Čo sa na Islande oplatí vidieť?

20.Dec 2016 | 10:07
Autor: Tomáš Hegli
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: island

Všetko! Island je jedinečnou a úchvatnou krajinou, ktorá ponúka množstvo zážitkov, neuveriteľných miest, úžasných javov, zvierat či rastlín. Podnebie je od toho nášho veľmi rozdielne, vďaka čomu bude vaša návšteva Islandu nezabudnuteľná. Kvôli svojej polohe je život na tomto ostrove ovplyvnený Slnkom a tým, či na horizonte je alebo nie. Časy od jeho východu až po západ sa počas roka výrazne menia. Napríklad v júni si užijete polárne dni – 20-24 hodín svetla, zatiaľ čo v období od novembra až po február zažijete denné svetlo iba 4-8 hodín. Oba extrémy sú však naozaj krásne.


Počasie je tiež trochu iné ako to, na aké sme zvyknutí. Jeho nevýhodou je nevyspytateľnosť, ktorou oplýva. V rovnaký deň môžete zažiť modrú oblohu, hustý dážď či sneh a dokonca aj silný vietor. Najnižšie priemerne teploty sú v januári, kedy sa pohybujú od -3°C po 2°C. Dá sa to teda vydržať. Najvyššie priemerne teploty sú v júli – 8 až 15°C. Táto čarovná krajina však okrem polárnych dní a nocí a nevyspytateľného počasia ponúka oveľa viac!


Polárna žiara

Polárnu žiaru pozná každý a práve Island ponúka možnosť uzrieť ju na vlastné oči. Toto prekrásne atmosférické divadlo sa odohráva počas tmavých a jasných nocí. Ideálne obdobie na sledovanie polárnych žiar je teda od septembra až po marec. Polárna žiara je však, rovnako ako islandské počasie, nevyspytateľná. Závisí od slnečnej aktivity a oblačnosti. Najlepším miestom je sever Islandu vo vzdialených lokalitách bez svetelnej polúcie.


Veľryby

Kto by nechcel vidieť veľryby? Island a jeho vody sú skvelým miestom na pozorovanie týchto majestátnych cicavcov, kam chodia za potravou. Máte šancu natrafiť na najrôznejšie druhy, ktorých sledovanie bude jedinečným zážitkom. Výhodou je, že ich v týchto vodách môžete pozorovať celoročne, najfrekventovanejšie pozorovania sa však dejú od apríla po september. Sever je opäť najlepším miestom na ich zastihnutie.


Alka bielobradá (polárna kačica)

Aj keď zrejme neviete, ako sa tento vták volá, jeho zjav je známy každému. Polárna kačica je zaujímavo vyzerajúce čierno-biele zviera s veľkým a výrazným zobákom. Polárne kačice prichádzajú na pobrežia od mája až po polovicu augusta, ideálny čas na ich pozorovanie je však od polovice júna po polovicu júla, kedy rodičia lovia potravu pre svoje ratolesti.


Zamrznuté vodopády

Island sa môže pýšiť aj úžasnými vodopádmi, z ktorých mnohé sú zamrznuté – zvyčajne v januári a februári. Medzi najznámejšie patria Gullfoss, Urridafoss a Dynjandi. Zaujímavosťou sú vodopády Seljalandsfoss a Skogafoss, ktoré sú síce obklopené ľadom a snehom, napriek tomu však nezamŕzajú!


Erupcia sopky

Aby ste zažili sopečnú erupciu na Islande, museli by ste mať ohromné šťastie. Ak ho máte, bude to zážitok na celý život! Ideálnym riešením je sledovať predpovede, nikdy však neviete, či sopka vybuchne práve počas vášho pobytu na Islande. Islanďania si však myslia, že sopka Hekla by mala vybuchnúť každú chvíľu, tak sa poponáhľajte a možno sa vám to podarí.


Festivaly

Island je okrem svojej úžasnej atmosféry, exkluzívnej faune a flóre známy aj svojimi festivalmi, ktoré sa usporadúvajú pravidelne a celoročne. Medzi tie najznámejšie rozhodne patrí Vikingský festival v júni. Počas letných mesiacov sa môžete tešiť na mnohé hudobné festivaly a tak isto aj na Gay pride. Vianoce na Islande alebo Yule Lads sú určite tiež zážitkom, na ktorý budete spomínať.

Island je miestom, ktoré by mal každý nadšenec cestovania navštíviť. Na tomto ľadovom ostrove opradenom legendami zažijete momenty, na ktoré nikdy nezabudnete. Island je tým pravým miestom pre vás - vycestujte už dnes!


Čo a kedy mesiac po mesiaci:

  • November až február - jednoznačnou výhodou je úžasná zimná a magická príroda, zasnežená krajina, zamrznuté vodopády a ľadové jaskyne. V tomto období navštívi Island najmenej ľudí. Mínusom sú okrem teplôt aj krátke dni, zložité podmienky cestovania a nižší počet otvorených ubytovní. Tak isto sa nedostanete do výšin v strede ostrova.
  • Marec - v marci je krajina ešte pokrytá snehom a ľadové jaskyne sú dostupné. Stále je tu menej turistov a počas niektorých rokov je počasie naozaj úchvatné. Dni sú s nocami vyrovnané. Nevýhodou je stále trochu sťažené cestovanie, nízky počet ubytovní a neprístupnosť centra ostrova.
  • Apríl - menej snehu v krajine, ale aj menej turistov a ideálny rozvrh medzi dňom a nocou. V apríli je vysoký výskyt veľrýb, no vodopády sú zamrznuté už len z časti. Podmienky presunu sú nevyspytateľné, stále nízky počet ubytovní a bezprístupné centrum ostrova.
  • Máj -oveľa menej snehu a už lepšie podmienky na cestovanie. Kvety sa začínajú zobúdzať a s nimi prichádza ešte viac veľrýb a aj polárne kačice. Stále mene turistov, no stred ostrova je stále neprístupný.
  • Jún - polárne dni, prekrásne vodopády, fauna a flóra a otvorené cesty do centrálnych výšin – dokonalé obdobie na návštevu Islandu. Zápormi sú prichádzajúci turisti, žiaden sneh a nulová šanca polárnych žiari.
  • Júl a august - dlhé a teplejšie dni, polárne kačice sú všade a taktiež aj veľryby. Vodopády žijú a centrum ostrova je prístupné. Stále viac a viac turistov a absencia snehu sú určite mínusmi tohto obdobia.
  • September- veľmi vyvážené dni aj noci a vyššia šanca konečne zazrieť polárnu žiaru. Veľryby sú stále prítomné v hojnom počte, vodopády ešte nezamŕzajú a centrum je stále prístupné. Scenériu dokrášľujú jesenné farby. Tým pádom je však menej zelene a už prichádza chlad.
  • Október - vysoká šanca zazrieť polárnu žiaru, pričom balans medzi dňom a nocou je stále vyrovnaný. Cesty sú stále v poriadku a ostrov priam žije farbami. Začína však snežiť a prístup k centrálnym výšinám je opäť uzavretý. Október je najupršanejším mesiacom v roku a začína byť naozaj chladno.


Autor: Tomáš Hegli