Dominika – Na karibskej vlne

18.Jan 2016 | 21:47
Autor: Patrícia Packová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: zápisky z ciest dominika

„Dominika? Akože Dominikánska republika?“ Toto je najčastejšia reakcia, s ktorou som sa stretla pri plánovaní cesty po karibských ostrovoch a vymenovaní cieľových destinácií. Nie, Dominika nie je skratka Dominikánskej republiky. Tento ostrov patrí medzi najmenej známe a najmenej rozvinuté, o to viac ma lákalo ho spoznať. Okrem toho „účinkoval“ aj v Pirátoch z Karibiku!


Ak túžite zažiť autentický karibský raj, ste tu správne. Panenská príroda, bujná vegetácia, nádherné čierne pláže, príjemní ľudia, chutný rum a prekvapivo – všadeprítomná wifi. Kde vlastne ale sme? Ostrov Dominika sa nachádza v Karibiku medzi dvomi známejšími francúzskymi ostrovami, Guadeloupe a Martinikom a patrí do súostrovia Malých Antíl. V roku 1493 ju objavil Krištof Kolumbus, ktorý ju uvidel prvýkrát v nedeľu, odkiaľ pochádza i názov ostrov – Domenica je po taliansky nedeľa. V histórii zvádzali o tento ostrov boj Angličania a Francúzi. Pri pohľade na mapu a názvy miest je zrejmé, že Angličania dominovali na severe (je tu napr. druhé najväčšie mesto Portsmouth) a juh patril Francúzom (Soufriere, hlavné mesto Roseau). Dominika je posledný karibský ostrov, ktorý si podmanili Európania a napokon sa stal anglickou kolóniou. Až pomerne neskoro, v roku 1978 sa mu podarilo získať nezávislosť a vznikol samostatný štát „Commonwealth of Dominica“.

Typická panenská príroda a bujná vegetácia.

 

„Prírodný ostrov“, ako je Dominika prezývaná, je najhornatejší ostrov Malých Antíl, čo súvisí s jeho sopečným pôvodom. Najvyšším vrchom je Morne Diablotin s výškou 1447 m n.m. Vďaka prejavom postvulkanickej činnosti si môžu turisti užiť horúce termálne pramene, jazerá, rieky, 12 veľkých vodopádov, ale lákadlom je najmä tropický dažďový prales rozpriestierajúci sa vo vnútrozemí a pokrývajúci dve tretiny ostrova. Na svoje si prídu milovníci turistiky. Na ostrove sa nachádza 184 km dlhý „Waitukubuli National Trail”, ktorý vás prevedie z juhu na sever aj cez územie pod názvom Kalinago, kde doteraz žijú zhruba tri tisícky pôvodných indiánskych obyvateľov Karibiku – Karibovia. Trasy sú od ľahkých až po náročné, avšak ak by ste chceli peši zvládnuť celú dĺžku, potrebovali by ste na to viac než dva týždne! V národnom parku Morne Trois Pitons (svetová pamiatka UNESCO) sa nachádza druhé najväčšie termálne vriace jazero na svete – Boiling Lake, kde sivo-modrá variaca sa a bublinkujúca voda dosahuje až 90 stupňov Celzia!

Obľúbenou turistickou atrakciou je výlet z hlavného mesta Roseau k vodopádom Trafalgar.K bránam národného parku sa dá dopraviť minibusom a následne sa jedná sa o nenáročný peší výstup v upravovanom teréne dažďového pralesa, kde na konci vám bude odmenou pohľad na burácajúcu dvojičku vodopádov: vľavo väčší „otec“ a vpravo menšia „mama“, ako ich domáci volajú. Trafalgarské vodopády sú tak známe, že sú stvárnené aj na zadnej strane bankovky – konkrétne východokaribskej päťdolárovky.

Obľúbená turistická atrakcia – vodopády Trafalgar.

 

Hoci priemerná teplota na Dominike je počas roka 24 – 27 stupňov Celzia, treba sa v dažďovom pralese aj počas „suchého obdobia“ (február – apríl) pripraviť na intenzívne prehánky a rozhodne si zabaliť so sebou pršiplášť a nepremokavú obuv. Rýchly dážď však nevadí i preto, že o pár kilometrov ďalej, na pobreží, si môžeme v ten istý deň užiť horúce slnko a pláže s čiernym pieskom (na ostrove nájdeme i pár pláží s bielym pieskom). Alebo sa radšej potápate či kajakujete? Zaujímavým tipom na potápanie je Champagne Beach – jedinečná pláž, kde z morského dna stúpajú bublinky a vytvárajú šumivý efekt. Veď kde inde sa môžete potápať v „šampanskom“?!

Medzi veľké atrakcie patrí aj možnosť pozorovania veľrýb, delfínov či korytnačiek. Zostaňme ďalej pri exotických zvieratách. Tipnete si počet druhov vtákov na ostrove Dominika? Myslím, že číslo prekvapí – je ich 172. A z celého sveta iba na tomto ostrove vo voľnej prírode žije unikát – vzácny farebný papagáj Amazoňan cisársky, nazývaný Sisserou. Momentálne ich v národných parkoch Dominiky poletuje posledných 150 jedincov. Je tak vzácny, že sa dostal ako symbol krajiny i na štátnu vlajku. Ak sa vám nechce na neho číhať počas trekingu v národnom parku, a keďže v krajine nie je žiadna zoologická záhrada, turisti môžu obdivovať tohto zeleno-fialového papagája aj v botanickej záhrade v hlavnom meste Roseau. Ak ju navštívite, nezabudnite si pozrieť i neslávne známy vrak autobusu, ktorý bol zavalený stromom a zdemolovaný počas hurikánu David v roku 1979. Žiaľ, hurikán sa nevyhol ostrovu ani minulý rok, krátko pred našou návštevou. V auguste 2015 sa prehnala vnútrozemím Erica a usmrtila viac než 30 ľudí, čo je najhoršia bilancia práve od roku 1979. S jeho následkami sme sa potýkali počas našich novembrových potuliek po ostrove, keďže hurikán zdemoloval most cez rieku a cesty na našej trase. Veľmi som však bola prekvapená, že za necelé 3 mesiace boli následky hurikánu viac-menej odstránené a doprava fungovala po nových náhradných cestách. Každopádne svoju návštevu si naplánujte radšej mimo hurikánového obdobia, ktoré je oficiálne vyhlásené od 1. júna a väčšinou utícha v októbri.

Neslávne známy vrak autobusu zdemolovaný počas hurikánu David v roku 1979.

 

Hlavným mestom ostrova je Roseau, kde žije cca 16 tisíc obyvateľov (z celkových 73 tisíc).Jedná sa na naše pomery skôr o mestečko pri mori s krásnym výhľadom na pohorie, ale nechýba tu múzeum mesta, katedrála, kaviarne, obchody, butiky alebo trh s ovocím a zeleninou, ktorý sa zaraďuje medzi najlepšie v Karibiku. Keďže na ostrove dominuje tropické poľnohospodárstvo, nie je problém vychutnať si čerstvé banány, mango, kokosové orechy, citrusové plody, či nakúpiť kakao, zázvor, vanilku a škoricu. Nemôžeme zabudnúť na dôležitú plodinu, cukrovú trstinu. Karibským ostrovom patrí prvé miesto vo výrobe rumu. Kedysi totiž pri každom cukrovare vznikla fabrika na výrobu rumu, ktorá spotrebovávala odpad z výroby cukru – melasu. Ani Dominika nie je výnimkou a môžete navštíviť viac než 250-ročnú Macoucherie destilériu. V Karibiku sa totiž nechodí ako u nás na kávu, ale na rum, ako mi rada vysvetlila majiteľka podniku v hlavnom meste, keď som si vypýtala kávu. „Káva? Žiadna káva – daj si rum punč.“ (rum punč = rumovo-ovocný koktejl) Poslúchla som a neobanovala. Mimochodom, rum je tiež lacnejší ako napríklad Coca-Cola (dovezená zo Svätej Lucie), za ktorú zaplatíte v bare 5 USD, pričom rum punč stojí iba 3 USD…

Trh s ovocím a zeleninou, ktorý sa zaraďuje medzi najlepšie v Karibiku.

 

Roseau je východzím bodom na cestovanie po ostrove, nachádza sa tu hlavná autobusová stanica, ako aj prístav na cestovanie loďou po susedných ostrovoch. Na ostrove nie je medzinárodné letisko, preto treba využiť prílet na susedné ostrovy a následný lodný trajekt. Nenájdete tu ani all inclusive rezorty, veľké sieťové hotely, či obrovské obchody. Zatiaľ sa tu presadil iba reťazec rýchleho občerstvenia KFC a Pizza Hut. Za celý rok totiž príde na ostrov iba cca 31 tisíc zahraničných návštevníkov, poväčšine z výletných lodí, ktorých priťahuje práve pokojná atmosféra tohto ostrova.

Menou na Dominike je východokaribský dolár, ale bez problémov všade môžete používať aj americké doláre. So všetkými sa dohodnete v angličtine, ale pri šoférovaní pozor – jazdí sa vľavo! Nie je však problém za rozumné ceny si zobrať taxík alebo objednať lokálneho sprievodcu na akýkoľvek výlet po ostrove. Cena poldenného výletu po rôznych atrakciách ostrova je cca 35 USD. 91 % percent obyvateľov tvoria černosi, ale všetci obyvatelia, s ktorými sme sa stretli a rozprávali, boli veľmi milí a ústretoví, ostrov patrí medzi najbezpečnejšie v Karibiku a nevyznačuje sa vysokou kriminalitou. Čo ma veľmi prekvapilo, je všadeprítomná wifi sieť. Želáš si ísť na Facebook na Trafalgar vodopádoch? Žiaden problém. Dáme na Instagram fotku z botanickej záhrady? Nech sa páči. A kamarátov doma môžeme provokovať slnkom zaliatymi fotkami rovno z pláže.

Roseau – je východzím bodom na cestovanie po ostrove.

 

Nezabudnite sa pred odchodom posilniť kreolskou kuchyňou využívajúcou regionálne suroviny – čerstvé ryby, zeleninu, ovocie, ako aj rum do chutných koláčov. Domov si môžete na pamiatku priviezť rôzne náhrdelníky z kokosových orechov, mydlá obsahujúce kakao či suveníry od výmyslu sveta. S obľubou prestieram doma večeru na taniere s farebnými papagájmi, pri pečení používam chňapku s mapou Karibiku a dovezený rum pijem z originálnych pohárov z ostrova. Ak si k tomu pustíte CD s karibskou hudbou, stačí zatvoriť oči a prenieste sa opäť z našej zimy do tropického raja…

Autor a foto: Patrícia Packová