Čím si vás získa Castellón a Costa del Azahar?

18.Feb 2020 | 21:00
Autor: Monika Nosková
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: španielsko Castellón Costa del Azahar

V našom najnovšom článku vám prezradíme, ako sa z našich končín dostanete do tejto atraktívnej španielskej lokality, čo sa v nej oplatí vidieť a ktoré miesta by ste si v jej okolí počas vášho pobytu rozhodne nemali nechať ujsť.


Zoznámte sa s regiónom a využite letenky za skvelé ceny!

Hoci Castellón de la Plana patrí v rámci Španielska k menej známym destináciám, vašu pozornosť si rozhodne zaslúži. Na východnom pobreží Pyrenejského polostrova si vychutnáva príjemné vody Stredozemného mora na rozľahlom pobreží. Castellón je vzdialený približne 70 km severovýchodne od Valencie a tak môžete počas vašej dovolenky spoznať dve turisticky atraktívne španielske lokality súčasne.

Mesto je tiež centrom provincie Castellón a v neposlednom rade ideálnym východiskom pre dovolenku v pobrežnej zóne Costa del Azahar, ktorú preslávili po celom svete pláže s jemným pieskom, pôsobivé panorámy aj viaceré golfové ihriská.


Priame letecké spojenie do destinácie Castellón zabezpečuje napríklad spoločnosť Wizzair, ktorá vám od 30. marca ponúka cenovo výhodné letenky z neďalekej Viedne. Lieta sa vždy v pondelok a piatok, pričom let trvá necelé tri hodiny. Tento prepravca zabezpečuje tiež lety do Castellónu z Budapešti a to už od druhého marca tohto roka každý pondelok a piatok s letmi trvajúcimi približne tri hodiny. Treťou alternatívou je let z poľských Katowíc, ktorý Wizzair realizuje v období letnej sezóny od 5. júna do 24. októbra.


Castellón ako na dlani a jeho skryté zákutia

Na rozdiel od niektorých iných turistických cieľov v Španielsku, Castellón de la Plana nezahlcujú zdanlivo nekonečné davy turistov, vďaka čomu si môžete vašu návštevu tohto mesta vychutnať v oveľa väčšej pohode a pokoji. Potulky po jeho centre možno začať na námestí Plaza Mayor, kde uvidíte napríklad pôsobivú barokovú budovu Lonja del Cáñamo, ktorej interiér je v súčasnosti využívaný ako kultúrne centrum miestnej univerzity, Universidad Jaime I.

Hlavnou dominantou námestia je však predovšetkým katedrála Concatedral de Santa María, ktorú v roku 1936 značne poškodil požiar a verejnosti bola znovu prístupná až po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 1999. Stále si však zachováva svoje neogotické kúzlo a architektúru charakteristickú pre tento región.


V blízkosti katedrály sa nachádza tiež veža so zvonicou Fadrí, z ktorej vrchola sa vám po prekonaní 200 schodov ponúka krásny výhľad na mesto. Ak by ste z výstupu na vežu vyhladli, sily si môžete doplniť na tradičnom trhovisku Mercado de la Plaza Mayor, ktoré je plné vôní, chutí a farieb. Pokiaľ pod horúcimi lúčmi španielskeho slnka naopak vysmädnete, zamierte do baru Bar del Mercat, kde sa pravidelne konajú vystúpenia živej hudby.

Milovníci umenia si prídu na svoje v múzeu Museo Belles Arts, kým kuriozity regionálneho obyvateľstva a prírody približujú múzeá Museo Etnográfico či Museo de la Mar a rodinám s deťmi zas odporúčame návštevu planetária. Mimo centra sa oplatí spoznať rybársku štvrť Grao, ktorá si vás získa svojou stredomorskou atmosférou aj fantastickou kuchyňou, ktorej hlavné hviezdy sú samozrejme plody mora. Pochutíte si na nich napríklad vo vyhľadávanej reštaurácii Restaurante Mediterráneo.


Pláže, história aj hudobné festivaly v Costa del Azahar

Očarujúce Pobrežie citrusových kvetov, ako možno voľne preložiť názov Costa del Azahar do slovenčiny, má pre svojich návštevníkov pripravené viaceré lahôdky. Jeho územie pokrývajú idylické rybárske mestečká aj rozľahlé pláže, priam stvorené na dokonalú letnú dovolenku. Jednou z nich je Playa Norte rozprestierajúca sa pod pôsobivou siluetou pevnosti v Peñíscola, kde sa dokonca natáčali niektoré scény z populárneho seriálu Hra o tróny.


Na tejto pláži sa dá navyše venovať nielen kúpaniu, ale aj rôznym vodným športom. Predovšetkým medzi rodinami s deťmi sa vďaka svojim pokojným vodám s malou hĺbkou teší obľube tiež pláž Playa La Concha v lokalite Oropesa del Mar. Pre najmenších sú tu organizované rôzne animačné aktivity a miestne služby majú vysokú kvalitu.

Významným turistickým centrom je v rámci Costa del Azahar tiež Benicassim, dejisko známeho hudobného festivalu Festival Internacional de Benicassim (FIB), na ktorom sa v minulosti predstavili zoskupenia ako Oasis, Muse či Red Hot Chilli Peppers. Popri pestrej kultúrnej scéne sú nemenej atraktívne tunajšie pláže, spomedzi ktorých vyniká predovšetkým Playa Els Terrers s pôsobivou dĺžkou 1750 metrov. Pláž pokrytá zlatým pieskom má oválnu formu a jej vody sú chránené pred silnými morskými prúdmi, vzhľadom k čomu si tu môžete vychutnať ničím nerušený a zaslúžený relax.