Dovolenka na Malorke: Odhaľte tajomstvá očarujúceho ostrova

15.Mar 2024 | 09:00
Autor: Dušan
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: mallorca palma de mallorca

Pozývame vás na cestu do srdca Stredozemného mora, na ostrov Mallorca, kde sa azúrové vlny stretávajú s drsnými horami a malebnými dedinami. Pre prvých návštevníkov je Mallorca sľubom nezabudnuteľného dobrodružstva, ktoré prebúdza všetky zmysly.

Predstavte si jemný dotyk piesku pod nohami a šumenie krištáľovo čistých vôd. Pobrežie Malorky ponúka nekonečné možnosti relaxu a zábavy. Od rušných pláží posiatych plážovými barmi až po odľahlé zákutia s tyrkysovou vodou, každý kúsok pobrežia ukrýva svoj kúsok raja. Nechajte sa unášať rytmom vĺn a objavte pláž, ktorá bude vašim kúskom raja.


Palma de Mallorca - Historické srdce Malorky

Havné mesto Baleárskych ostrovov je rušné a živé mesto s bohatou históriou a kultúrou. Okrem krásnych pláží a tyrkysového mora ponúka Palma aj fascinujúcu históriu, ktorá sa odráža v jej architektúre, umení a gastronómii.

Prechádzka historickým centrom:

 • La Seu: majestátna katedrála La Seu, postavená v gotickom slohu, je dominantou mesta. Jej impozantná fasáda a interiér s bohatou výzdobou uchvátia každého návštevníka. Katedrála bola postavená na mieste bývalej mešity a jej výstavba trvala takmer 400 rokov. V interiéri katedrály sa nachádza mnoho umeleckých pokladov, vrátane kaplnky Sant Pere s oltárom od Guillerma Sagrera a renesančného baldachýnu nad hlavným oltárom.
 • Palau de l'Almudaina: kráľovský palác s bohatou históriou, ktorý slúžil ako letná rezidencia španielskych kráľov. Palác bol postavený v 13. storočí na základoch maurskej pevnosti. V interiéri paláca sa nachádza mnoho kráľovských komnát, vrátane sály s gobelínmi a trónnej sály. Návštevníci si tu môžu prezrieť aj zbrojnicu s rozsiahlou zbierkou zbraní a brnení.
 • Es Baluard: múzeum moderného a súčasného umenia s rozsiahlou zbierkou diel od španielskych i medzinárodných umelcov. Múzeum bolo otvorené v roku 2004 a nachádza sa v bývalej pevnosti. Zbierka múzea zahŕňa diela od umelcov ako Joan Miró, Pablo Picasso a Salvador Dalí.
 • L'Almudaina: malebná štvrť s úzkymi uličkami, kaviarňami a reštauráciami, ktorá ponúka príjemnú atmosféru na prechádzky a oddych. V tejto štvrti sa nachádza mnoho historických budov, vrátane kostola Sant Miquel a paláca Can Oleza.
 • Plaça Major: centrálne námestie Palmy s rušným životom, obklopené historickými budovami a kaviarňami. Na námestí sa nachádza radnica a socha kráľa Jaimeho I.
 • Bellver: hrad na kopci s krásnym výhľadom na mesto a záliv. Hrad bol postavený v 13. storočí a slúžil ako kráľovská rezidencia. V súčasnosti sa v hrade nachádza múzeum s historickou expozíciou.
 • La Rambla: rušná promenáda s palmami, obchodmi a pouličnými umelcami. La Rambla je obľúbeným miestom stretávania miestnych obyvateľov a turistov.
 • El Portitxol: malebná rybárska dedinka s typickými domčekmi a reštauráciami s čerstvými rybami. El Portitxol sa nachádza len kúsok od centra Palmy a je ideálnym miestom na relax a ochutnávku miestnych špecialít.


Katedrála La Seu

Palma de Mallorca je ideálne miesto pre dovolenku, ktorá spája relax na pláži s poznávaním histórie a kultúry. Vďaka svojej bohatej ponuke aktivít a pamiatok si tu každý nájde to svoje.


Malebné dedinky ako cesta do minulosti

Vydajte sa na cestu za pokojom a autentickou atmosférou do malebných dedín Malorky. Od kamenných domov vo Valldemossa až po panoramatické výhľady Fornalutxu, každá dedinka rozpráva príbeh o tradíciách a bohatom dedičstve ostrova. Nechajte sa očariť kúzlom starých čias a vychutnajte si pokojný rytmus života.

Tu je niekoľko tipov na malebné dedinky, ktoré sa oplatí navštíviť:

 • Artà: Táto dedinka na východnom pobreží je známa svojimi remeselníckymi trhmi, umeleckými galériami a historickými pamiatkami, ako je kostol Sant Salvador z 13. storočia. V okolí sa nachádzajú turistické a cyklistické trasy, jazdecké možnosti a pláže.
 • Valldemossa: Malebná dedinka v pohorí Tramuntana, preslávená pobytom slávneho skladateľa Frédérica Chopina v kláštore Cartuja de Valldemossa. Okrem kláštora s Chopinovým múzeom sa tu nachádza krásna architektúra, historické fontány a námestia. V okolí sú turistické a cyklistické trasy, jazdecké možnosti a botanická záhrada.
 • Sóller: Historické centrum s kamennými domami a uličkami, obchodmi, reštauráciami a kaviarňami. Dedinka je známa vďaka historickej električke z Palmy a ponúka turistické a cyklistické trasy, jazdecké možnosti a múzeum umenia.
 • Deià: Umelecká enkláva na úpätí Tramuntany, ktorá v minulosti prilákala slávnych umelcov a spisovateľov. Okrem malebných uličiek a krásnych výhľadov ponúka turistické a cyklistické trasy a múzeum Roberta Gravesa.
 • Santanyí: Historické mestečko na juhu ostrova s opevnením z 13. storočia, kostolom Sant Andreu a malebným prístavom. V okolí sa nachádzajú krásne pláže a archeologické náleziská.

Valldemossa

Okrem týchto dediniek sa na Mallorke nachádza mnoho ďalších malebných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Návšteva týchto miest vám umožní zažiť pravú krásu a tradíciu Mallorky a odniesť si domov nezabudnuteľné spomienky.


Tramuntana - dobrodružstvo v srdci hôr

Na severozápade Mallorky sa rozprestiera drsná a ohromujúca oblasť Tramuntana. Pohorie s dramatickými útesmi, skrytými zátokami a malebnými dedinkami uchváti každého, kto hľadá autentický a dobrodružný zážitok. Cesta do Tramuntany je sama osebe dobrodružstvom. Kľukaté cesty sa vinú okolo hôr a ponúkajú dychberúce výhľady na azúrové Stredozemné more. Zastavte sa v malebných dedinkách ako Sóller s jeho historickou električkou, Deià s bohémskou atmosférou a Valldemossa s kláštorom, kde kedysi žil Chopin.

Prejdite sa po úchvatných turistických chodníkoch a objavte skryté zákutia Tramuntany. Nechajte sa očariť vôňou borovíc, olivovníkov a citrusových hájov. Vychutnajte si piknik na okraji útesu s panoramatickým výhľadom. Ak máte radi adrenalín, vyskúšajte horolezectvo, cyklistiku alebo paragliding.

Na pobreží Tramuntany sa nachádzajú skryté zátoky s tyrkysovou vodou a jemným pieskom. Oddýchnite si na pláži Cala Tuent s palmami, Cala Deià s kamienkami a šnorchlujte v krištáľovo čistej vode Cala Llombards.


Od skrytých zátok po rušné pobrežia

Mallorca, najrozsiahlejší z Baleárskych ostrovov, predstavuje raj pre milovníkov pláží. Ponúka viac ako 200 kilometrov pobrežia, ktoré sa pýši širokou škálou typov pláží – od rušných letovísk s bohatou ponukou aktivít až po skryté zátoky s tyrkysovou vodou a jemným pieskom.

Menší prehľad najvýznamnejších pláží na Mallorce:

Severné pobrežie:

 • Cala Formentor: Ikonická pláž s bielym pieskom a tyrkysovou vodou, obklopená borovicovými lesmi a s úchvatným výhľadom na ostrov.
 • Playa de Muro: Rozsiahla piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, ideálna pre rodiny s deťmi.
 • Playa de Alcudia: Ďalšia rozsiahla pláž s bohatou ponukou služieb a aktivít, ktorá sa teší veľkej popularite medzi turistami.
 • Cala Sant Vicenç: Malebná zátoka s útesmi a jaskyňami, ideálna pre šnorchlovanie a potápanie.

Cala Formentor

Východné pobrežie:

 • Cala Mesquida: Panenská pláž s bielym pieskom a borovicovými lesmi v chránenej oblasti.
 • Cala Agulla: Ďalšia atraktívna pláž s jemným pieskom a tyrkysovou vodou, ktorá je obľúbená medzi turistami.
 • Cala Ratjada: Pláž s rušným letoviskom a širokou ponukou aktivít, ako sú vodné športy a nočný život.

Južné pobrežie:

 • Es Trenc: Dlhá piesočnatá pláž s dunami a tyrkysovou vodou, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších pláží na ostrove.
 • Cala Llombards: Malebná zátoka s bielym pieskom a útesmi, ideálna pre relax a šnorchlovanie.
 • Cala Pi: Pláž s tmavočerveným pieskom a jaskyňami, ktorá je obľúbená medzi milovníkmi prírody.

Západné pobrežie:

 • Cala Portals Vells: Malá zátoka s krištáľovo čistou vodou a luxusnými reštauráciami.
 • Playa de Camp de Mar: Pláž s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora, ideálna pre rodiny s deťmi.
 • Port de Sóller: Pláž s krásnym prístavom a bohatou ponukou reštaurácií a barov.

Cala Portals Vells

Okrem spomenutých pláží sa na Mallorke nachádza mnoho ďalších pôvabných zátok a kútov, ktoré čakajú na objavenie. Neváhajte preskúmať ostrov a hľadajte si vlastnú plážovú oázu.


Ochutnajte Malorku

Žiadna dovolenka na Malorke by nebola kompletná bez ochutnávky miestnych špecialít. Mallorca ponúka aj rafinovaný gastronomický zážitok, ktorý uspokojí aj tie najnáročnejšie gurmánske chute. Stredomorská kuchyňa ostrova, obohatená o arabské a katalánske vplyvy, sa vyznačuje pestrou paletou chutí a vôní, ktorá uchváti každého milovníka dobrého jedla.

Ochutnajte kulinárske poklady Mallorky:

 • Paella: Tradičná ryžová pochúťka, ktorá sa pripravuje s rôznymi druhmi morských plodov, kuracím mäsom alebo zeleninou, a predstavuje neodmysliteľnú súčasť miestnej gastronómie.
 • Tumbet: Vrstvená zapekaná zelenina pozostávajúca zo zemiakov, baklažánu, cukety a papriky v lahodnej paradajkovej omáčke, ktorá ponúka výnimočný chuťový zážitok.
 • Ensaimada: Sladké pečivo plnené krémom a posypané práškovým cukrom, symbol mallorskej cukrárskej tradície, ktoré si vás podmaní svojou jemnosťou a sladkou chuťou.
 • Sobrassada: Pikantná klobása z bravčového mäsa ochutená paprikou, ktorá dodá vašim jedlám pikantnú a originálnu príchuť.
 • Queso de Mahón: Tradičný syr s výraznou chuťou vyrobený z ovčieho mlieka, ktorý sa stane neoddeliteľnou súčasťou vašich gastronomických zážitkov.

Tumbet

Prebuďte svoje zmysly na miestnych trhoch:

 • Nechajte sa unášať pestrou ponukou čerstvého ovocia a zeleniny, syrov, mäsa, rýb a morských plodov na miestnych trhoch, ktoré ponúkajú široký výber lokálnych produktov.
 • Ochutnajte olivový olej lisovaný na Mallorke, preslávený svojou vysokou kvalitou a jedinečnou chuťou, ktorá obohatí vaše jedlá.
 • Doprajte si degustáciu miestnych vín z viníc na úpätí Tramuntany a objavte bohatú vinársku tradíciu ostrova.

Zažite tapas – umenie gastronómie v malých sústach:

Tapas, malé ochutnávky rôznych jedál, sú ideálne na zdieľanie s priateľmi a ponúkajú jedinečný spôsob, ako si vychutnať pestrú paletu chutí. Vyskúšajte rôzne druhy tapas, od mäsa a syrov až po morské plody a zeleninu, a nechajte sa prekvapiť kreativitou miestnych kuchárov. Tapas bary predstavujú ideálne miesto na obed, večeru alebo posedenie s priateľmi v príjemnej a uvoľnenej atmosfére.

Tapas


Mallorca je gastronomický klenot Stredomoria, ktorý očarí gurmánov z celého sveta svojou bohatou kulinárskou tradíciou, čerstvými lokálnymi produktmi a jedinečnými chuťami.


Festivaly a tradície v rytme osláv

Mallorca, preslávená svojimi očarujúcimi plážami a malebnými dedinkami, skrýva aj bohatú paletu festivalov a tradícií, ktoré ponúkajú jedinečný kľúč k pochopeniu autentickej duše ostrova a zaručujú nezabudnuteľné zážitky pre každého návštevníka. Mallorca je ostrov s bohatou históriou a kultúrou, ktorá sa odzrkadľuje v jeho festivaloch a tradíciách.

Ponorte sa do víru festivalového diania:

 • Sant Antoni: V januári sa v meste Sant Antoni de Portmany koná festival oslavujúci patróna zvierat, svätého Antona. Toto podujatie je charakteristické pouličnými zábavami, ohňostrojmi a bohatou ponukou tradičných jedál.
 • Carnaval: Fašiangové obdobie v Palma de Mallorca ožíva karnevalom plným masiek, kostýmov, hudby a tanca, čím vytvára atmosféru nespútanej zábavy.
 • Semana Santa: Veľkonočný týždeň na Mallorke je poznačený náboženskými procesiami, pobožnosťami a kulinárskymi špecialitami typickými pre toto obdobie.
 • Feria de Abril: Jarný festival Feria de Abril sa koná v apríli v Palma de Mallorca a ponúka pestrú paletu pouťových atrakcií, živú hudbu a fascinujúce vystúpenia flamenca.
 • Sant Joan: Letný slnovrat oslavujú Mallorčania v júni s ohňami, grilovaním a tradičnými tancami, čím vzdávajú hold tomuto magickému obdobiu roka.

Jarný festival Feria de Abril


Pri odchode z Malorky si so sebou vezmete spomienky na slnkom zaliate pláže, očarujúce dedinky, úchvatné hory a lahodné chute. Mallorca nie je len ostrovom, je to destinácia, ktorá vám otvorí srdce a zanechá vo vás túžbu vrátiť sa.

Okrem spomienok na krásne miesta si odnesiete aj kúsok miestnej kultúry. Naučíte sa pár slov v katalánčine, ochutnáte tapas a sangriu, a možno si domov prinesiete aj malorský suvenír, ktorý vám bude pripomínať vaše dobrodružstvo.