Francúzske Alsasko nie len počas vianoc

21.Dec 2017 | 10:39
Autor: Andrea Slobodová
Kategória: Zápisky z ciest
Značky: francúzsko Strasbourg alsasko

Francúzsko ponúka toho veľa v každom ročnom období. No ak by ste zvažovali návštevu počas predvianočné obdobia skúste práve Alsasko a jeho hlavné mesto Vianoc - Strasbourg.


Francúzske mesto Strasbourg - hlavné mesto regiónu Alsasko, si mnohí spájajú s Radou Európy, Európskeho súdu pre ľudské práva, či Európskeho parlamentu, no mňa toto mesto prekvapilo asi tak, ako žiadne iné. Určite to má na svedomí aj fakt, že keď som ho navštívila prvýkrát, počas práci na riečnej výletnej lodi, nemala som ani šajnu kam idem.

Od roku 2007 sa sem vďaka rýchlemu spojeniu TGV môžete dostať za necelé dve hodiny z Paríža vlakom. Bohužiaľ jednosmerný lístok vyjde dosť draho, a preto ho treba rezervovať vo veľkom predstihu. Lacnejšiu cestu by som skôr hľadala z Nemecka. Prírodnú hranicu medzi Nemeckom a Francúzskom tu tvorí rieka Rýn. Mnoho ľudí z regiónu chodí pracovať či už do Nemecka, alebo Švajčiarska. Nemecký jazyk ovláda takmer každý už od útleho veku aj vďaka bilingválnemu vzdelávaniu, no problém nebudete mať ani s angličtinou.

Hlavnou dominantou mesta Strasbourg je katedrála Notre Dame, ktorá bola v rokoch 1647 až 1874 so svojou výškou 142 m, najvyššou stavbou na svete. Ak nepatríte medzi nadšených návštevníkov katedrál a kostolov, vnútri nájdete jedny z najväčších astronomických hodín na svete - minimálne tie vás zaručene zaujmú.

Strasbourg - Batorama - výletná loď

Cez mesto Strasbourg preteká rieka Ill, ktorej kanále vytvorili akýsi ostrov - Grande Ile – Veľký ostrov, na ktorom leží historické centrum a patrí pod ochranu Unesco od roku 1988. Medzi obľúbenú turistickú atrakciu by som bez zaváhania zaradila plavbu výletnými loďami. Nezabudnuteľným zážitkom je plavba cez úzku plavebnú komoru, do ktorej sa presne na milimeter vojde len daná výletná loď, a aj v dnešnej zautomatizovanej dobe potrebuje pomoc človeka, aby mohla fungovať. Určite sa vydajte na dlhšiu plavbu, počas ktorej uvidíte aj "Európsku štvrť" s architektonicky zaujímavými budovami.

Pred budovou Európskeho súdu pre ľudské práva na 100% uvidíte postavené stany. Túto plavbu som absolvovala niekoľko krát a vždy sa našli nejaký protestanti, ktorí pred budovou dokázali stráviť dni aj noci...Ak nemáte problém s jedným so svetových jazykov, vďaka výkladu cez slúchadlá sa zorientujete, kde sa práve nachádzate a dozviete aj niečo zaujímavé z histórie, napríklad, že krásnu štvrť "Petite France" v minulosti neslávne preslávila choroba syfilis.

Strasbourg Petite France


Každé vianočné trhy majú svoje čaro, a možno vám po čase príde, že sú všetky rovnaké, no každá krajina má iné zvyky a iné príbehy. Prvý vianočný trh sa v Strasbourgu konal už v roku 1570, čo z neho robí jeden z najstarších v Európe a prvý vo Francúzsku. Každoročne sú to tisíce turistov, ktorý mieria na rozdiel od Paríža vychutnať si francúzske vianočné trhy práve do Strasbourgu.

Tradície sú hlboko zakorenené v alsaskej kultúre, najmä na vidieku. Nakoľko Alsasko sa nachádza v blízkosti rieky Rýn, stojí na križovatke dvoch kultúr – počas minulosti striedavo patril Nemecku a Francúzsku. V čase, keď bol Strasbourg súčasťou nemeckého Porýnia, existovali tam dlhoročné vianočné tradície, a ako súčasť dedičstva sa tieto tradície zachovali, aj keď sa stal Strasbourg opäť francúzskym mestom.

Tento rok mesto ostáva verné tradíciám a vyhlasuje, že je hlavným mestom Vianoc.

Každý rok počas vianočných slávností máte možnosť objaviť hosťujúcu krajinu. Tento rok Strasbourg privíta Island a ich tradície.

V Strasbourgu nájdete i počas všedných dní ozbrojených vojakov, ktorí dávajú pozor, aby sa v meste nič nestalo. Počas vianočných trhov v roku 2016 dokonca hliadky stáli pri niekoľkých vstupoch do historického centra a kontrolovali kabelky, batohy, či väčšie batožiny, či sa v nich nenachádzajú potenciálne zbrane.

Nezáleží na tom, v ktorom ročnom období sa v Alsasku nachádzate, určite by ste sa mali poobzerať po Alsaskej vínnej ceste "Rue de Vin", a urobiť si hneď niekoľko zastávok v nádherných dedinkách (Kaysersberg, Requirewihr, Ribeauvillé) s maľovanými domčekmi, obchodíkmi so suvenírmi, a v neposlednom rade v nespočetných množstvách pivníc, či pivničiek s miestnym vínom. Ak patríte k zástancom aktívnej dovolenky, určite by ste mohli pouvažovať nad prenajatím bicyklov. Je tu čo obdivovať v každom ročnom období, no hlavne na jeseň, keď vinice hrajú všetkými farbami.

Kaysersberg - Alsasko

Ako poslednú bodku, alebo čerešničku na záver spomeniem mesto Colmar. Vstup do jeho historického centra, je ako prechod cez bránu v čase. Ak ste niekedy navštívili ostrov Murano v Benátkach, časť "La Petite Venise" alebo Malé Benátky vám ho bude isto pripomínať - farebné domčeky, kanál, po ktorom je možnosť plavby na malých výletných loďkách… V minulosti domy nemali čísla, ako je tomu dnes, a tak aby ich rybári ľahšie našli, či už po dlhom dni na mori alebo ťažkom večeri v krčme, bol každý dom namaľovaný inou farbou a tak ľahšie rozoznateľný. Kúsok ďalej sa nachádza stará tržnica, kde nájdete kadejaké dobroty od výmyslu sveta - od čerstvej zeleniny a ovocia až po chutné šunky, syry.

Ak sa vydáte navštíviť Alsasko v lete, množstvo kvetov spolu s farebnými domčekmi vytvárajú dojem, že sa nachádzate v rozprávke. Domáci tvrdia, že majú také nádherné kvety vďaka pivu, ktorým ich polievajú, a i nedopité pivo v krčme nájde svoje uplatnenie. Neskúšajte to však doma, pretože to funguje len tu.

Riquewihr - Alsasko

Sadnite si na kávičku s lokálnou bábovkou - Kugelhopf - a vychutnajte si okolitú atmosféru. Kugelhopf, alebo bábovku nájdete v Alsasku na každom kroku. Vraj si sem recept priniesla Mária Antoinetta z Rakúska. Kedysi ju domáci piekli každú sobotu, dnes ju dostanete v každej pekárni a v rôznych prevedeniach - tá ich tradičná je posypaná mandľami.

Okrem nej nájdete rôzne druhy makarónov - čokoládové, kokosové, pistáciové...často vám pekárne ponúknu ochutnávku a tak sa môže stať, že kým prejdete celé centrum, budete plný. Ak nemáte chuť na sladké, vyskúšajte "Tarte Flabée" - niečo na štýl pizze take away obdĺžnikového tvaru - najčastejšie so syrovým základom, kúskami šunky alebo slaninky, a na jemno nakrájanej cibuľky.

Sladkosti od výmyslu sveta - odolávať sa dlho nedá

Zdá sa vám, že na ulici vidíte až priveľa plyšových bocianov - je to jeden zo symbolov Alsaska. Francúzi majú trochu inú odpoveď na to, ako prichádzajú deti na svet - dievčatká z ruže, a chlapci z kapusty - len v Alsasku ich nosia bociany. Bociany však musia odlietať na zimu do teplých krajín. Hovorí sa, že Francúzi zjedli všetky žaby, tým pádom už bociany nemali čo jesť, a museli za potravou odletieť inam …


Autor a foto: Andrea Slobodová
Web: http://sestrynacestach.sk/