Dubrovník – jadranská perla

25.Jan 2020 | 10:00
Autor: Natália Bosáková
Kategória: Lacné letenky
Značky: chorvátsko dubrovník

Dubrovník patrí spolu so Splitom k najatraktívnejším a najhistorickejším destináciám Chorvátska. A nielen Chorvátska, ale aj celého Jadranu! Dúbrovník je navštevovaný turistami z celého sveta. Leží na južnom cípe Chorvátska a má aj medzinárodné letisko, dostanete sa tam preto pohodlne ani nie za hodinku.


Dubrovník nie je len miestom typickej horúcej hotelovej letnej dovolenky, ako je vylihovanie a slnenie na pláži, ale je vhodný aj pre spoznávačky. Nie je problém pobehať ho za dva dni. Historické centrum bolo zaradené do UNESCO pamiatok, pretože je pýchou mesta, resp. celej krajiny.

Staré mesto je najviac obdivované turistami, pretože je naozaj úchvatné a je celé obohnané hradbami! Dĺžka hradieb je cca 2 kilometre, hrúbka miestami aj viac ako 4 metre! Celá historická nádhera sa ukrýva za nimi. V minulosti bolo mesto významným prístavom a tiež obchodným centrom, kvôli jeho strategickej polohe. Výhľady, ktoré sa naskytnú z hradieb sú dychberúce a uchvátia každého turistu.


Starý prístav sa nachádza pri starobylom meste. V prístave si môžete posedieť na lavičke, dať si skvelú kávu alebo sa vybrať loďkou na výlet, okúpať sa. Možností je veľa. Vstup do Starého mesta je možný viacerými bránami, ktoré sa začínajú Pilskou bránou. Za múrmi nájdete pozoruhodné stavby napr: palác Sponza, pevnosť sv. Lukáša, Dominikánsky kláštor a iné. Srdcom Dubrovníka je Gunduličové námestie.

Kostol Sv. Blažeja je jednou z ďalších pých Dubrovníka. Postavený bol v priebehu 18. storočia. Sv. Blažej je aj patrónom mesta.


V Dubrovníku je tiež situovaný aj Františkánsky kláštor zo 14. stor, ktorý predstavuje románsko - gotickú stavbu. Milovníci umenia a histórie istotne ocenia aj napr. Múzeum námorníctva, Mestské múzeum a ďalšie.

Hlavná ulica, nazývaná Stradun, je lemovaná renesančnými domami, menšími obchodíkmi a kaviarničkami. Celé staré mesto je jedno veľké bludisko s romantickými uličkami. Zaujímavosťou je, že sa tu nedá pohybovať dopravným prostriedkom, môžete sa prechádzať iba po vlastných nohách.


A čo poviete na lanovku a krásne výhľady z nej? Lanovkou sa vyveziete až nad vrch Srd v Dubrovníku, z ktorého môžete obdivovať utajené krásy tohto mesta a okolia.

Najkrajšia a najvýhľadavanejšia je pláž Banje a Lapad, z ktorých pri kúpaní uvidíte majestátne hradby Dubrovníka. Tieto pláže sú najznámejšími v celom Dubrovníku a v lete sa tu treba pripraviť na poriadnu masovku.


Dubrovník musíte ochutnať na vlastnej koži, pretože sa v ňom snúbi nielen pozoruhodná architektúra, ale tiež aj prímorská slnečná dovolenka. Staré mesto je akýmsi magnetom pre turistov, preplnené námestiami a nádhernými kostolmi, a ak sa k tomu pridajú pekné pláže a skvelé reštaurácie, tak dovolenka bude zaručene skvelá!