EGYPT: Aktuálne podmienky vstupu platné od 24. júna 2021

28.Jún 2021 | 18:45
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: egypt

Od 24. júna 2021 umožňuje Egypt vstup na svoje územie všetkým osobám s dokončením očkovacím cyklom bez nutnosti predloženia PCR-testu.

Cestujúci z krajín, ktoré nie sú postihnuté novými mutáciami a podstúpili plnú vakcináciu môžu po 14 dňoch vstúpiť na územie Egypta bez povinnosti PCR-testu.

Je nutné predložiť potvrdenie o vykonanom ukončenom očkovaní, ktoré je uznávané v krajine pôvodu miestnymi orgánmi štátnej správy (certifikát o vykonanej vakcinácii) a obsahuje QR kód.

Sú prijaté potvrdenia o očkovaní vakcínami uznanými WHO a egyptskými autoritami. V prípade jednorázovej vakcíny musí byť dodržaná 14 dňová lehota od prvej aplikácie. U dvojfázovych vakcín musí byť dodržaná lehota 14 dní po druhej dávke.

Pre cestujúcich, ktorí nie sú očkovaní alebo nespĺňajú vyššie uvedené podmienky, platia stále nižšie uvedené doterajšie opatrenia.

Na všetkých miestach vstupu do krajiny je zavedená povinnosť predložiť negatívny výsledok PCR-testu nie starší ako 72 hodín. Výsledok testu je možné predložiť v papierovej podobe od certifikovaného laboratória alebo tiež prostredníctvom QR kódu.

Vykonávanie PCR-testu pred vstupom do Egypta je pre cestujúcich k dispozícii aj na letiskách v Šarm el-Šajchu, Hurgáde, Marsa Matrouh, Marsa Alam a Tabe za poplatok 30 USD. PCR test nie je možné vykonať na letisku v Káhire. Veľvyslanectvo SR v Káhire odporúča slovenským občanom podstúpiť PCR test pred prípadným odletom do Egypta už na Slovensku. V prípade zisteného pozitívneho výsledku v Egypte sú možnosti Veľvyslanectva SR v Káhire, s ohľadom na pomoc smerom k nakazenému slovenskému občanovi, obmedzené. Všetky opatrenia sú plne v kompetencii miestnych úradov. Po prílete na letisko v Egypte bude všetkým cestujúcim zmeraná teplota. Každý cestujúci musí mať uzatvorené cestovné poistenie. Veľvyslanectvo SR v Káhire odporúča cestujúcim, aby uzatvorené cestovné poistenie pokrývalo liečebné náklady vzniknuté v dôsledku ochorenia COVID-19.

Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti do 6 rokov a osoby, ktoré tranzitujú v krajine.

Od 1. mája 2021 egyptská strana opätovne zaviedla výber vízového poplatku v sume 25 USD.


Cestovanie v rámci krajiny

V súvislosti s prebiehajúcou pandémiou môžu byť uplatňované doplňujúce obmedzenia, odporúčame informovať sa o aktuálnej situácii u konkrétneho prepravcu, prípadne u poskytovateľov ďalších služieb.


Opatrenia v krajine

Od 1. júna 2021 sú kaviarne a reštaurácie otvorené do 01.00 h. Obchodné domy a obchody sú počas týždňa otvorené do 23.00 h. V Egypte nie je večerný zákaz vychádzania. Na verejnosti je povinné nosiť rúško. Ubytovacie, stravovacie či dopravné služby sú štandardne v prevádzke a nie sú nijako obmedzené. O aktuálnej situácii v konkrétnej destinácii je vhodné informovať sa ešte pred plánovanou cesty, a to na zastupiteľskom úrade Egypta v Bratislave alebo u poskytovateľa cestovných služieb.

Možnosti PCR-testovania v Egypte

V prípade pozitívneho výsledku PCR-testu, či už pri prílete do krajiny alebo pred odletom do SR, je osoba umiestnená do hotelovej karanténnej izby. Všetky opatrenia sú plne v kompetencii miestnych úradov či hotelov.

Zdroj: mzv.sk