Dubaj - Zážitok pre všetky zmysly

14.Apr 2017 | 10:18
Autor: Lucia Pöllä
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: dubaj

Keď sa povie Dubaj, veľa ľudí si asi predstaví nablýskané mrakodrapy, šejkov vyvážajúcich sa na limuzínach a svetoznámy hotel ktorý bol dávnejšie označený nálepkou Hotel za bilion dolárov. A je to veľká škoda pretože Dubaj ma toho ponúknuť oveľa viac.


Dubaj sme s manželom navštívili dva roky dozadu ako destináciu pre našu svadobnú cestu. Trochu netradičné miesto na svadobnú cestu? Určite! Ľutovali sme? V žiadnom prípade.

Dubaj je mesto superlatívov - majú najvyššiu budovu na svete, najväčšie obchodné centrum na svete, druhé najväčšie akvárium na svete, a momentálne plánujú tak isto otvoriť najväčšie letisko na svete (nie že by to súčasné nebolo dosť veľké!). Hotel Burj al Arab bol zaradený medzi 15 najdrahších na svete, s cenou apartmánu ktorá sa šplhá k 19000 dolárov za noc. Dostať sa tam a poobzerať si ho zblízka je skoro nemožné. Dubaj ma tak isto úžasné pláže a rezorty kde pojem luxus nadobúda novú dimenziu.

Dubaj je však oveľa viac ako mesto pre vyvolených s peňaženkou plnou dirhamov. Je to mesto kontrastov a možností. Kto by povedal že uprostred púšte môže vyrásť pýcha arabského sveta ktorá každoročne láka milióny turistov. A nielen tých. Vedeli ste že v Dubaji v podstate neexistujú dane z príjmu? Každoročne tak pribúda ľudí ktorí si práve tu hľadajú svoje zamestnanie a presúvajú sa z opačného konca Európy za vidinou lepšieho zárobku a vyššej životnej úrovne.


Na to aby ste okúsili kúsok Arabského sveta stačí veľmi málo – letenky sú čoraz lacnejšie a s pribúdajúcim a rastúcim turistickým ruchom sa tak isto otvárajú možnosti lacnejšieho ubytovania prispôsobeného Európskym štandardom.

Na to aby ste videli všetko čo vám Dubaj má ponúknuť vám úplne stačí predlžený víkend. Všetky hlavné atrakcie sú relatívne blízko pri sebe a ak sa presúvate taxíkom, čo je jedna z najlacnejších a najrýchlejších možností, s časom určite problém mať nebudete.


Prílet do Dubaja

Prvý šok nás čakal na letisku. Je obrovské. Nič také sme nikde inde nevideli. Rady boli dlhé ale hýbali sa neuveriteľne rýchlo. Všetko tu funguje ako švajčiarske hodinky. Mierne znepokojení sme zostali keď sme vonku pred letiskom videli kilometrové rady ľudí čakajúcich na taxi. Samozrejme ani tu sa nenechali zahanbiť. Taxi prichádzali v 4 prúdových kolónach a po 5 min v rade sme už boli na ceste do hotela. Takto by mali fungovať všetky letiská na svete. Prvý dojem teda Dubaj spravil úžasný.


Ubytovanie

Počas našej dovolenky sme zvolili mix dvoch ubytovaní – lacnejšie v centre mesta aby sme mali šancu poobzerať si všetko z blízka a luxusnejší rezort uprostred púšte s nádychom exotiky a tradičnou architektúrou. Aj lacnejšie hotely sú v Dubaji na vysokej úrovni a dostanete ich už od 30 – 40 eur na noc. Ak si zvolíte rezort ktorý je izolovaný od mesta, pozrite si aké tam máte možnosti lebo sa vám môže stať že napríklad v celom rezorte nedostanete pohár vína pri večeri.

Ak sa chystáte dovolenkovať s deťmi a ste skôr taký konvenčnejší dovolenkári, Dubaj ma tak isto na výber množstvo prímorských rezortov s krásnymi plážami a 5 hviezdičkovým servisom. Počas celého roka sa dajú nájsť úžasné zľavy práve v týchto luxusných rezortoch, tak sa oplatí sledovať kedy je lepšie investovať o trošku viac a užiť si poriadneho luxusu. Nakoniec ste v Dubaji, nie?


Moslimská kultúra

Ako veľkí vyznávači dobrého vínka sme zo začiatku mali problém zvyknúť si na to že si jednoducho nesadnete do reštaurácie a vypýtate pohár vínka. V každej jednej sme študovali menu a pýtali sa či servírujú alkohol. Vo väčšine prípadov bola odpoveď nie. V turistických rezortoch a oblastiach samozrejme je viac možností a menej obmedzení.

Pokiaľ sa chystáte navštíviť niektoré mešity, ako tú svetoznámu v Abu Dhabi, nezabudnite že treba byť zahalený, hlavne čo sa žien týka.

V turistických oblastiach a rezortoch majú samozrejme benevolentnejší prístup, ale napríklad v obchodnom centre mi bol podaný leták o Dress Code kde mi zamestnanec slušne poukázal na to že mám odhalené ramená. Odporúčam nosiť so sebou dlhší šál ktorým si môžete zahaliť ramená ak bude treba. Tak isto dlhšie šaty alebo nohavice vám spravia život ľahší a vyhnete sa čudným pohľadom ak sa vyberiete mimo centra kde nie sú až tak veľmi na turistov zvyknutí.


Zlatý Souk

Ak môžete, vyhnite sa mu. Zlatý Souk je trh v centre mesta kde sa tradične predávajú drahé kamene, zlato a striebro. Na tom by nebol žiadny problém keby vás v momente ako vstúpite na hlavnú ulicu neobkľúčil dav predavačov ktorý vám lámanou angličtinou predávajú diamanty ktoré určite do svojej zbierky potrebujete. My sme navštívili uprostred týždňa, okrem príšerného tepla nás sprevádzal krik predavačov, rozhlas z miestnej mešity a chaos všade naokolo. Pokiaľ neplánujete práve kupovať diamantový prsteň pre svoju vyvolenú, radšej si zvoľte iný program.


Burj Khalifa

Asi momentálne najväčšia atrakcia ktorá ťahá ľudí do Dubaja je Burj Khalifa, najvyššia budova na svete. Či už máte strach z výšok tak ako ja, alebo ste adrenalínový nadšenec, toto je jedno z miest ktoré jednoducho musíte zažiť na vlastnú kožu. Prístup do veže je cez Mall of Dubai, čiže spomínaného najväčšieho nákupného centra na svete.

Jediné čo vám určite odporúčam je kúpiť si lístky cez ich webstránku v predstihu, inak sa vám môže stať že vystojíte dlhú radu alebo jednoducho lístky na daný prístup už nebudú mať a zase budete musieť čakať. Ceny lístky sa pohybujú od zhruba 32 eur a šplhajú sa až k 120 eur na osobu, v závislosti od typu lístku ktorý vám dá prístup na rôzne časti budovy a v závislosti od času prístupu.

Ak už idete na najvyššiu budovu na svete, vyberte si lístok s prístupom na najvyššie poschodie. Ja osobne som prekonala strach z výšok a stálo to za to. Výhľad z vrchu je niečo na čo nikdy nezabudnete. Vyzerá to takmer nereálne, ako keby vám pod nohami niekto len prestrel maketu nejakého mesta. Počas toho ako sa presúvate so sprievodom budovou dostanete informácie o stavbe ako aj o architektoch a technické špecifikácie budovy. Máte tak isto možnosť výjsť na vonkajšiu plošinu kde si vychutnáte okrem čistého vzduchu aj panoramatický výhľad a môžete zamávať okoloidúcim lietadlám – len žartujem, nie je to zase tak vysoko.

Pri výstupe hore môžete mat pocit že sa vám točí hlava, tak si zoberte so sebou fľašu vody a nejaké občerstvenie. Pod vežou sa nachádza jazero s úžasnou spievajúcou fontánou ktorá ožíva každý večer. Za celkom lacný peniaz sa dá objednať loďka, ktorá vás popri nej prevezie a dajú sa z nej spraviť úžasné fotky celej budovy zospodu až po vrch.


Burj Al Arab

Slávny hotel, ktorý je asi najviac fotografovanou budovou v Dubaji, aj keď len veľmi málo ľudí sa dostane aj dovnútra. Hotel ja na súkromnom ostrove ku ktorému vedie prístupová brána a ak nemáte rezerváciu v hoteli alebo na večeru, jednoducho vás otočia preč. Samozrejme sme už pred odchodom vyšetrovali ako sa tam dostať bez toho aby sme neminuli životné úspory – najjednoduchšie je zarezervovať si stôl v Sky Bar, ktorý sa nachádza vo vrchnej časti hotela. Budete si tak mať šancu pozrieť skvostnú hlavnú sálu hotela, ak máte šťastie aj nejakú tú celebritu, a samozrejme si takto doprajete úžasný výhľad na panorámu Dubaja.


V bare majú požiadavku že musíte minúť minimálne 350 AED na osobu, čo je asi 90 eur, takže ak ste si plánovali len objednať minerálku a pobrať sa domov, to vám tu neprejde. Tak isto sa sem nedostanete s nikým pod 21 rokov. My sme si dopriali aj ochutnávku ich vlastného vína, ak vám zvýšia peniaze určite vyskúšajte. V bare majú špecifické požiadavky aj na oblečenie, žiadne tenisky, rifle a podobne.


Ostatné atrakcie

Z pár atrakcií na ktoré nám nevyšiel čas by som ešte odporúčala jeap safari v púšti (nie najlacnejšia záležitosť), návštevu Miracle Gardens (jedny z najkrajších udržiavaných záhrad na svete) a samozrejme previezť sa na ťavách po púšti. Nájdete tu tak isto veľa aktivít a atrakcií pre deti, už napríklad v samotnom Dubai Mall.


Z našich 4 dní sme si odniesli neuveriteľne veľa zážitkov, z časti vďaka tomu že to bolo prvý krát čo sme navštívili arabskú krajinu a tak isto preto že sme sa prvý krát stretli s moslimskou kultúrou. Dubaj podľa mňa urobí úžasný dojem na každého, bez ohľadu s akým rozpočtom tam prichádzate.


Autor a foto: Lucia Pöllä

Web: www.thevivalavita.com
Facebook: https://www.facebook.com/vivalavitacy/