​Chcete zažiť megalomániu? Navštívte Peking!

11.Feb 2017 | 03:00
Autor: Martin
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: peking čína

Nevýhodou mesta je jeho ohromná veľkosť. Kým sa dostanete k pamiatkam, budete musieť prekonať kilometre dlhé a stovky metrov široké bulváry plné áut, autobusov, motoriek a bicyklov. Tieto bulváry sú obklopené socialistickými palácmi a úradmi na jednej strane, a modernými mrakodrapmi i nákupnými centrami na druhej strane. Starodávna architektúra sa tu mieša s obrovskými neónovými reklamami. Na veľkoplošných obrazovkách počas dní, keď je mesto zamorené smogom, sa vysielajú obrazy slnka a modrej oblohy.


Pripravte sa na neskutočne veľké davy ľudí, na tlačenicu, na predbiehanie sa a na tlačenie. Pripravte sa na hluk a na smog. Pripravte sa na to, že veľa domácich sa bude chcieť s vami odfotiť. Najskôr si budete pripadať ako filmová hviezda, ale verte, že po niekoľkých hodinách vám to bude neuveriteľne liezť na nervy.


Niekoľko tipov, ako na Peking:

  1. Nenavštevujte pamiatky počas štátnych sviatkov. Bude tam totiž obrovské množstvo ľudí a z prehliadky nebudete mať nič, iba ak došliapané nohy. Najhorší je hlavne prvý októbrový týždeň. Na Čínsky Nový rok, resp. niekoľko dní pred ním a zopár dní po ňom, sa snažte necestovať, pretože obrovská časť populácie sa chystá domov k rodine.
  2. Dávajte si pozor na taxíky. Používajte len tie legálne a vždy trvajte na zapnutí taxametra. Snažte sa necestovať mestom v dopravnej špičke, lebo prídete o nervy.
  3. Na cestu sa opýtajte viacerých ľudí. Číňania, tak ako väčšina ľudí v Ázii, vám totiž ukáže cestu, aj keď vôbec netušia, kam chcete ísť. Nerobia to v zlom úmysle. Jednoducho chcú poradiť, a tak smer si aspoň tipnú a dúfajú, že je správny. Inak pripravte sa na to, že po anglicky tam hovorí veľmi málo ľudí.
  4. Na trhoch sa dohovárajte o cene. Vždy a tvrdo. Ono sa to od vás v podstate aj čaká a cenu pokojne môžete znížiť niekedy až o polovicu.
  5. Vyhýbajte sa politicky citlivým témam. To myslíme vážne: Pozor, ste v Číne!!!
  6. Dávajte si pozor na ceste. Bez srandy. Na križovatkách platí právo rýchlejšieho. To znamená, že ako chodec ste na poslednom stupni rebríčka. Buďte opatrní, pretože aj keď máte zelenú, v Pekingu to veľa neznamená.
  7. Noste si so sebou papierové vreckovky alebo toaletný papier. Okrem luxusných hotelov a reštaurácií špecializujúcich sa výhradne na západných turistov tieto veci budete hľadať veľmi ťažko.
  8. Pripravte sa na všetky typy počasia. V Pekingu je totiž počasie skutočne a bez zveličovania nepredvídateľné.


Určite navštívte Zakázané mesto. Je to najzachovalejšie zoskupenie starých palácov v Číne s veľkosťou 74 hektárov a nájdete tu 980 budov a 9 999 izieb plných artefaktov reprezentujúcich život v starovekej Číne. Rozlohou je dvakrát väčšie ako Vatikán a trikrát väčšie ako Kremeľ. Jeho výstavba sa začala v roku 1406, komplex bol dokončený v roku 1420. Pracovalo na ňom vyše milióna robotníkov. Jeho súčasťou je aj Brána nebeskej čistoty.

Nenechajte si ujsť Námestie nebeského pokoja priamo v srdci Pekingu, kde nájdete múzeum čínskych dejín a mauzóleum predsedu Maa. Vo štvrti Chongwen sa môžete na chvíľu ukryť pred slnkom počas prehliadky podzemných tunelov a chodieb, ktoré dal vybudovať Mao Ce-tung. Tieto tunely a chodby mali slúžiť ako protiletecký kryt. O rozsiahlosti podzemného mesta svedčí fakt, že v prípade potreby malo slúžiť ako úkryt pre takmer polovicu obyvateľov Pekingu!

Za zmienku určite stojí napríklad aj Niujie Mosque, najväčšia zrenovovaná čínska mešita v meste, pestrofarebný chrám Lama Temple, taoistické centrum severnej Číny White Cloud Temple, ale aj Letný palác alebo Pekinské ZOO s pandami, či Pekinská botanická záhrada s viac ako 3 000 druhmi rastlín a s chrámom spiaceho Buddhu a s jeho 54-tonovou sochou.


Keď budete v Pekingu, určite vám odporúčame navštíviť viac ako 2 300 rokov starý Čínsky múr, rozprestierajúci sa od Žltého mora až po púšť Gobi, ktorý vidieť aj z vesmíru. Medzi najnavštevovanejšie časti patrí Badaling vzdialený približne 75 km od mesta. Je tu zrekonštruovaný asi kilometer múra. Nájdete tu aj múzeum. Otváracie hodiny sú od 8:30 hod do 20:00 hod. Najlacnejšie sa sem dostanete autobusom č. 919 z autobusovej stanice, ktorá je blízko zastávky metra Deshengmen. Drahšou voľbou je turistický autobus alebo taxík. Prípadne si môžete objednať jednodňový zájazd v cestovnej kancelárii. V každom prípade sa pripravte na masu ľudí a v lete aj na vražedné teplo. Zážitok a fotky však budú stáť zato!


V Pekingu tiež vyskúšajte pekinskú kačku, ktorú vám naservírujú v hociktorej lepšej reštaurácii. Odporúčame vám vyskúšať si miestnymi obľúbené karaoke a ako suveníry môžete kúpiť prekrásne kaligrafické štetce a atramentové vankúšiky.