Berte Paríž s nadhľadom...

25.Aug 2016 | 21:57
Autor: Paula Pechová
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: francúzsko paríž

A to doslova! Panoráma Paríža, patriaceho k najkrajším mestám na svete, fascinuje každoročne milióny turistov. A nie nadarmo. Pohľad zhora na rušné ulice, historické budovy a mosty križujúce Seinu patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Počas môjho objavovania Paríža som sa vydala na vyhliadkové miesta, z ktorých každé sa odlišuje svojou atmosférou a polohou a snažila som sa vidieť Paríž z najrôznejších strán a uhlov. A musím povedať, že mu to naozaj veľmi pristane.


EIFFELOVKA

Hovorí sa, že kto nebol na Eiffelovke, akoby v Paríži ani nebol. Zámerne spomínam Eiffelovku ako prvú, pretože patrí k najnavštevovanejším vyhliadkovým miestam na svete a pri ceste do Paríža ju vynechá len málokto. Minulý rok oslávila už svoje úctyhodné 125. narodeniny a dočkala sa tak renovácie prvého poschodia, ktoré dnes láka svojou presklenou podlahou.

Z mojej osobnej skúsenosti môžem povedať, že výhľad bol pekný, ale rozhodne nie najkrajší, ktorý som v Paríži zažila. O tých sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Odrádzalo ma najmä obrovské množstvo turistov, pomerne dlhé čakanie v rade a chýbala mi vo výhľade paradoxne práve ona, Eiffelova veža, na ktorej som stála.


Vstupné s výťahom na tretie poschodie pre dospelých nad 24 rokov je 15 €. Menšie rady čakajú na tých, ktorým nevadí vyšliapať 704 schodov na druhé podlažie, kde sú potom rady na výťah podstatne menšie. Davom sa dá vyhnúť aj mimo hlavnej letnej sezóny a na neskorších večerných vstupoch. Od polovice júna do konca augusta je Eiffelovka otvorená až do polnoci a každú celú hodinu prekrásne svetielkuje.


SACRE COEUR

Bazilika Sacre Coeur postavená z bieleho mramoru sa rozprestiera v umeleckej štvrti Montmartre a stojí na najvyššom mieste v Paríži. Zdolanie 234 schodov, ktoré ku nej vedú, rozhodne stoja za výhľad, ktorý sa vám naskytne. Za dobrého počasia je viditeľnosť až 40 kilometrov.


KATEDRÁLA NOTRE-DAME

Katedrála Notre-Dame známa aj ako Chrám Matky Božej v Paríži patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám. Týči sa priamo pri Seine, takže poskytuje krásny výhľad na celé mesto, ako aj rieku a mosty.

Aby ste sa dostali na vyhliadky z veží, nenechajte sa zmiasť radom smerujúcim k vstupu dovnútra katedrály (ktorú sa však oplatí vidieť tiež), ktorý je priamo spredu. Vstup do veží vysokých 69 metrov sa nachádza po ľavej strane katedrály, ak sa na ňu pozeráte spredu. Rady bývajú dlhé, ale nezúfajte, popri sa nachádza množstvo obchodov so suvenírmi a občerstvením, takže sa dá čakanie týmto spôsobom spríjemniť. Vstupné na veže je 8.50 € a pre návštevníkov do 25 rokov je zadarmo.

Po zdolaní 240 schodov sa dostanete na severnú vežu s prekrásnou vyhliadkou, ktorej dominujú chrliče v podobe chimér „strážiace" Paríž. Naskytne sa vám úchvatný výhľad na celé mesto, Eiffelovku a Sacre Coeur na kopci. Okrem výhľadu je zaujímavé aj samotné zdobenie katedrály v gotickom štýle, z ktorého dýcha história, silná atmosféra a tajomno.

Po zdolaní ďalších 147 schodov sa dostanete na vrchol južnej veže s rovnako neopakovateľným výhľadom.


TOUR DE MONTPARNASSE

Ak chcete zažiť Paríž ako na dlani a takmer úplne sa vyhnúť turistom, zamierte na vyhliadku na vrchole mrakodrapu Tour de Montparnasse. Veža je vysoká 210 metrov, na 56. poschodie sa dostanete výťahom. Vstupné pre dospelých nad 20 rokov je 15 €.

Na vrchole sa nachádza najvyššie položená kaviareň v Európe a interaktívne mapy Paríža. Na 59. poschodie sa dostanete pešo po schodoch a nachádza sa tu open air vyhliadková terasa s bezkonkurenčne najúžasnejším 360° výhľadom na Paríž, ktorému dominuje Eiffelova veža.

Počas letnej sezóny sú otváracie hodiny až do 23:30, takže si pokojne môžete vychutnať pohľad na nočný Paríž takmer osamote, keďže turistov tu v neskorších večerných hodinách veľa nezavíta. Na vrchole terasy sa dá pohodlne usadiť na zemi pod holým nebom a užívať si dokonalý výhľad. Nachádza sa tu aj bar s ponukou šampanského. Sklenené zábrany po okrajoch terasy sú perforované a poskytujú tak priestor pre fotografovanie bez odrazu skla.


ARC DE TRIOMPHE

Víťazný oblúk so svojou výškou 50 metrov poskytuje výhľad na šialene rušnú premávku nachádzajúcu sa pod ním, bulvár Champs-Elysées, záhrady Jardin des Tuileries a Louvre a v opačnom smere na Grande Arche de la Défense nachádzajúcom sa v modernej štvrti Paríža. Vstupné pre dospelých je 9.50 €, avšak pre obyvateľov EU do 26 rokov je zadarmo.


Autor: Paula Pechová
Foto: Paula Pechová