Chorvátsky Split a 5 tipov čo sa oplatí vidieť

12.Aug 2020 | 20:05
Autor: Natália Bosáková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: chorvátsko split

Túžite po perfektnej dovolenke v očarujúcom letovisku? A to priamo z bratislavského letiska do Splitu. Čo je vynikajúca správa! Split sa skvie ako drahokam na Jadranskom mori! Nech sa nachádzate v Chorvátsku hocikde na Dalmácii, musíte navštíviť práve magický Split. Bolo by hriechom ho nenavštíviť.

Centrálna promenáda s palmami je proste úchvatná. Precíťte poriadne zachované historické bohatstvo a unikátnu atmosféru, ktorú má jedine Split. Pri prechádzke starým mestským jadrom prežijete to najlepšie zo Splitu. V meste je, čo obdivovať. Split patrí medzi destinácie Európy, kde je veľmi veľa slniečka a tiež je dôležitým prístavom a letiskom. Čo rozhodne nevynechať?✈️ Letenky z Bratislavy do Splitu od 128€
1. Diokleciánov palác

Je pamiatka číslo jeden v Splite. Taktiež patrí medzi UNESCO pamiatky. Cisár Dioklecián si tu dal vybudovať svoj palác, ktorý sa zachoval až dodnes. Rozhodne ho netreba obdivovať iba zvonku, ale najmä zvnútra, keďže je klenotnicou pokladov. Bez návštevy paláca sa z dovolenky nemôžete vrátiť domov. Určite stojí za to ! Pretože je to majstrovské architektonické dielo. Tento palác je symbolom a architektonickým skvostom celej Dalmácie a aj Chorvátska.


2. Národný park Krka

Asi po hodine jazdy autobusom / autom sa dostanete aj do Národného parku Krka, ktorý predstavuje najkrajšiu prírodnú rezerváciu na rieke Krka a tiež v celom Chorvátsku. Môžete tu vidieť tradičné vodné mlyny a vodopády, kde sa dá aj kúpať.


3. Pevnosť Klis

Vedľa Splitu sa nachádza impozantný a fascinujúci hrad Klis, ktorý vidno už z diaľky. Vyzerá ako starobylá a dobre zachovalá pevnosť. Klis je dejiskom mnohých zahraničných, ale aj domácich filmov.


4. Pláž Bačvice

Najznámejšia a najkrajšia pláž je piesková pláž Bačvice, ktorá stojí na navštívenie , no tým, že je jedna z najkrajších, tak je aj najviac navštevovaná turistami. Vzdialená je iba desať minút od centra. Plytký pozvoľný vstup s kamienkami je perfektnou možnosťou ako si užiť leto a aj pre najmenších je vhodnou alternatívou.

Najvychytenejšia promenáda je promenáda Riva s palmami. Je historickým centrom Splitu, s množstvom zmrzlín, obchodíkov, paliem a popri promenáde sa premávajú lode a člny. Určite si to nesmiete nechať ujsť. Atmosféra tohto miesta je magická najmä pri ohnivom západe slnka.

Pláž Žnjan je druhá najpopulárnejšia pláž v Splite. Oplýva krištáľovo čistým morom a pozvoľnejším vstupom do mora, vhodným aj pre tých najmenších.


5. Výlety do okolia

Brač je najkrajší a najväčší ostrov Dalmácie, kam je možné prísť trajektom Jadrolinija. Pláž Zlatni rat je dokonalým zážitkom pre všetkých milovníkov pláží a mora.

Rieka Cetina sa nachádza v letovisku Omiš, čo je iba na skok od Splitu a je prísľubom zábavy a adrenalínu. Natáčal sa tu aj legendárny Winetou. Rieku môžete splaviť na kanoe a je to perfektný adrenalínový, ale za to veľmi bezpečný zážitok. Ponúka krásne výhľady na nedotknutú okolitú prírodu.


V Splite si príde každý dovolenkár na svoje. Či už sú to historické pamiatky, čisté more, pekné pláže, alebo kultúra. Split je veľmi rušné a živé centrum Dalmácie. Split je perlou Chorvátska a predstavuje nezabudnuteľnú dovolenku po každej stránke aj po najnáročnejšieho klienta.