CYPRUS - Podmienky vstupu do krajiny a opatrenia proti šíreniu COVID-19

26.Aug 2020 | 19:45
Autor: Dušan
Kategória: Lacné letenky
Značky: cyprus

(Aktualizované 26.8.2020) Pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich na Cyprus bez ohľadu na kategóriu platí povinnosť pred odletom sa zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorú bude následne vystavený tzv. flightpass. Uvedený registračný formulár má za cieľ pomôcť tzv. contact tracking- sledovaniu všetkých kontaktov v prípade pozitívneho nálezu a ich následného testovania.

Nevyplnenie a nezaslanie tohto formuláru elektronickou formou má za následok pokutu 300 eur a možné odmietnutie vstupu na územie Cypru, v lepšom prípade uhradenie pokuty + 60 eur za COVID-19 test. Po prílete na Cyprus môže byť ktokoľvek z cestujúcich, starší ako 12 rokov, náhodne (zdarma) testovaný na Covid-19 priamo na letisku.

Na správne spustenie online formulárov si cestujúci musia vytvoriť účet, pridať svoje osobné údaje, podrobnosti letu, uviesť dôvod svojej cesty, kde sa budú zdržiavať, kontaktné údaje v prípade núdze a urobiť právne vyhlásenie.

Žiadny cestujúci, prichádzajúci z krajín patriacich do A kategórie, pod podmienkou, že nenavštívil za posledných 14 dní krajinu kategórie B alebo C, nemusí mať test na COVID-19.

Rozdelenie krajína na A, B a C kategórie z pohľadu Cypru

V prípade cestujúcich, prichádzajúcich z krajín zaradených do B kategórie je potrebné, aby mali pred vstupom na palubu lietadla negatívny test na COVID-19, vydaný najneskôr 72 hodín pred odletom.

‼️ Od 28. augusta sa to týka aj všetkých cestujúcich, vrátane slovenských občanov, prichádzajúcich z Rakúska. ‼️

Laboratórne testy cestujúcich prichádzajúcich na Cyprus nebudú akceptované, ak nebudú obsahovať dátum odberu vzoriek, ak nepôjde o molekulárny test RT-PCR, ak na nich nebude meno testovaného a ak nebudú obsahovať výsledok testu.

V prípade návratu z Cypru na letisko Schwechat v Rakúsku a následný tranzit na územie Slovenskej republiky nie je potrebné dať si robiť test na COVID-19. Povinnosťou je mať iba vyplnené a vytlačené tlačivo o tranzite:

Na stiahnutie:

pdf Prehlásenie o tranzite (pdf; 348.03 KB)


Podmienky vstupu na okupované územie Cypru pri príchode z Cyperskej republiky

Na základe rozhodnutia vlády Cyperskej republiky je prechod do tzv. Severocyperskej tureckej republiky („SCTR") umožnený len občanom a rezidentom Cyperskej republiky po predložení potvrdenia o negatívnom PCR teste na COVID-19 nie staršom ako 72 hodín.

Turistom prichádzajúcim zo Slovenska a iných členských krajín EÚ cez medzinárodné letiská v Larnake a Pafose nie je umožnené vstupovať na okupované územie Cypru.


Podmienky vstupu na okupované územie Cypru pri príchode z Turecka

Tí, ktorí prichádzajú na okupované územie Cypru z Turecka, či už z krajín kategórie A alebo B, musia mať so sebou potvrdenie o negatívnom PCR teste na COVID-19 nie staršom ako 72 hodín. Druhý test sa uskutoční na vstupnom bode na okupovanom území Cypru.

Cestujúci, ktorí cestujú z krajín patriacich do kategórie C, budú umiestnení do karantény na 14 dní, pričom náklady na izolovaný pobyt si budú hradiť sami.


Cestovanie v rámci krajiny

Cestovať v rámci vládou spravovaných území Cyperskej republiky je možné bez akéhokoľvek obmedzenia.


Opatrenia v krajine

Od 1. augusta, každý kto nemá rúško v uzatvorených priestoroch (obchody, nemocnice, banky, kostoly...) čelí pokute 300 eur. Náhodné testovanie na letiskách sa zvýšilo zo 600 na 1 000 denne.

Maximálny počet cestujúcich vo verejnej doprave sa opäť znižuje na polovicu kapacity dopravného vozidla. Polícia zavádza politiku „nulovej tolerancie" pre podniky, ktoré nedodržiavajú pravidlá hygieny a sociálneho dištancovania.

Opatrenia týkajúce sa pobrežného mesta Limassol, kde bola zaregistrovaná väčšina nových infekcií sú nasledovné: návrat k limitu združovania sa max. 10 osôb, limit 75 osôb pre vnútorné posedenie v baroch a reštauráciách, dvojnásobný pri vonkajšom sedení.


Podmienky návratu do SR

Slovenskí občania prichádzajúci z Cypru môžu voľne prechádzať hranice bez predloženia negatívneho COVID-19 testu a nie sú povinní absolvovať karanténu.

Zdroj: mzv.sk