Cestujem a ešte ma za to platia

01.Dec 2015 | 00:00
Autor: Andrea Slobodová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: rady na cestu PRÁCA NA VÝLETNEJ LODI

Ak hľadáte spôsob ako zarobiť peniaze a ešte popritom cestovať ponúknem Vám jednu možnosť. Jediné, čo k tomu treba ovládať cudzí jazyk, ochota pracovať – veľa pracovať, a schopnosť vydržať s tými istými ľuďmi na jednom mieste niekoľko mesiacov. S ľuďmi, ktorí sa stanú Vašimi najbližšími priateľmi aj nepriateľmi. Reč je o práci na výletnej lodi.


Mám za sebou odpracované dve sezóny na riečnej výletnej lodi a musím povedať, že tá práca je ako droga. Skúsite ju, a poviete si, že uvidíte, či to stojí za to. Teraz, ak sa ma niekto opýta, ako dlho to chcem ešte robiť, odpoviem NETUŠÍM. Zrazu si neviem predstaviť normálny život, nestretávať každý deň ľudí z rôznych krajín, a nemať aspoň dva mesiace v kuse voľno, cez ktoré môžem plánovať cestu do ďalekého sveta (momentálne Vietnam, Kambodža). I keď to vyzerá ako stereotyp, v okolí sa toho deje stále toľko, že čas Vám neskutočne rýchlo ubieha a ja som tento rok mala pocit, ako by som bola doma každý mesiac.

Začala som pracovať ako chyžná, a tento rok som mala tréning ako recepčná. Všetko záleží od manažmentu na lodi, ale v konečnom dôsledku, ak máte záujem začať od „podlahy" a naučiť sa mnoho vecí, časom nie je problém sa vypracovať na najvyššie miesta. Chce to len zaťať zuby a ukázať, že naozaj chcete.

Ako taká práca na riečnej lodi vyzerá?

Nemôžem porovnávať s inými spoločnosťami ale pracovné hodiny sú pomerne rovnaké všade. Približne 10 hodín denne/7 dní v týždni/2-3 mesiace v kuse. Potom dovolenka 2-3 týždne a toto sa stane stereotypom. Sezóna trvá od marca/apríla do novembra/januára. Pre niekoho, kto už v zahraničí robil, to problém nie je, no ak ste ešte nikdy v živote nevycestovali zvládne to len silná odhodlaná osobnosť.Keď si odpracujete svoje, vo voľnom čase si robíte čo chcete – je na Vás, či pôjdete spať, alebo objavovať miesto, kde sa práve nachádzate. Mám možnosť chodiť na exkurzie s hosťami, a často sa dostanem zadarmo na miesta, kde by som inak musela platiť.

Dunaj

Minulý rok som strávila viac menej celú sezónu v Benátkach a tento rok som sa dostala na trasu po ktorej som túžila najviac – Dunaj od Rumunska po Nemecko – v priebehu 2 týždňov som precestovala 8 krajín a počas sezóny mala kopec času ich bližšie spoznať. Najväčšou motiváciou pre túto prácu sú aj tak peniaze. Nebudem písať konkrétne sumy, ale náklady na bývanie a stravu sú 0, ak pracujete v oblasti kde sa stretávate s hosťami ako čašník, či chyžná zarobíte pekné osobné prepitné, z ktorého dokážete vyžiť a celá výplata ostáva na účte.

Máte pocit, že by ste to chceli vyskúšať robiť a neviete ako na to?

Práve teraz začínajú konkurzy s lodnými spoločnosťami. Väčšinou sa nedostanete na loď bez agentúry – poradím Vám jednu, s ktorou spolupracujem ja a som veľmi spokojná s ich prístupom – Backup job agency. Do agentúry sa zaregistrujete, väčšinou Vás pozve na osobný pohovor, pri ktorom preverí úroveň Vášho cudzieho jazyka a odporučí Vás ďalej konkrétnej lodnej spoločnosti. Lodné spoločnosti si potom vyberú uchádzačov, ktorých pozvú na osobný pohovor. Počas sezóny sa pohovor môže uskutočniť aj prostredníctvom Skype, alebo im stačia len referencie od agentúry. No najväčšia šanca získať miesto od začiatku sezóny, je zaregistrovať sa práve teraz a absolvovať osobné pohovory so zamestnávateľmi. Pár info a rád nájdete aj na facebooku: https://www.facebook.com/groups/zivotnalodiach/


Autor a foto: Andrea Slobodová
http://andyslobodova.blogspot.sk/