Dubaj - mesto, kde sa spája starodávny Orient s moderným svetom

15.Jan 2017 | 17:45
Autor: Betka
Kategória: Rady a tipy na cestu
Značky: dubaj

Ak by ste mali pár slovami opísať Dubaj, aké slovné spojenia by ste použili? Kráľovstvo mrakodrapov? Exotický raj? Alebo skôr výstavisko arabskej kultúry? Nech už by vaša odpoveď bola akákoľvek, zaručene by sa každý z nás zhodol v tom, že Dubaj patrí medzi svetové destinácie, ktoré sú lákadlom pre nejedného cestovateľa. V priebehu päťdesiatich rokov prešiel tak veľkou zmenou a pokrokom, až by sa nám zdalo, že to snáď ani nie je možné. Napriek tomu si tento gigant zanechal vo svojich útrobách aj miesta, ktoré pripomínajú obdobie jeho začiatkov, keď jediné, čo sa na tomto území nachádzalo boli chudobné rybárske štvrte rozosiate uprostred vyprahlej púšte.


Dubaj je jednou z častí Spojených arabských emirátov nachádzajúcich sa v juhozápadnej časti Ázie na Arabskom polostrove. Tieto vznikli spojením siedmych federatívnych konštitučných monarchií v roku 1971. Od tohto roku prešli značnou premenou a dnes sa pokladajú za jednu z najvplyvnejších a najvýznamnejších krajín sveta, ktorej hlavným mestom je mesto Abu Dhabi.

Dubaj je práve jednou zo zakladajúcich monarchií emirátov. Ide o islamskú krajinu, ktorej tradície a zvyky sú značne odlišné od tých, s ktorými sa stretávame na európskom kontinente. Treba si však uvedomiť, že islam nie je len náboženstvom ale aj životným štýlom, ktorého zásady je treba dodržiavať. Pokiaľ s týmito pravidlami nemáte problém, je to vaše plus, pretože v tom prípade sa pre vás Dubaj stáva jedným z najbezpečnejších miest na svete.

Nie len Dubaj, ale aj celé Spojené arabské emiráty patria k najväčším producentom ropy. Vládnuce rodiny si ale napriek tomu plne uvedomujú, že je dôležité investovať aj do iných odvetví hospodárstva. Práve to je dôvodom, prečo tu v priebehu posledných dvadsiatich rokov vyrástlo množstvo hotelov a zábavných centier a uskutočnili sa veľké investície do infraštruktúry. Dubaj sa tak stal rajom cestovateľov a navyše nízke zdanenie je skvelým lákadlom pre milovníkov nákupov.


Ak chcete zostať pri tých nákupoch, rozhodne by ste nemali obísť Dubai Mall. Ide o najväčší komplex obchodov aký v Dubaji nájdete. Rozkladá sa na 1,1 miliónoch metrov štvorcových a je sídlom viac než 1 200 obchodov najrozličnejšieho zamerania. Rovnako tu nájdete aj butiky od najznámejších svetových značiek. Tovaru je tu viac než dosť, takže možno čaká, kým si ho prídete kúpiť práve vy!

Jedným zo symbolov Dubaja je tiež umelo vytvorený ostrov Palm Jumeirah, ktorý už z diaľky láka zraky cestovateľov. Patrí k jednému z najnavštevovanejších miest Dubaja a pri pohľade na jeho ostrovčeky utekajúce od centrálnej časti na obe strany máte pocit, akoby tento výtvor ani nepochádzal z tohto sveta. Tvorcovia sa tu naozaj vyhrali s detailami a tak toto miesto rozhodne stojí za to, aby sme ho aspoň raz za život videli na vlastné oči.


To, prečo je Dubaj takým lákadlom pre cestovateľov určite súvisí aj s výškovými budovami. Ak vás láka pohľad na svet z najvyššej budovy sveta, stačí si to len vyskúšať. Burj Khalifa vám ponúka hneď niekoľko možností. Môžete vyskúšať štandardnú výhliadku zo 124. podlažia alebo hneď vyskúšajte exkluzívnu, ktorej prvá verzia vás zavedie do 456 metrov nad zemou a druhá až do výšky 556 metrov! Viac než pol kilometra nad zemou si môžete dopriať aj unikátny zážitok v pobode expozície približujúcu výstavbu tejto budovy, ktorá trvala šesť rokov.

Najznámejším symbolom Dubaja je hotel, ktorý mnohí experti cestovného ruchu považujú za najluxusnejší hotel sveta. Burj Al Arab má na svojom konte 7 hviezd, ktoré rozhodne vypovedajú o jeho vysokej kvalite ponúkaných služieb a špičkového vybavenia.


Pokiaľ by ste výškových budov mali už dosť a chceli by ste radšej zostať pri zemi, určite by ste si mali zájsť na Old Souq. Tu na vás dýchne čarovná atmosféra tradičného Dubaja a starej Arábie. Všade tu cítiť vôňu kadidla a vy máte pocit, že sa odrazu zastavil čas. Budete mať pocit, akoby ste sa odrazu ocitli na starom trhovisku, kde vám skúsení obchodníci budú ponúkať látky, šperky, korále, šály či tradičné miestne odevy.

Keď už hovoríme o starom meste, určite by ste mali zájsť aj do jeho úplného centra. Tu sa nachádza najstaršia budova Dubaja, v ktorej je umiestnené Dubai Museum. Toto návštevníkom interaktívnym spôsobom približuje život malej púštnej osady predtým, ako tu boli objavené zásoby ropy.


Ak by ste už mali dosť histórie a chceli by ste vidieť niečo, čo vypovedá o veľkoleposti Dubaja, zájdite si do rezidenčnej oblasti Dubai Marina. Toto veľkolepé prístavisko lodí a luxusných jácht vám zaručene vyrazí dych! V jeho blízkosti sa navyše nachádza aj najkrajšia verejná pláž The Beach, takže po skvelom zážitku sa môžete okúpať v lákavom azúrovom mori.

Príležitostí, ktoré môžete v Dubaji využiť je viac než dosť. Ak premýšľate o jeho návšteve, určite robíte dobre. Tak čarovné miesto, akým je Dubaj by ste určite mali aspoň raz navštíviť.