EMIRÁTY: Aktuálne podmienky vstupu do krajiny

02.Sep 2021 | 10:50
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: emiráty abú dhabí dubaj

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abú Dhabí informuje občanov Slovenskej republiky, že vstup do krajiny nemá jednotné pravidlá.


Zmena pre zaočkovaných cestovateľov

Od 1. septembra sa Slovenská republika nachádza na zozname zelených krajín.

Občania SR zaočkovaní niektorou z vakcín proti COVID-19 schválených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) budú môcť vstúpiť do Spojených arabských emirátov bez karanténnych opatrení. Aj naďalej platí povinnosť vykonať PCR test pred cestou (72 hodín), ktorý je kontrolovaný pred nástupom do lietadla. Všetci prichádzajúci budú po prílete testovaní PCR metódou priamo na letisku (zatiaľ bezplatne) a výsledok im bude doručený formou SMS správy. Naďalej platí povinnosť nosenia rúšok a dodržiavania odstupu.

V prípade nezaočkovaných sa pravidlá cestovania a karantény do jednotlivých emirátov nemenia.


Dubaj

Po prílete na letisko je potrebné vyplniť tlačivo o zdravotnom stave a stiahnuť si povinnú aplikáciu. Tlačivo a informácie o stiahnutí aplikácie budú k dispozícií ako v lietadle, tak i po pristáti pred pasovou kontrolou. Po prílete budú občania SR podrobení opätovnému RT-PCR testu na letisku. Do oznámenia o výsledku testu je povinnosť ostať bez možnosti voľného pohybu na mieste pobytu, ktoré je uvedené v príslušnom tlačive.


Abú Dhabí

Vstup do emirátu Abú Dhabí je povolený pre osoby, ktoré sa preukážu vytlačeným negatívnym RT-PCR testom (v anglickom jazyku) nie starším ako 72 alebo 96 hodín (v závislosti od krajiny príletu). Preukázať sa negatívnym testom je povinnosť už pred odletom v opačnom prípade nebude umožnený check-in. Zároveň je potrebné preukázať sa rezerváciou hotela kde bude strávená karanténa 10 dní.

Po prílete budú občania SR podrobení opätovnému RT-PCR testu na letisku. Po prílete do emirátu Abú Dhabí nie je povinnosť pre plne zaočkovaných prichádzajúcich zo zelených krajín absolvovať karanténu, ale na šiesty deň je potrebné vykonať PCR test. Pre zaočkovaných prichádzajúcich zo SR (SR nie je na zozname zelených krajín SAE) je povinné vykonanie PCR testu po príchode na letisku a 7-dňová karanténa, počas ktorej je povinnosť testovania PCR na 6. deň po príchode. Pre nezaočkovaných je nariadená 12-dňová karanténa a vykonanie PCR testu v 11 deň. Nesplnenie tejto povinnosti podlieha vysokým pokutám. Emirátske orgány môžu nariadiť osobám prichádzajúcim z vysoko rizikových krajín inštitucionálnu karanténu.

Pre osoby s platnými rezidenčnými vízami v emiráte Abú Dhabí je odporúčané skontrolovať si podmienky vstupu do krajiny nawebovej stránke Federal Authority for Identity and Citizenshipa osoby s platnými rezidenčnými vízami v emiráte Dubaj na webovej stránke General Directorate of Residency and Foreigners Affairs.

Podmienky vstupu do jednotlivých emirátov v Spojených arabských emirátoch sa môžu meniť a z toho dôvodu odporúčame pred cestou kontaktovať príslušné emirátske orgány alebo Veľvyslanectvo Spojených arabských emirátov vo Viedni. Prípadne odporúčame obrátiť sa na leteckú spoločnosť.


Podmienky tranzitu a odchodu

Tranzity sú povolené len v rámci vybraných krajín. Povinnosť predloženia negatívneho PCR testu závisí od podmienok vstupu v cieľovej destinácii. Pre bližšie informácie je potrebné kontaktovať leteckú spoločnosť.


Cestovanie v rámci krajiny

Vstup do emirátu Abú Dhabí je povolený pre osoby, ktoré sa preukážu negatívnym PCR testom nie starším ako 48 hodín. Negatívny výsledok testu je potrebné preukázať prostredníctvom aplikácie AlHosn alebo správou z nemocnice alebo skríningového centra, ktoré je súčasťou Národného skríningového programu. Ak sa osoba zdržiava v emiráte Abú Dhabí viac ako 4 dni, je povinná absolvovať PCR test na 4. deň od vstupu. V prípade pobytu dlhšieho ako 8 dní, je nevyhnutné absolvovať PCR test aj v 8. deň pobytu. Nedodržanie tejto povinnosti podlieha pokutám. Naďalej platí povinnosť nosiť ochranné rúško na tvár a dodržiavať všetky preventívne opatrenia. Pre bližšie informácie je potrebné kontaktovať políciu v Abú Dhabí.


Opatrenia v krajine

Dubaj

Od 10. júna boli v Dubaji uvoľnené pravidlá:
Kultúrne a športové aktivity sú povolené na skúšobnú dobu jedného mesiaca, ktorá sa začína 6. júna a môže byť predĺžená. Hotely môžu byť teraz plne vyťažené, zatiaľ čo zábavné podniky a reštaurácie môžu zvýšiť kapacitu na 70 percent. Na miestach a hoteloch sa môžu konať akcie až so 100 ľuďmi, avšak podmienkou je, že všetci zamestnanci a hostia musia byť očkovaní. Koncerty, športové divácke akcie a spoločenské a inštitucionálne podujatia sú povolené za predpokladu, že publikum, účastníci a zamestnanci sú očkovaní proti COVID-19. Maximálna účasť na veľkých verejných podujatiach, ktoré si vyžadujú povolenie je 1 500 pre vnútorné a 2 500 pre vonkajšie akcie. Tvárové masky sú povinné na verejnosti a na súkromných zhromaždeniach a ľudia sú povinní udržiavať si fyzickú vzdialenosť dva metre od ostatných.

Abú Dhabí

Od 1. augusta majú nezaočkovaní ľudia zákaz vstupu do vládnych budov bez negatívneho testu PCR nie staršieho ako 48 hodín.

Očkovaní a nezaočkovaní cestujúci, ktorí chcú pricestovať do Abú Dhabí z iného emirátu, musia na hranici predložiť negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 48 hodín alebo negatívny výsledok DPI testu (krvný test s použitím laserovej DPI metódy) nie starší ako 24 hodín.

  • V Abú Dhabí je od 20. augusta je obmedzený prístup neočkovaných ľudí na mnohé verejné miesta.
  • Farebne odlíšený systém v aplikácii Al Hosn, ktorý umožňuje jednotlivcom vstup do nákupných centier, hotelov, reštaurácií a supermarketov, zostáva pozastavený, do odstránenia problémov s uvedenou aplikáciou.
  • Reštaurácie, kaviarne, hotely a verejné pláže a parky nemôžu mať viac ako 50 percent svojich typických návštevníkov, aby sa vyhli tlačeniu ľudí, a to zo 60 percent.
  • Posilňovne, ako aj súkromné pláže a bazény nemôžu byť naplnené viac ako z polovice.
  • Kiná sú otvorené, ale s 30-percentným limitom kapacity
  • Verejná doprava vrátane autobusov a verejných trajektov je obmedzená na 50 percent, pričom v päťmiestnom taxíku môžu byť maximálne traja cestujúci a v sedemmiestnom taxíku maximálne štyria cestujúci
  • Večierky a iné spoločenské akcie sú zakázané


Ras al Khaimah

Cestujúci do emirátu Ras al Khaimah musia absolvovať PCR test COVID-19 do 72 hodín pred odletom. Test musí byť vykonaný v certifikovanom zdravotníckom zariadení. Občania Spojených arabských emirátov a deti mladšie ako 12 rokov sú z testu vyňatí. Požaduje sa mať vytlačený negatívny výsledok PCR testu COVID-19 už pred nástupom do lietadla. Po príchode cestujúcich do Ras al Khaimah sa vyžaduje, aby si stiahli aplikáciu Al hosn, absolvovali ďalší PCR test na COVID-19 a zostali v karanténe, kým nebudú známe výsledky testu. V prípade negatívneho výsledku testu bude karanténa ukončená a v prípade pozitívneho bude potrebná izolácia podľa pokynov Ministerstva zdravotníctva a prevencie Spojených arabských emirátov.

Zdroj: mzv.sk