Apúlia: Taliansko, ako ho možno nepoznáte

25.Aug 2020 | 09:30
Autor: Monika Nosková
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: taliansko apúlia

Odhaľte prostredníctvom nášho článku, v čom je jedinečný taliansky región Apúlia, ktoré miesta by ste v ňom rozhodne mali navštíviť a čo všetko sa v Apúlii oplatí zažiť.


Úvod do Apúlie a jej letecké možnosti

Apúlia predstavuje turisticky atraktívny taliansky región situovaný v juhovýchodnej časti Apeninského polostrova. Zatiaľčo z jednej strany ho obmýva Jadranské more, z druhej sa kúpe vo vodách Iónskeho mora. Člení sa na dva menšie regióny, ktorými je severné Gargano a južné Salento a po taliansky sa označuje Puglia. Apúlia je ako región bohatá na početné archeologické a historické pamiatky, keďže jej územím prešli antickí Gréci aj moslimskí Saracéni a v neskoršom období bola súčasťou Neapolského kráľovstva až do zjednotenia Talianska v roku 1861.

Apúlia vyniká aj dĺžkou svojho pobrežia, ktoré je najdlhšie spomedzi regiónov pevninského Talianska a na jej teritóriu sa nachádza dvojica národných parkov zvaných Alta Murgia a Gargano. Môže sa tiež pochváliť príjemným podnebím charakteristickým pre oblasť Stredozemného mora. Popri turizme vyniká napokon aj pestovaním olív, ktoré sú významnou súčasťou lokálnej gastronómie.


Čo sa týka leteckých spojení, tie do hlavného mesta Apúlie teda Bari zabezpečuje za atraktívne ceny napríklad prepravca Wizzair s odletmi z Viedne, Budapešte, Prahy alebo Krakowa. Cestovať možno aj s Ryanairom, či si už za svoje východisko zvolíte Viedeň alebo Budapešť prípadne s jedným prestupom aj Krakow alebo Prahu. Alternatívne vás Ryanair dopraví do mesta Brindisi v Apúlii prostredníctvom priameho letu z Viedne alebo letu s prestupom smerujúceho z Budapešti, Prahy či Krakowa.


O mestách a jaskyniach Apúlie

Vzhľadom na ponuku dostupných letov neprekvapí, že takmer všetci návštevníci Apúlie začínajú svoju dovolenku v jej hlavnom meste, Bari. To je po Neapole druhým najdôležitejším centrom turizmu a obchodu na juhu Talianska. Všimnúť si v jeho historickom centre môžete pevnosť datovanú do 12. storočia či baziliku zasvätenú sv. Mikulášovi a nemenej príjemná je prechádzka po tunajších uličkách a promenáde popri morskej hladine.


Aj blízke okolie Bari si zaslúži vašu pozornosť, či už máme na mysli súbor bielych domov s kamennými špicatými strechami označovanými trulli v Alberobello alebo rozľahlé jaskynné priestory Grotte di Castellana. Vzhľadom na ich rozmery zaručujúce im titul najväčšieho komplexu jaskýň na území Talianska, sú jaskyne prístupné v spoločnosti sprievodcu v rámci viacerých návštevných okruhov trvajúcich dve až tri hodiny.


Ďalším väčším a turisticky vyhľadávaným centrom je v Apúlii významné prístavné mesto Brindisi, kde si môžete dopriať romantickú prechádzku pobrežnou promenádou alebo absolvovať výletnú plavbu štartujúcu v tunajšom prístave. V historickom centre zas zaujme kostol spojený s templárskym rádom aj stĺp z rímskych čias pripomínajúci niekdajšiu trasu Via Appia prepájajúcu v minulosti Brindisi s Rímom.


Klenoty regiónu, ktoré nemožno minúť

Pokiaľ by ste dostali chuť spoznať menšie mestečká reprezentujúce to najlepšie čo v Apúlii nájdete, zamierte napríklad do Trani s pôsobivým historickým centrom. V tom vyniká veľkolepá katedrála na skok od morskej hladiny, ako aj niekdajšie sídla miestnych aristokratov. Alternatívu predstavuje Polignano a Mare obklopené skalnatými útesmi, medzi ktorými je relax na tunajších plážach naozaj nevšedným zážitkom, obzvlášť na značne fotogenickej pláži Cala Porto. Mesto je tiež známe ako rodisko speváka Domenica Modugna, autora kedysi populárneho hitu Volare.


Do tretice vám odporúčame vybrať sa do mesta Lecce a to obzvlášť v prípade, že k vašim záľubám možno zaradiť potulky po historických pamätihodnostiach. Nájdete tu totiž tak rímsky amfiteáter, ako aj baziliku Basilica di Santa Croce či početné barokové usadlosti. Aj preto si Lecce vyslúžilo prezývku Florencia juhu.


Príjemným spestrením pobrežných miest a mestečiek je v Apúlii napokon národný park Gargano s pozostatkom pôvodných lesov sústredených v časti Foresta Umbra a rozličnými športovými a voľnočasovými aktivitami. Zaujímavosťou je, že na území parku natrafíte taktiež na lokality Mont Sant Angelo a San Giovanni Rotondo vyhľadávané medzi pútnikmi.