ARGENTÍNA - Povinná elektronická deklarácia pre vstup a odchod z krajiny

11.Sep 2020 | 11:08
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: ARGENTÍNA

Od 7. septembra 2020 má každý cudzinec pred vstupom do Argentíny a pred opustením krajiny, povinnosť vyplniť elektronické formuláre: Deklarácia na vstup do Argentíny a Deklarácia pre odchod z Argentíny. Obe tlačivá sa nachádzajú na webovej stránke Národného migračného úradu.

Deklarácia sa vyplňuje v priebehu 48 hodín pred cestou a podliehajú jej držitelia všetkých druhov pasov (cestovné, služobné, diplomatické). Za maloleté osoby deklaráciu vypĺňajú rodičia, alebo zákonný zástupca. Osoby nad 70 rokov sú vyňaté z povinnosti elektronicky vyplniť deklaráciu, v prípade, že nie sú schopní ju vyplniť touto formou a môžu deklaráciu vyplniť priamo pri vstupe, alebo výstupe z Argentíny.
Letecké spoločnosti majú povinnosť spolupracovať s vládou Argentíny pri dodržiavaní povinnosti elektronického podania deklarácii. Pri check-in budú letecké spoločnosti kontrolovať vyplnenie deklarácie a cestujúcim, ktorí tak neurobili, nebude umožnený nástup do lietadla.

Na let do Argentíny nebudú môcť nastúpiť osoby, ktoré deklarujú, že v posledných 14 dňoch mali dva alebo viac z nasledovných symptómov: kašeľ, bolesť hrdla, bolesti hlavy, zvracanie, črevné problémy. Alebo jeden, a viac z nasledovných symptómov: teplota 37,5 C a viac, náhla strata čuchu a chuti, dýchacie problémy. V prípade, že cestujúci predloží lekársku správu, že tieto symptómy súvisia s iným zdravotným problémom ako je COVID-19, môže cestovať do Argentíny.

Obe deklarácie nie sú novými dokladmi a požiadavkami na vstup do Argentíny. Len nahrádzajú predchádzajúce deklarácie, ktoré sa vyplňovali písomnou formou na papierovom formulári.


V prípade potreby kontaktujte Veľvyslanectvo SR Buenos Aires na 24-hodinovom pohotovostnom telefónnom čísle: +54 9 11 4423 8506, alebo na mailovej adrese: [email protected]

Zdroj: mzv.sk