou je, že na Antigue sa varí aj pivo. Volá sa Wadadli, čo v reči pôvodných obyvateľov znamená niečo ako „náš". Hovorili tak celému ostrovu.
Pivo, ktoré mu vzdáva poctu, predávajú vo fľašiach a plechovkách. Fľaškové ma celkom prekvapilo. Nie je to typické karibské pivo, ktoré nemá dobrú povesť, ani chuť. Je lepšie, výraznejšie, sviežejšie, chutnejšie než Heineken. Plechovkové som neskúšala, radili mi vyhnúť sa mu.
Turistika po karibsky
Odporučili mi tiež, aby som šla na turistiku...i keď...Áno, pár ostrovov Karibiku je hornatých a potešia náročnejšou túrou. Antigua medzi nimi nie je. Turistika, na ktorú narazíš v ponuke výletov, je skôr ľahká prechádzka. A pri tom, aké preníženie ostrov má, asi aj pokus o vtip. Jeho malé hory napriek tomu pútajú pozornosť. Naviac tá, čo sa chvíľu volala Mt. Obama. Má obdivuhodných 402 metrov a je najvyšším bodom ostrova. Predtým ju svet poznal ako Boggy Peak. Legenda hovorí, že za názov vďačí otrokárom.
Tí si údajne vymýšľali strašidelné príbehy o nebezpečnom „bubákovi" (Boogie man), aby odradili otrokov pred útekom do okolitých kopcoch. Meno Obama vrchu dal vtedajší premiér Baldwin Spencer, pre ktorého bol bývalý americký prezident symbolom čierneho úspechu. Názov sa neujal, a po pár rokoch je z hory opäť Boggy Peak. Je jedno, ktoré zo smiešnych mien používajú, hlavné je, že oblasť pritiahne aj inými lákadlami. Je to národný park, ktorým tiahne nejeden turistický chodník.
Navštíviť sa ti oplatí i ďalšie kopčeky na ostrove. Antigua bola, počas koloniálnej éry, významnou lodenicou britského námorníctva. Zohrávala, najmä v čase vojen s Francúzmi, kľúčovú úlohu pri obrane impéria. Briti preto asi na každej vyvýšenine postavili vojenské základne, obranné a vyhliadkové pevnosti. Dnes sa na ne môžeš vytrepať, híkať nad západom slnka a posedieť si na kanóne alebo v bare.
Autor a foto: Jana Kristeková
Web: https://lodouposvete.sk/