FRANCÚZSKO: Od 24. januára 2021 vstup pre občanov SR len s negatívnym testom

23.Jan 2021 | 15:00
Autor: Dušan
Kategória: Oznamy a upozornenia pred cestou
Značky: francúzsko

S platnosťou od polnoci 24. januára 2021 môžu občania Slovenskej republiky vstupovať do Francúzska len s negatívnym testom na COVID-19, nie starším ako 72 hodín. Výnimka z tejto povinnosti platí len pre pendlerov a medzinárodnú cestnú dopravu.

Kontroly potvrdení budú prebiehať na hraničných priechodoch a pri vstupe do lietadla minimálne do apríla 2021.

Pri vstupe na územie francúzskych zámorských regiónov je potrebné preukázať sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín (pred vstupom do lietadla) a vyplneným formulárom. Niektoré regióny prijímajú povinné karanténne opatrenia pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich z kontinentálneho Francúzska.

Na ostrovoch Réunion a Mayotte boli od 21. januára 2021 zavedené nové obmedzenia vstupu a odchodu do kontinentálneho Francúzska kvôli rozšíreniu variantu vírusu zisteného v Južnej Afrike v oblasti Indického oceánu. To isté platí pre Guyanu, ktorá je ovplyvnená variantom vírusu cirkulujúcim v oblasti Amazónie. Pred cestou do zámoria odporúčame oboznámiť sa s podmienkami vstupu na jednotlivých prefektúrach príslušného zámorského regiónu. Aktuálne informácie o epidemiologickej situácii v regiónoch spolu s formulármi na vyplnenie je možné nájsť na webovej stránke Ministerstva vnútra Francúzska.

Informácie ku karanténnym opatreniami v zámorských regiónoch na webovej stránke Ministerstva Európy a zahraničných vecí Francúzska

Osoby prichádzajúce do Francúzska z tretích krajín, ktorých zoznam sa pravidelne aktualizuje, sa od 15. januráa 2021 musia pri vstupe preukázať negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín. Následne musia absolvovať 7-dňovú karanténu a opätovne vykonať test na COVID-19. Pri vstupe do Francúzska musia mať pri sebe vyplnený formulár a čestné prehlásenie o svojom dobrom zdravotnom stave.

Pre osoby mladšie ako 11 rokov je určený osobitný formulár na webovej stránke Ministerstva vnútra Francúzska.

Informácie a formuláre na webovej stránke francúzskeho ministerstva vnútra


Podmienky tranzitu a obchodu

Tranzit cez krajinu bez obmedzení je možný len pre medzinárodnú cestnú dopravu.

Zo Spojeného kráľovstva môžu do Francúzska vstúpiť alebo tranzitovať jeho územím len nasledujúce osoby:

  • francúzski občania alebo občania EÚ a ich rodinní príslušníci ;
  • občania Spojeného kráľovstva alebo tretích krajín, ktorí majú bydlisko vo Francúzsku alebo v EÚ alebo ktorí musia nevyhnutne vycestovať.

Každá osoba, ktorá odchádza zo Spojeného kráľovstva do Francúzska sa od 6. januára 2021 musí preukázať:

  • čestným vyhlásením, že nemá žiadne príznaky ochorenia COVID-19 a že nebola v kontakte s nijakou chorou osobou 14 dní pred plánovaným vycestovaním (na stiahnutie: Tlačivo čestného vyhlásenia )
  • negatívnym PCR alebo antigénnym testom na ochorenie COVID-19 realizovaným na britskom území menej ako 72 hodín pred vycestovaním (platí pre osoby staršie ako 11 rokov). Výsledok testu musí obsahovať typ testu aj negatívny výsledok s vašim menom a priezviskom.
  • vyplneným formulárom o vycestovaní do Francúzska zo Spojeného kráľovstva


Cestovanie v rámci krajiny

Od 16. januára 2021 platí v celom Francúzsku zákaz vychádzania v čase od 18.00 do 06.00 minimálne po dobu nasledujúcich 15 dní. V prípade nutnosti pohybu v tomto čase na verejnosti, platí povinnosť vyplniť formulár na webovej stránke Ministerstva vnútra Francúzska a vyznačiť dôvod.

Vstup a pohyb osôb vo francúzskych zámorských regiónoch odporúčame preveriť na jednotlivých internetových stránkach. Od 16. januára zatiaľ platí rovnaký zákaz vychádzania ako v metropolitnom Francúzsku aj na územiach Guyane, Mayotte a Réunion. Naďalej platí zákaz verejných zhromaždení.

Aktualizovaný prehľad postihnutých oblastí na webovej stránke francúzskeho ministerstva vnútra

Od 6. novembra 2020 sú na parížskych letiskách Orly a Letisku Charlesa de Gaullea zriadené odberové miesta na antigénové testy pre cestujúcich z Francúzska. Testy bude vykonávať laboratórium Cerballiance, s ktorým bude možné dohodnúť si stretnutie priamo v laboratóriu alebo v letiskovom skríningovom stredisku.

Všetky podrobné informácie je možné nájsť na webovej stránke laboratória alebo na webovej stránke parížskeho letiska.


Opatrenia v krajine

Všetky prevádzky s výnimkou verejných služieb budú od 16. januára 2021 v čase od 18.00 do 6.00 pre verejnosť zatvorené.

Od 15. decembra 2020 zostávajú zatvorené stále kiná, múzeá a divadlá, fitnescentrá, športoviská. Lyžiarske strediská zostávajú zatvorené. Otvorené sú maloobchody (1 osoba/8m²). Od 4. decembra 2020 je účasť na bohoslužbách obmedzená na cca 30% kapacity (kostoly, mešity, synagógy a pod.). Platí povinnosť dodržiavať rozstupy na verejnosti a nosiť rúška v interiéri, ako aj exteriéri (dospelí a deti od 6 rokov) podlieha prísnym kontrolám.

Bary, reštaurácie, kiná, divadlá sú zatvorené, platí zákaz verejných zhromaždení. Trhy, parky a záhrady zostanú otvorené. Školy, materské školy a stredné školy zostávajú otvorené, zatvárajú sa vysoké školy. Podniky a firmy zostávajú v prevádzke. Dodržiavanie základných sanitárnych opatrení, ako aj ďalšieho režimu karantény na pracoviskách vo firmách a podnikoch zabezpečia zamestnávatelia.

Francúzska vláda na svojej stránke ponúka aplikáciu, ktorá upozorní svojho používateľa na blízkosť osoby pozitívne testovanej na ochorenie COVID-19.

Zdroj: mzv.sk