Barcelona pre začiatočníkov aj pokročilých

13.Júl 2019 | 20:10
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko barcelona

Vydajte sa spolu s nami do podmanivej Barcelony a odhaľte tajomstvo jej príťažlivosti. Náš článok vám prezradí, akým spôsobom sa do španielskeho mesta môžete dostať, čo v ňom láka najviac návštevníkov aj aké menej známe miesta si zaslúžia vašu pozornosť.


Čím vás Barcelona zaujme a ako sa do nej dostanete?

Fascinujúca Barcelona plná života a pozitívnej energie má čo ponúknuť doslova každému návštevníkovi. Je mestom kultúry, pôsobivého architektonického dedičstva Antonia Gaudího aj umenia, ktoré možno obdivovať napríklad v múzeu Picasso. Pre športových fanúšikov predstavuje synonymum klubu FC Barcelona združujúceho niektoré z najväčších futbalových hviezd sveta. Vďaka svojej polohe na brehoch Stredozemného mora je Barcelona tiež perfektným cieľom pre rekreáciu a to nielen počas letnej sezóny. Nehovoriac o tom, že je domovom zdanlivo nekonečnej promenády La Rambla lemovanej množstvom obchodov, reštaurácií, kaviarní a obchodov so suvenírmi.


Praktické a cenovo výhodné spojenie s Barcelonou navyše umožňuje letecká spoločnosť Ryanair, ktorá vás do Katalánska pohodlne dopraví priamo z Bratislavy. Zabezpečuje obojsmerné lety vždy v pondelok a piatok, ktorých cieľom je Girona-Costa Brava. Od centra Barcelony je letisko vzdialené približne 90 kilometrov a do mesta sa z neho dostanete autobusom, taxíkom alebo súkromným transferom. Pokiaľ potrebujete letieť v iný deň alebo nechcete strácať čas prepravou, alternatívnu možnosť vám ponúka letisko Viedeň-Schwechat podnikajúce denné lety na letisko El Prat v okrajovej časti Barcelony. Lety realizuje spoločnosť Laudamotion, zakúpiť si ich však môžete aj cez stránku prepravcu Ryanair.


Čo si počas prvej dovolenky v Barcelone nemožno nechať ujsť

Kde teda vašu návštevu Barcelony možno začať? Na úvod vám odporúčame zvoliť si rozľahlý park Güell, z ktorého máte mesto vďaka úžasnému výhľadu ako na dlani. Park prekypuje množstvom farebných mozaík, sôch, stĺpov či geometrických tvarov a nájdete v ňom tiež Múzeum Gaudího. Časť parku je dostupná zadarmo, pre prístup k jeho turisticky najatraktívnejším lokalitám však už budete potrebovať vstupenku v hodnote 10 eur pre dospelých alebo 7 eur pre deti od 7 do 12 rokov, zatiaľčo najmladšie deti majú vstup zadarmo.

Po prechádzke v Parku Güell nasleduje Sagrada Familia, bez ktorej by váš výlet do Barcelony jednoducho nemohol byť kompletný. Veľkolepá bazilika s množstvom kresťanskej symboliky by mala byť dokončená v roku 2026. Nič vám však nebráni vychutnať si aj dnes pohľad na jej exteriér zadarmo aj dnes prípadne vstúpiť do jej vnútra, kde sa ceny začínajú na hranici 17 eur.


Do tretice vás možno zláka hora Montjuïc, na ktorej vrchole sa týči pevnosť obklopená rozľahlými záhradami a z ktorej sa tiež možno kochať nádhernou panorámou mesta. Na úbočí zas natrafíte na spievajúcu fontánu Font Màgica, ktorej šou plnú svetiel a farieb si vychutnáte predovšetkým v nočných hodinách. Lokalita je zároveň domovom olympijského štadióna spojeného s Letnými olympijskými hrami konajúcimi sa v roku 1992.


Barcelona, ako ju nepoznáte

Ak chcete v Barcelone vidieť aj miesta, ktoré zatiaľ hordy turistov nezasiahli, aj v tomto prípade máme pre vás pár užitočných tipov. Nechajte sa napríklad vtiahnuť do labyrintu, ktorý predstavuje park Laberint d'Horta. Historický park sa začal budovať koncom 18. storočia a sú v ňom situované početné vodopády, fontány a umelecké diela. Časť záhrady dýcha romantickou atmosférou, vďaka čomu je ideálna pre prechádzku zamilovaných párov. Sklamaní však nebudú ani milovníci prírody či dobrodruhovia, ktorí s radosťou preskúmajú do najmenších podrobností labyrint ako vystrihnutý z gréckej mytológie.


Španielska občianska vojna, ktorá sa uskutočnila v rokoch 1936-1939 zanechala po sebe v krajine viaceré stopy pripomínajúce túto tragickú kapitolu španielskej histórie. V podzemí Barcelony sa dodnes nachádzajú protiletecké kryty tvorené rozsiahlou sieťou tunelov. Niektoré sú prístupné verejnosti a najnavštevovanejším z nich je kryt nachádzajúci sa na námestí Plaza del Diamant. Do krytu v hĺbke 13 metrov pod zemou sa dá dostať prostredníctvom prehliadky so sprievodcom, ktorá je dostupná aj v angličtine pre organizované skupiny minimálne 20 osôb.

Na záver vás pozývame do lahodného múzea Museu de la Xocolata, v ktorom si prídu na svoje všetci priaznivci sladkého pokušenia vo forme čokolády. Múzeum približuje dejiny spracovania kakaa, ukazuje rôzne umelecké diela vytvorené z čokolády a organizuje večere s tematikou Harryho Pottera alebo Star Wars. Súčasťou múzea je tiež obchod, v ktorom si samozrejme môžete rozličné čokolády, bombóny a iné sladkosti aj zakúpiť.